Hobby a domácnost

Test velkých úhlových brusek

Aktualizováno: 19.10.2016

Úhlová bruska, nebo jinak řečeno flexa, či rozbrušovačka patří k nepostradatelnému vybavení každého domácího kutila. Řadí se k velmi univerzálním typům nářadí a využít ji můžete pro mnoho činností. Dle svého názvu k broušení různých povrchů, odstraňování rzi, barev a podobně. Častěji se ale používá k oddělování různých materiálů. Při zvolení vhodného kotouče můžete řezat kovové profily, plechy, kámen, cihly, dlažbu, obklady, zdi a také třeba dřevo.

Do testu jsme zařadili velké brusky s průměrem kotouče 230 mm a příkonem 2000 – 2350 W. S touto velikostí nástroje byste měli najednou přepůlit třeba klasickou cihlu. Všechny testované stroje jsou vybaveny bezpečnostními prvky – ochranným ocelovým krytem kotouče, bezpečnostním spínačem a přední rukojetí pro bezpečné vedení. Přední rukojeť lze přišroubovat do třech různých poloh, dle charakteru práce.

Jak jsme testovali

Především jsme brusky vyzkoušeli v praxi, tedy při řezání a broušení. S brusnými kotouči jsme brousili beton a odstraňovali rez z ocelových profilů. S řeznými jsme železné profily řezali, zkoušeli jsme také řezání cihel a dlažby. V praktickém testu jsme především sledovali, zda stroj při zatížení neztrácí na výkonu a nezpomalují otáčky. Důkladným prověřením stroje prošly při řezání cihel. Posuzovali jsme také, jak pohodlně se bruska drží a jak snadno se s ní manipuluje. Úhlová bruska je extrémně namáhána a pracuje ve velmi prašném prostředí. Proto je velmi důležité i její kvalitní technické zpracování, které bylo podrobně prozkoumáno.