Hobby a domácnost

Test robotických mopů

Aktualizováno: 17.03.2018

Máte tvrdé podlahy? Pak vás robotický mop dříve nebo později dostane.

V redakci jsme propadli mánii úklidové robotizace. Od začátku roku jsme uveřejnili několik testů robotických vysavačů ve dvou cenových kategoriích. Nyní jsme se zaměřili na obdobné roboty, které mají jako hlavní činnost mopování. Některé mají jako přidanou hodnotu i vysávání, ale mokrý či suchý mop je pro tyto modely zásadní. Překvapila nás jedna věc. Zatímco klasické robotické vysavače mají tu a tam menší či větší nedostatky, zdá se nám, že modely, které se převážně „věnují“ mopování jsou na tom většinou lépe. Vítěz nás pak překvapil zásadně, protože kromě velmi dobrého plnění „svých povinností“ moc nezaostává ani za velmi dobrými robotickými vysavači určenými pro tvrdé podlahy.

Jak to funguje konstrukčně

Základní konstrukce námi testovaných mopů byly dvě. Jedna „čistokrevný mop“, který pracuje pouze na sucho, vlhko či mokro, druhý systém vychází z konstrukce robotického vysavače s mopem. První varianta má až na jednu výjimku tu chybu, že nejdříve musíte klasicky, či robotickým vysavačem nejdříve zbavit prostor výraznějších nečistot a teprve potom můžete použít mop. To zabere čas a je to i v případě pomocí robotického vysavače finančně náročnější. Kompromisy jsou ale i u druhého systému. Velkou výhodou je univerzalita, na druhé straně pak menší dokonalost mopování. Především proto, že většina kombi systémů musí mít některé kompromisy, aby mohla zvládnout velmi rozdílné úkoly. Při mopování je většinou problém s prací těsně podél stěn, kde vzhledem ke své konstrukci utěrka nedosahuje až do kraje. I tady však bývají rozdíly.

Jak jsme testovali

Nedůležitější pro nás byla účinnost mytí mopovaného prostoru. Každý model řeší daný úkol více či méně odlišným způsobem. Mimo jiného, tvarem utěrek, jejich případného kmitání či pohybu do stran, nebo systému jejich pravidelného zvlhčování. Z „robotického“ hlediska nás zajímala podobně jako u vysavačů kvalita a rychlost orientace v pracovním prostoru. Na rozdíl od robotických vysavačů, které mohou pracovat zcela samostatně, u robotických mopů je to složitější. Ty by měly pracovat až poté, co je daná podlaha zbavena prachu a dalších pevných částic. Z tohoto pohledu je velmi důležité Zdali si to ten který model „vyřeší sám“, či mu musí pomoci někdo jiný. Část testovaných modelů tuto záležitost řeší, pouze jeden však komplexně.