Hobby a domácnost

Přímočaré hobby pily

Aktualizováno: 05.11.2016

Potřebujete vyříznout do pracovní desky otvor pro kuchyňský dřez, či varnou desku?  Zkrátit třeba plotové laťky, zúžit obložkové palubky nebo uříznout kus plechu? Tak přesně k těmto účelům je ideální přímočará pilka. Zručný uživatel zvládne i delší přímý řez s pomocí vodícího pravítka. Primárně jsou tyto pily nejvhodnější pro křivkové, či kratší řezy a patří mezi nejčastější vybavení domácí dílny.

Při zvolení vhodného pilového plátku rozříznete s tímto strojem jakýkoliv materiál. Poradí si s dřevěnými či dřevotřískovými deskami, plastovými materiály, keramikou, plechy. Bez problému zvládnete i šikmý řez ve zvoleném úhlu, což umožňuje nastavení základové desky.  Kvalitní vodící deska je u pily velmi důležitá. Pilu podporuje a také musí snadno klouzat po řezaném materiálu. Pilový plátek řeže při pohybu vzhůru a desku k materiálu přitlačuje. Proto je ideální, aby základna měla ještě plastový návlek pro hladký skluz. Dalším důležitým faktorem pro jednoduchý a snadný řez je možnost nastavení předkmitu a počtu zdvihů. Předkmit pomůže například při řezání silnějších desek a například nižší počet zdvihů pilového plátku umožní řezání plastů bez toho, aby se pálily.
Pro dobrou přehlednost v prostoru řezu je vhodná funkce odfuku pilin, případně osvětlení plochy a pro snadnější vedení řezu je užitečné i laserové navádění.

Do testu jsme zařadili přímočaré hobby pily s jednoručním (žehličkovým) držením o příkonu 450 – 750 W. Všechny mají možnost regulace otáček, kromě testovaného modelu Makity. Hloubka prořezu se pohybuje od 65 do 100 mm ve dřevě a od 4 do 10 mm v oceli.

Jak jsme testovali

Při testování byly pily vyzkoušeny především v praxi. Řezali jsme pracovní desky o tloušťce 18 mm, palubky, dřevěné hranoly, překližku a plech o síle 2 mm. U všech pil byly použity stejné (vždy nové) řezací plátky dle zpracovávaného materiálu. Sledovali jsme pevnost a skluz základové vodící desky, přehlednost řezu, obtížnost udržení roviny řezu. V delších řezech byla otestována i snadnost vedení pily dle paralelního vodítka v souběžném řezu. Zkoumali jsme také, jak pohodlně se pila drží, ovládá a nastavuje. Hodnocena byla i výbava stroje. Po praktickém testu byly pily prozkoumány z hlediska technického a celkového dílenského zpracování. Posuzovány byly i použité materiály.

Olga Kábová