Hobby a domácnost

Soda doma – velký návrat

Aktualizováno: 16.04.2014

Domácí sodovka slaví velký návrat
Již od dřevního socialismu si lze jen těžko představit běžnou českou domácnost bez sifonové láhve. Její obliba úspěšně překonala i raný kapitalismus. Výrazněji začala klesat až po roce dva tisíce v souvislosti s „petflaškovou“ mánií. Ta samozřejmě umožnila pít kvalitnější vodu tam, kde z kohoutků tekla voda horší kvality. Naopak v mnoha lokalitách, kde je voda kvalitní, může být ta lahvová spíše horším řešením. Zvláště tehdy je-li špatně skladovaná. Je proto jen logické, že výroba sodovky doma začíná mít stále větší oblibu.

Doba však pokročila a tak se přes stejný princip, tedy sycení vody kysličníkem uhličitým, změnila především míra komfortu. Zásadním rozdílem je pak manipulace s bombičkou nikoliv po jednom, ale po 60 až 130 litrech. Tedy pro pohodlí změna nevídaná.

 Tipy jak na sodovku

Než se rozhodnete koupit zařízení na domácí výrobu sodovky, rozmyslete si některé podstatné věci. Nejdříve si zjistěte, jak kvalitní vodu doma máte. Když se ujistíte, že je vše v pořádku, promyslete jak budete zařízení nejčastěji používat. Pakliže především doma, pak je určitě výborné řešení zvolit variantu se skleněnými láhvemi. Máte-li děti, kterým chcete dát jejich limonádu sebou do školy, či jste například sportovci a nosíte si vodu sebou, pak je určitě lepší řešení výrobník s PET láhvemi.

Jak jsme testovali

Tentokrát jsme udělali redakční předvýběr u dvou hlavních značek, které jsou na českém trhu. Z mnoha prodávaných modelů jsme vybrali po dvou, které se nám z některých důvodů zdály v některých vlastnostech zajímavější, či lepší než ostatní. V případě Ety to bylo jednoduché, protože v současné době má tato značka na trhu pouze jeden model Eta Bublimo. Ve vlastních testech nás nejvíce zajímala kvalita sodové vody, tedy laicky řečeno jak „silnou“ sodovku jste schopni na tom kterém modelu vytvořit. /Tu slabší si uděláte bez problému vždy./ Podstatnou měrou jsme se zajímali i o komfort. Tedy jak je snadná a intuitivní nejen montáž ale i praktické používání. Právě v této oblasti byly u jednotlivých modelů značné rozdíly.

Petr Řezáč