Hobby a domácnost

Šperky s drahými kameny. Kde nakoupit?

Aktualizováno: 01.12.2011

Krásný šperk vždy potěší. Tento fakt si většina mužů dobře uvědomuje a prsteny, náušnice, přívěsky, náhrdelníky, či jiné klenoty nalezne pod stromečkem mnoho žen a dívek. Každý se snaží vybrat šperk takový, aby byl originální, zajímavý, krásný. Mezi takové patří bezesporu i ty s drahými kameny. Šperky s drahokamy a polodrahokamy se lidé zdobí velmi dlouho. Ve starověku se lidé krásnými přírodními kameny nejen zdobili, ale uměli využívat i jejich vlastnosti. Drahokamům jsou často přisuzovány i různé magické vlastnosti, každé měsíční znamení má k sobě přiřazeno některý drahý kámen. Pokud chcete darovat šperk s touto symbolikou, pak nemůže být syntetický, tedy umělý.  I v případě, že je vám tajemné pozadí drahokamů cizí, tak jistě chcete raději koupit šperk s přírodním drahým kamenem a ne uměle vyrobenou napodobeninou.

Jak jsme testovali
V testu jsme se zaměřili právě a převážně na drahé kameny zasazené ve špercích. Zajímalo nás, zda je šperk osazen prodejcem prezentovaným drahokamem, či polodrahokamem, nebo zda se jedná o kámen jiný nebo syntetický, uměle vyrobený. Za účelem zjištění pravosti kamenů jsme nechali na zakoupené šperky vypracovat znalecký posudek soudním znalcem pro obor drahé kovy a kameny. Kvalita kamenů byla zjišťována pomocí spinelového refraktometru, spektroskopu a mikroskopu. Prsteny znalec také převážil a hodnoty jsme porovnali s deklarovanými (pokud byly při prodeji uvedeny).
Zajímal nás také způsob prodeje a množství obdržených informací před koupí samotnou i to zda je šperk puncován.

Jak nakupovat šperky?
Při nákupu klenotu z drahého kovu by si kupující měl ověřit přítomnost puncu.  Puncovní zákon ukládá všem, kdo prodávají výrobky z drahých kovů, povinnost mít v obchodě ať kamenném, či internetovém vyvěšený přehled puncovních značek. Punc kupujícím zaručuje, že zboží bylo zkontrolováno a má nejméně tu ryzost, kterou značka udává. Obrázky hlav orla, kohouta a labutě signalizují, že daný šperk je ze zlata, číslice udávají právě ryzost. Pro puncování stříbra jsou určeny obrázky hlav zajíce a kamzíka, znakem platiny je královská koruna.
Výrobky z drahých kovů jsou opatřeny také výrobní značkou, kterou má každý registrovaný šperkař přidělenou.
Puncovní značku nemusí mít šperky s velmi nízkou hmotností, tedy pod 0,5 gramu zlata či pod 3 gramy stříbra. U starožitností, kde by mohlo vyražením puncu dojít ke snížení jejich hodnoty, se ryzost zpravidla také nevyznačuje puncem, ale například certifikátem.
Ale i šperk bez puncovní značky může být pravý. Jde například o šperky, které někdo přivezl ze zahraničí, kde se nepuncuje, nicméně pokud by se zde tento šperk prodával v maloobchodním prodeji, tak jej prodejce musí nechat opuncovat.

Pokud se jedná o nákup šperku s drahokamem, či polodrahokamem, tak zde neodborník pravost kamene nepozná. Je dobré nakupovat u uvěřených prodejců, nechat si napsat paragon, na kterém je zapsán i druh kamene. Ale jak v testu zjistili, tak ani tyto požadavky vás před nákupem jiného, či syntetického kamene místo přírodního pravého kamene neochrání. V případě pochybností pak můžeme jen doporučit zhotovení znaleckého posudku.

Syntetické kameny jsou totiž v podstatě identické chemické sloučeniny jako přírodní kameny, ale vznikají umělou cestou v laboratořích. Tyto kameny mají oproti přírodním kamenům dokonalejší vlastnosti, neobsahují různé nedostatky, prasklinky, inkluze apod. Přírodní kámen pro jeho vzácnost a originalitu ve špercích však nahradit můžou jen těžko.

Mezi drahokamy patří minerály, které mají především krásný vzhled a upoutávají jiskřivou hrou, barev, čistotou, průhledností, leskem, třpytem. Drahokam musí být do jisté míry neporušitelný a odolávat opotřebování. Aby byl drahokam žádaný a ceněný, musí se vyskytovat vzácně i v přírodě.  Mezi nejušlechtilejší kameny, které nejméně podléhají výkyvům módy, patří určitě diamant, rubín, safír a smaragd.

Olga Kábová