Hobby a domácnost

Test superprémiových krmiv

Aktualizováno: 20.11.2016

Není granule jako granule

Máte doma psa a krmíte ho správně? Podle statistik je Česká republika na špici v počtu chovaných psů v domácnostech. Kvalitní výživa zcela zásadně ovlivňuje jeho zdraví a vitalitu. Psí strava musí být vyvážená, důležitý je nejen dostatek bílkovin, ale i správný poměr tuků, sacharidů i esenciálních živin. Ty jsou zastoupeny ve vitamínech, minerálních látkách, aminokyselinách a mastných kyselinách. Minimální hodnoty živin v prodávaném krmivu jsou v Evropě určeny předpisem FEDIAF (Evropská federace výrobců krmiv pro domácí zvířata).
Tomuto předpisu by měla vyhovovat všechna prodávaná krmiva. Na trhu můžete koupit krmiva ekonomická, prémiová, superprémiová, či holistická.

Kvalitu krmiva poznáte podle jeho složení. Zásadní je to, zda má jasně určené použité suroviny i jejich procentuální zastoupení. Na prvních místech by měly být uvedeny konkrétní druhy použitého masa, ideální strava by neměla mít mnoho obilovin. Například pšenice, kukuřice či soja jsou pro psy hůře stravitelné a mohou u psů způsobovat alergie. Pod označením „výrobky masového původu, či živočišné produkty“ se skrývají nejrůznější odpady – například kafilerní zbytky, kopyta, zobáky, srst apod.

U ekonomických krmiv tvoří většinu obsahu levnější obiloviny (jsou uvedeny na prvním místě), jsou to většinou kukuřice nebo pšenice. Hlavním zdrojem bílkovin jsou právě obiloviny a soja. Rostlinné bílkoviny tráví pes hůře než živočišné a navíc neobsahují dostatek kvalitních aminokyselin. Živočišné výrobky většinou nejsou specifikovány.
Veterináři a odborníci na výživu psů chovatelům levná krmiva nedoporučují, dokonce jsme se setkali i s tím, že i psí útulky těmito krmivy odmítají krmit. Hůře stravitelné nebo nestravitelné sacharidy mohou způsobovat trávicí problémy a zvýšenou plynatost. Nadbytek sacharidů také přispívá ke vzniku obezity.

Pes je od přírody především masožravec, patří mezi šelmy psovité. Anatomická stavba trávicího traktu psa se nijak podstatně neliší od jeho divokých předků. Většinou mu v dospělé fázi života vyhovuje bezobilninové krmivo (Grain free). To má i nižší glykemický index, pes pak nemá hlad, je fyzicky vytrvalejší, omezuje například srdeční potíže. Krmivo se také vyznačuje vyšší stravitelností. Je také nutné si ale uvědomit, že krmivo bez obilí neznamená, že je zcela bez sacharidů. Sacharidy jsou doplněny jinými surovinami. Například hráškem, dýní, sladkými bramborami apod. Pokud krmivo obsahuje obilniny, tak je vhodná například rýže.

Někteří chovatelé krmí psa doma připravovanou stravou, ale pokud není skladba potravy dostatečně pestrá, může docházet k nedostatku (nebo přebytku) živin, vitamínů a minerálů. I z časových důvodů je vhodné volit již vyrobená kvalitní krmiva.

Do testu jsme zařadili suchá superprémiová krmiva určené pro dospělé zdravé psy všech plemen od 1 roku do 7 let věku.

Jako superprémiová se označují kvalitní krmiva. Složení by u nich mělo být vždy podrobně popsáno, obsahují různé druhy masa ve formě moučky nebo sušeného, či čerstvého masa. Maso by mělo být na prvním místě složení. Tato krmiva by neměla obsahovat pšenici ani kukuřici, ale jiné obiloviny jako oves, ječmen nebo rýži. V případě grain free receptur, tedy bezobilných, jsou obiloviny nahrazeny bramborami nebo různými druhy luštěnin. Složení bývá kvalitní a velmi pestré, najdete tu i různé ovoce, zeleninu a bylinky, stejně jako vyšší množství vitamínů a minerálů.

Jak jsme testovali

Granule jsme nakoupili jak v e-shopech, tak i kamenných prodejnách. V rámci testu jsme především posuzovali složení krmiva dle údajů uvedených na obalu. Sledovali jsme jaké má množství potřebných živin, minerálů a vitamínů. Vybrali jsme ve spolupráci s útulky i dalšími dobrovolníky psí testéry, které jsme v rámci testu po dobu dvou měsíců krmili testovanými granulemi (vždy jen jednoho psa jedním druhem krmiva). Tato část testu byla spíše orientační, protože jinému psovi stejné krmivo například ze zdravotních, či jiných důvodů nemusí vyhovovat. Pozorovali jsme jak rychle a snadno pes novému krmivu přivykl, zda nemá zažívací potíže a jestli je vitální.
Krmiva jsme posuzovali ve spolupráci s veterináři. Kladli jsme důraz na jasně deklarované použité suroviny. Také jsme se zaměřili na to, jaké suroviny byly při výrobě použity a jak dobře jsou pro psy stravitelné a využitelné. Hodnotili jsme také ve vztahu ke složení poměr cena/výkon. V testu jsou hodnocena pouze superprémiová krmiva a nejsou porovnávána s levnějšími kategoriemi krmiv.

Olga Kábová

*krmná denní dávka – uvedeno pro psa o hmotnosti 20 kg, s  denní aktivitou cca 1 hod.