Hobby a domácnost

Testy espresso kávovorů s mlýnkem, aneb některé espresso neumí

Aktualizováno: 01.06.2010

Specifikovat zcela objektivně kategorii domácích espresso kávovarů ve středních cenových relacích je poměrně velmi náročné. Především proto, že se jednotlivé modely velmi prolínají.
Rozhodli jsme se tedy kategorii stanovit podle znaků, které jsou zcela zřetelné a jen těžko zpochybnitelné. Základem dobrého „pressa“ je vlastní mlýnek. Znalci kávy nám zajisté potvrdí, že právě čerstvě namletá káva je jedním z klíčových prvků určujících konečný výsledek. Druhým důležitým faktorem je samozřejmě cena. Cenovou relaci 14 až 20 000 korun jsme vybrali proto, že právě v této oblasti jsou espressa nejprodávanější. Mezi testované produkty jsme zařadili i jednu „pákovku“ /Catller/, která zcela splňuje zadání jak cenové, tak i vlastního mlýnku.  Naopak v testu chybí levnější kávovary z čínské produkce i ty od „renomovaných“ značek, které často v minulosti tyto méně kvalitní produkty prodávaly pod svým jménem.

Jak jsme testovali
Udělat dobré espresso je velké umění. Ne nadarmo jsou desítky zemí, kde opravdu dobré nedostanete ani v kavárně. Podle odhadů odborníků v České republice až 95% lidí jej neumí správně připravit. Problém je i v prodavačích. Ti většinou vědí o tom, jak dělat dobré espresso tak málo, že jsou jejich rady často zcela zavádějící. Především proto jsme testovali spolu s profesionály z Kávové komory v Domě kávy na pražské Letné. Během testu jsme dospěli k výsledkům, které v některých případech překvapily i nás samotné. Narazili jsme i na modely kávovarů, které ač se honosí názvem espresso v podstatě neumí espresso takové jaké má být, udělat. Vyrábějí pouze dobrou kávu. A není to jen nějaký subjektivní pocit. Espresso má totiž své pevné zákony a je zcela přesně specifikované.

Jaké má být espresso
Definice espressa: káva, která je zhotovena přibližně ze sedmi gramů správně mleté kávy, je připravovaná v kávovaru při dodržení správného tlaku (9 – 10 barů), správné teploty (90-95°C), extrahovaná po dobu dvaceti až třiceti sekund a výsledný objem tvoří dvacet až třicet pět mililitrů. Na povrchu má být oříškově zbarvená pěna, které se odborně říká crema. Crema je elastická a po promíchání se okamžitě opět uzavře.

Proč dva vítězové
Testy ukázaly, že zatímco pákový Catler s mlýnkem má z principu některé systémové výhody (například, že celý průběh i výsledek můžete více ovlivňovat), tak nejlepší testovaný automat DeLonghi Intensa má jiné výrazné přednosti. Ty jsou zas logicky neřešitelné u pákového stroje. Zatímco Catler je výhodný především pro toho, kdo experimentuje a má rád vše pod kontrolou, Intensa je příkladem výborného uživatelského komfortu. Má vše co má mít výborný automat. Dělá také výborné „presso“, má výborný mlýnek, „skvěle komunikuje“. Došli jsme k závěru, že oba modely, byť konstrukčně zcela odlišné, ve většině vlastností převyšují ty zbylé a jsou jasnými vítězi testu.