Hobby a domácnost

Test robotických vysavačů Hi-tech

Aktualizováno: 10.09.2019

Robotické vysavače zaplavují české domácnosti

Jsou většinou velmi drahé. Mají i své špatné vlastnosti, ne vždy poslouchají, často si postaví svou naprogramovanou hlavu. Proč je máme stále radši?

Jestliže v prvním díle o robotických vysavačích bylo řečeno, že jejich test je náročný, pak test špičkových modelů této kategorie je na tom ještě hůře. Zatímco u těch levnějších bývá většinou hlavním kritériem “ pouze“ jak vysávají (a i tam je samozřejmě mnoho pohledů na to co je nejlepší) u top modelů navíc hodnotíte nejrůznější nadstandardní řešení, která často mohou být v hodnocení nesrovnatelná. Co je podstatnější? Dobrá orientace v úzkém prostoru, kamerový systém napojený na WiFi, který může být za jistých okolností zneužit, či zhoršovat práci při snížené viditelnosti? Je lepší projet závěsy a zarazit se až o dveře, ale zároveň prostor za závěsem vysát nebo dojet komfortně jen k němu a zbytek nechat nevysátý?
Na relativně velkém rozdílu různých testů je patrná jedna zásadní věc. Ani Hi-tech robotické vysavače nejsou i po letech vylepšování zcela dokonalé. I v této kategorii stále platí, že každý vysavač se může v odlišných podmínkách chovat různě. Nejdůležitější je proto rozhodnout se podle toho jak velký mám byt, jak členitý nábytek, či kolik centimetrů mají jeho nohy a potom zvolit nejoptimálnější kompromis

Jak hodnotit

Čím déle jsme se testu věnovali, tím více se ukazovalo, na jak obrovském množství detailů je výsledek závislý. U těch horších to bylo jednodušší. I ty nejlepší roboty jsou v něčem perfektní a v jiných oblastech jsou jenom průměrné. Také záleží na tom, které vlastnosti hodnotící nejvíce preferují a které budou mít pro ně menší váhu. Rozhodli jsme se proto maximálně používat co nejstandardnější podmínky, které jsou v různých modifikacích u běžných spotřebitelů. Hodnocení extrému byť v nadsázce, například, že vysypeme kilo hrachu, posypeme moukou a přidáme nějaké vločky a pak se podíváme, jak si s tím ten který model poradil, považujeme za zkreslující, podobně jako desítky někdy velmi podružných informací typu, zdali je základna o dva či tři centimetry menší či větší. Především proto, že tyto často zcela nepodstatné body mohou být v hodnocení zavádějící a výrazně změnit celkový výsledek. Soustředili jsme se proto především na zásadní vlastnosti. Tedy jak je silný sací výkon, jak pracuje v rozích a jak má řešený systém navádění v prostoru a problematiku s tím spojenou.