Hobby a domácnost

Solární světla na zahradě

Aktualizováno: 27.08.2015

Solární energie je neúspornější a nejlevnější, zároveň i ekologická. Jedinou slabší stránkou v našem zeměpisném pásmu, na rozdíl od jižněji položených lokalit, je závisloslst na množství slunečních dnů. Proto je i osvětlení zahrad touto technologií nejpříhodnější v letním období. Jestliže vám však stačí, že zahrada či rodinný domek nebude zářit celou noc, ale večer, kdy se vrátíte z návštěvy či kina, pak množství modelů tuto funkci může splnit.
Je jich mnoho. V řetězcích i internetových obchodech. V rámci co největší standardizace jsme vybírali z nabídky velkých prodejců. Roztříštěná nabídka obchodů na „netu“ by výběru a orientaci moc nepomohla. Nejen obrovské množství modelů ale i designových variant. Tak vypadá současný trh.
Z velmi široké škály jsme preferovali „slušný“ design, protože některé výtvory byly opravdu pozoruhodné. Tím jsme byli naprosto ve stejné pozici, jako kterýkoliv zákazník. Právě vzhled je to jediné, podle čeho můžete soudit. Technické parametry jsou často poměrně odlišné od těch slibovaných a také například barevný odstín světla musíte vidět na vlastní oči, protože třeba vyjádření teplá – bílá může přinášet celou škálu různých odstínů.

Jak jsme testovali

Zvolili jsme tři typy produktů nejprodávanější typy. Klasické koule, sety o několika stejných „lampách“ i některé modely, s velmi dobrým poměrem cena výkon.
Nejdříve jsme nabili baterie, aby všechny modely měly stejné startovní podmínky. Baterie jsme popsali protože až na dvě výjimky byly „bezejmenné“. Když byly „srovnané“, tedy nabité plnou kapacitu , vrátili jsme je do původních přístrojů a další nabíjení probíhalo výhradně solární technologií. Sledovali jsme opakovaně nejen dobu, po kterou jednotlivé lampy svítily, ale i intenzitu svitu. Každý model jsme i rozebrali, abychom porovnali dílenské zpracování. Právě v této oblasti byly značné rozdíly.