Hobby a domácnost

Test robotů na čištění oken

Aktualizováno: 27.01.2020
Mytí oken

Robota na okna budete mít rádi

V minulých měsících jsme se v našich testech věnovali především robotům, které pomáhají při úklidu domácnosti. Prozkoumali jsme levnější i dražší robotické vysavače, mopy i jejich kombinací. Povrchy podlah tak máme úspěšně za sebou, od dřevěných až po dlaždice a koberce. A teď už na nás čekají pouze okna. Tedy disciplína pro roboty relativně nejmladší. A proč vlastně s roboty. Především proto, že je to práce nepříliš oblíbená a není mnoho těch, kteří by z ní byli nadšeni.

Dají se mýt třemi způsoby

První klasický je ze všeho nejprotivnější. Záleží zde na mnoha okolnostech jestli skončíte s „kocoury“ nebo budete s výsledkem spokojeni. Trochu zábavnější, ale také rychlejší je systém je mytí oken pomocí ručních vysavačů a stírací lišty. Jejich nespornou výhodou je nízká cena a poměrně dobré výsledky, i když to samozřejmě závisí především na šikovnosti a praxi toho kdo okna myje. Stále je to ale pouze pomůcka, která více či méně pouze ulehčuje vaší činnost. Na rozdíl od robotů mají své hranice, které mohou být v některých situacích zásadní. Náročnější je například detailní zvládnutí čištění v blízkosti vodorovných rámů, kde mohou snadno vznikat čmouhy. Druhým a zásadním problémem je především práce tam, kde nedosáhnete na čištěnou plochu a balancujete například do ulice což je obzvláště adrenalínové ve vyšších patrech obytných domů. A právě tady dominují bezkonkurenčně roboti. „Vystrčíte“ ho do nepohody a pouze jej zajistíte proti pádu, aby nezranil nikoho pod okny. Práce s nimi sice může trvat o něco déle než při použití klasických metod, ale to není velký problém, protože zvláště myjete-li velká okna tak můžete robota nechat pracovat a sami se věnovat alespoň částečně i jiné činnosti. Zalíbila se nám i nutná příprava před vlastním mytím. Žádné odklízení okolí okna, aby jste si to či ono neušpinili. Pouze robota upevníte na sklo a po práci si ho vyzvednete. To platí i při mytí z venku. Což je příjemné zvláště v chladnějších (v chladných ne v mínusových teplotách) dnech. Vy jste v teple a on pracuje v zimě.

Jednoduchý princip

Všechny roboty v našem uživatelském testu pracují na principu přisátí k čištěnému povrchu. Základem je výkonný motor, který udržuje robota přisátého na okně. V případě přerušení dodávky elektrického proudu má vestavěnou záložní baterii, která zabraňuje jeho pádu z okna. Konstrukčně je možné okenní roboty rozdělit na dvě kategorie. Ta první má dvě částečně rotující „hlavy“ kruhového tvaru potažené čistícími utěrkami, které při pohybu částečně nesynchronně rotují. Tím nejen čistí, ale umožňují i pohyb robota po skle. Výhody spočívají v účinnějším odstraňování špíny díky rotačnímu pohybu. Nevýhodou je naopak horší práce v rozích oken.
Druhým řešením jsou roboty čtvercového tvaru. Pohybují se pomocí dvojice pásů, které podobně jako u pásových vozidel ovládají změnu směru a mají výrazně lepší přilnavost než kolečka. Výhodou u těchto modelů je možnost čištění rohů oken o mnoho lépe než to zvládnou modely s kruhovými hlavami. Naopak vzhledem absenci rotačního pohybu nemá tak vysokou účinnost při čištění silně znečistěných oken. U obou systémů ale platí, že zatímco okenní vysavače jsou pouze vašimi pomocníky, robotické čističe si svoji práci ve značné míře zvládnou sami.

Petr Řezáč www.itest.cz