Hobby a domácnost

Robotické vysavače do 10 000 Kč

Aktualizováno: 01.07.2018

Robotické vysavače prožívají v současné době zlaté časy. Zájem o ně je veliký. A to přesto, že ještě stále nejsou ani dokonalé a většina z nich není ani zcela univerzální. Ve většině však už nejsou jen hračkou, ale dovedou již ušetřit hodně práce. Důležité je vybrat správný, což není vůbec jednoduché. Především proto, že každý má nejen zcela jiné představy, ale především i podmínky kde bude robot pracovat.
Jeden umí lépe koberce, druhý je ideální na pevné podlahy, další pracuje na obou docela dobře, ale má velmi malou provozní výdrž baterií. Nebo naopak všechny tři řečené vlastnosti zvládá, ale má špatný logistický systém pohybu. Alternativ je však daleko více. Někomu nevyhovuje silnější narážení na překážku, jiným zvýšená údržba, především kartáčů plných vlasů, často pak u některých modelů vysoké ceny spotřebního materiálu. Jak se ukázalo, perfektní robotické vysavače, které by vyhovovaly všem zatím na trhu k dispozici nejsou. Pozitivní naopak je, že se jich optimu stále více přibližuje. A dokonce i v nižších cenových hladinách

Kdy, kde na co

Tedy kde budete robotický vysavač používat. Jaké máte prostory. Zdali jsou oddělené prahy, případně jak vysokými. Jak velká je celková plocha. Buď bude váš robot jediným, kdo se o podlahy bude starat, nebo bude pomocníkem klasického výkonného vysavače. A především jaké podlahové krytiny používáte. Na ty pevné můžete velmi často používat i ty levnější. Například vysát prach z „plovoučky“ či dřevěné podlahy je pro něj relativně snadné. Horší je to, když budeme potřebovat použít univerální řešení. Takový model musí zvládnout často mnoho úkonů a to je zatím často problém.

Jak to funguje

Základní principy jak pracují robotické vysavače jsou velmi zjednodušeně tři. První je v základu postaven na slabém motorku se slabým sáním (0,2-0,5W) a rotaci kartáče, který nečistoty posouvá směrem do nádržky na prach. Takové „motorové koště“, které nás moc nepotěšilo. Druhý systém je založený na klasickém sání. Tedy motor vytvářející většinou výrazně vyšší sací výkon, doplněný dle značky či modelu různými vylepšovacími gumovými lištami či speciálním tvarem „dna“ i dalšími doplňky pro vylepšení výkonu. To je řešení v mnohém lepší, ale i to má své „chybky“. Zatímco na tvrdé podlahy je velmi dobré, s koberci bývají problémy. Například vlasy nitě i další znečištění nejde často vysávat zcela optimálně. Třetím řešením, které je obecně mnohem účinnější, je model, který kombinuje velmi silné sání (nejlépe několika stupňové podle materiálu podkladu) a kartáč. Ale ani to není vše. Čím je kartáč či kartáče účinnější, tím je větší problém s automatickým vyčesáváním, či následnou údržbou. Proto jsou u dražších modelů preferovány gumové či kombinované kartáče s konstrukcí pro minimalizaci znečištění a zamotávání vlasů. Škoda jen, že tyto sotisfikovanější modely většinou výrazně převyšují náš cenový strop, který je v tomto testu 10 000 Kč.