Hobby a domácnost

Víte, čím krmíte?

Aktualizováno: 05.01.2017

Superprémiové granule pro kočky

Každý chovatel chce mít zdravou a spokojenou kočku a nestojí o časté návštěvy veterináře. Stejně jako u lidí, tak i u zvířat zcela zásadně ovlivňuje kvalita stravy kondici, zdraví a vitalitu vašeho čtyřnohého kamaráda. Musí být vyvážená, důležitý je nejen dostatek bílkovin, ale i správný poměr tuků, sacharidů i esenciálních živin. Ty jsou zastoupeny ve vitamínech, minerálních látkách, aminokyselinách a mastných kyselinách. Minimální hodnoty živin v prodávaném krmivu jsou v Evropě určeny předpisem FEDIAF.

Kvalitu krmiva můžete určit podle jeho složení, které výrobci uvádějí na obalech. Důležité jasné určení použitých surovin. Kočka má vyšší potřebu proteinů než například pes, proto by měla být v receptuře použita vyšší složka masa. Na prvních místech by měly být uvedeny konkrétní druhy použitého masa, ideální strava by neměla mít mnoho obilovin. Je ale potřeba si uvědomit, že čerstvé maso obsahuje cca 80% vody, která je v průběhu zpracování granulátu odstraněna. Proto je čerstvé maso uváděno na dalších místech a první by měla obsadit spíše sušené maso nebo masová moučka ze specifikovaného druhu. Obiloviny nejsou pro kočku příliš využitelné, krmivo pak má nižší stravitelnost. Jasné by mělo být i procentuální zastoupení jednotlivých surovin. Kvalitní krmivo by mělo obsahovat i zeleninu, eventuálně ovoce, bylinky. Pozor na nejasná označení typu „výrobky masového původu, či živočišné produkty“. Pod tímto se často skrývají nejrůznější odpady – například kafilerní zbytky, kopyta, zobáky, srst apod.

Bílkoviny uvedené v analytických složkách nemusí být vždy živočišné, tedy z masa, ale jejich zdrojem mohou být obiloviny a soja. Rostlinné bílkoviny neobsahují dostatek kvalitních aminokyselin. Vyšším obsahem obilovin se vyznačují především levnější supermarketová krmiva.

Pro kočky je například důležitý vitamin A. Jeho nedostatek může vyvolat možné druhy zrakových onemocnění a kožních problémů. Vitamin A kočka sama nedokáže vytvořit, protože jí chybí enzym pro rozklad betakarotenu. Kočky také potřebují získat z potravy esenciální aminokyseliny včetně taurinu, který umí jiná zvířata syntetizovat. Taurin se podílí například na biochemii vidění nebo správné funkci srdce.

Někteří chovatelé krmí kočky doma připravovanou stravou. Pokud ale není skladba potravy dostatečně pestrá, může docházet k nedostatku (nebo přebytku) živin, vitamínů a minerálů. I z časových důvodů je vhodné volit již vyrobená kvalitní krmiva.

Do testu jsme zařadili suchá superprémiová krmiva určené pro dospělé kočky. Výjimkou je krmivo PreVital Premium, na kterém jsme chtěli ukázat rozdíly ve složení oproti superprémiovým krmivům.

Jak jsme testovali

V rámci testu jsme především posuzovali složení krmiva dle údajů uvedených na obalu. Sledovali jsme, zda má optimální množství všech potřebných živin, minerálů a vitamínů. Vybrali jsme ve spolupráci s útulky i dalšími dobrovolníky kočičí testéry, které jsme v rámci testu po dobu dvou měsíců krmili testovanými granulemi (vždy jen jednu kočku jedním druhem krmiva). Tato část testu byla spíše orientační, protože jiné kočce stejné krmivo například ze zdravotních, či jiných důvodů nemusí vyhovovat. Pozorovali jsme jak rychle a snadno kočka novému krmivu přivykla, zda nemá zažívací potíže, sledovali jsme i kvalitu srsti a vitalitu.

*krmná denní dávka – uvedeno pro kočku o hmotnosti cca 5kg