Hobby a domácnost

Nakupujete dárky v e-shopech?

Aktualizováno: 17.12.2012

Nákup dárků v e-shopu vám ušetří spoustu času a poskytne pohodlí nákupu z domova od počítače s možností doručení vybraného dárku až do vašeho bytu. Výhodou nákupu přes internetový obchod je i to, že si v klidu můžete porovnat konkurenční cenové nabídky a parametry zboží, o které máte zájem a zvolit tu nabídku, která je pro vás nejlepší.
Ale co když si vyberete podle fotografie zboží, které se vám pak nebude líbit, či nebude splňovat vaše očekávání a budete jej chtít vrátit? I o tom, jak otestované e-shopy v těchto případech postupují se dočtete v našem testu.
Není eshop jako eshop. Liší se nejen nabídkou zboží, ale i přístupem k zákazníkovi, cenami za doručení zboží a i službami, které nabízejí.
Vzhledem k tomu, že zboží do testů nakupujeme již léta také přes internetové obchody, tak máme poměrně dost poznatků, které jsme také zahrnuli do tohoto testu e-shopů.

Jak jsme testovali
Kromě našich dřívějších poznatků jsme v rámci testu provedli kontrolní nákup ve všech testovaných e-shopech. Byl objednán a zakoupen malý kuchyňský spotřebič, který jsme si osobně vyzvedli ve výdejně, či prodejně e-shopu a zaplatili jsme v hotovosti. V redakci jsme jej vyndali z krabice, nepoužili jej a zase uložili zpět bez poškození obalů a následující den jsme jej šli vrátit. Simulovali jsme tedy jednání zákazníka, který si zboží objedná, nelíbí se mu a chce jej v zákonné 14 ti denní lhůtě vrátit. Zákon prodejci ukládá, že zboží v původním stavu musí přijmout zpět a zákazníkovi vrátit do třiceti dnů od odstoupení od smlouvy peníze. Příjemně nás překvapilo, že většina z testovaných velkých internetových prodejců s vrácením nepoškozeného zboží nedělala žádný problém a peníze nám byly vráceny na místě a v hotovosti. Dále jsme se v testu zaměřili na rychlost dodání zboží, na další poskytované služby, ceny za přepravné a poštovné a na možnosti doručení a odvozu velkých a těžkých spotřebičů.

Téměř všichni prodejci v předvánoční době nabízejí v různých akcích a pro některé zboží například doručení a dopravu zdarma, či za zvýhodněné ceny. Tyto akce v testu nejsou zohledněny. Pro zákazníky je výhodné sledovat, jaké akce internetové obchody nabízejí, protože při nich je možné poměrně dost ušetřit, či dostat nějaký dárek navíc.

Olga Kábová