Hobby a domácnost

Krájím, krájíš, krájíme – Test kuchyňských pomocníků

Aktualizováno: 17.02.2012

Na první pohled by se mohlo zdát, že elektrický kuchyňský kráječ je velmi jednoduché zařízení, na kterém se nedá nic zkazit. Redakční test překvapivě ukázal, že naopak mnohá, leckdy kompromisní řešení, vedou často k horším užitným vlastnostem. Ze šesti modelů jsme tak pouze dva mohli hodnotit jako velmi dobré. Na druhé straně spektra byl i model, který neměl v podstatě žádné vlastnosti, pro které by jej bylo dobré jej doporučit. A jaký by dobrý kráječ měl být? Tak především by samozřejmě měl co nejlépe krájet co největší množství surovin. Měl by bez problémů zvládat sýry o různé tučnosti. Být schopen vytvořit například velmi tenká kolečka „uheráku“ či dalších trvanlivých salámů. Poradit by si měl i se šunkou či uzeným. To však zdaleka není u kráječů pouze jen to podstatné. Velmi znepříjemnit práci vám může například zadrhávající „vozík“. Zde je podstatná především konstrukce a důmyslnost vlastního posuvu. V poslední době je trendem více zvětšovat prostor pro nádobu na nakrájené potraviny. Řezný kotouč u moderních konstrukcí mění své umístění a je umístěn stále výše od kuchyňské pracovní plochy. Ty nejlepší modely pak mají výrazně asymetrickou stavbu. Podstavec s horním dílem kráječe je spojen pouze v jedné části, plocha na umístění krájených potravin je „ve vzduchu“ a pod ní je komfortní prostor pro zasouvání i větších nádob na nakrájené produkty. Dalším trendem je nakloněná pracovní plocha, ta umožňuje menší přítlak na krájené produkty a zároveň nakrájené plátky padají pod menším úhlem do připravených nádob.

Jak jsme testovali
U všech testovaných modelů jsme se zaměřili především na sílu a kvalitu řezu zpracovávaných surovin. Krájeli jsme například 30% a 45% sýry. Podrobně jsme se zaměřili například na uherské a trvanlivé salámy. Právě tady byly rozdíly často velmi značné. Zatímco nejlepší modely vytvořily kolečka velmi tenká s minimálním rozdílem šířky jednotlivých plátků, jiné vůbec pravidelné jemné plátky s jednotnou silou po celém obvodu nebyly schopny zhotovit. Zajímala nás také konstrukce pohyblivých částí pracovní krájecí plochy (vozíku). I tady byl rozdíl. U některých bylo nutno vynakládat větší energii. Naopak některé vozíky měly v dráze velkou vůli, tedy vlastnost, která znesnadňuje vlastní krájení.

Petr Řezáč

Zelmer 493.6 SL Alexis (Digiprofi)

Cena: 2 402 Kč
#
 • příkon: 200 W
 • hmotnost: 4,4 kg
 • tloušťka plátků: 0 – 15 mm
 • rozměry (VxŠxH): 25 x 23 x 36 cm

Tento model je opatřen moderní nakloněnou rovinou. Na kuchyňské lince stojí na dvou nohách umístěných v krajích přístroje. Mezi nimi je tak značný prostor pro nakrájené potraviny a umožňuje podložení nádoby o maximální výšce 4 cm.

Na první pohled se může zalíbit jak komfortní prostor odkládání, tak i docela hezký a moderní vzhled. To je  také asi jediné, co nás uchvátilo. Vadí nám mimo jiné konstrukce přítlačné desky a pohybu vozíku. Při tlaku na krájené potraviny se stejně jako u levnějších modelů může snadno zadrhávat nebo zaseknout o plast nad krájecím kotoučem. To však není všechno, nepodařilo se například ani ukrojit tenké kolečko trvanlivého salámu, či sýra. „Uherák“ vytvářel  jakési šupiny při zvýšení nastavení na větší tlouštku kolečka se stejně nepodařilo vytvořit celistvé a stejnoměrné kolečko po celém obvodu salámu. U většiny druhů sýrů byla situace obdobná. Nepodařilo se nám ukrojit tenký, pravidelný plátek. Situace se nezměnila ani po výměně „hladkého“ krájecího kotouče. Hlavním problémem je dle našeho názoru v odlišném přítlaku spodní a vrchní části krájeného produktu. Mimo jiné je tento model hlučný a zvukově nám svým měněním výšky tónů při práci připomínal spíše brusku nebo cirkulárku.

 • pěkný moderní vzhled
 • nepříjemný zvuk motoru
 • výrazně nepřesné krájení zvláště tenkých plátků
Hodnocení:
# # # # # uspokojivý

Siemens MS 65000 (K+B elektro)

Cena: 1699 Kč
#
 • příkon: 110 W
 • hmotnost: 2,2 kg
 • tloušťka plátků: 0 – 15 mm
 • rozměry (VxŠxH): 23,3 x 23 x 33 cm

Na první pohled klasická koncepce, žádná nakloněná rovina, nicméně spodní hrana pracovní desky je ve výšce 3,2 cm, lze tedy podložit mělké menší talířky. Vozík dobře jezdí. Stroj je vybaven pojistkou. Univerzální vlnovitě zbroušený nůž z nerezové oceli řeže velmi slušně většinu potravin. V krájení tenkých koleček je však výrazně slabší než nejlepší model. I zde nejsou upevnění hlavy a přítlačné desky tak pevné, aby při různém tlaku neměnily samovolně vzájemné nastavení úhlu. Motor má tichý chod. Dobře je vyřešena i ochrana prstů při krájení. Pozitivní je stabilita kráječe při řezání zajištěná gumovými přísavkami. Uživatelkou výhodou je i přihrádka na kabel, který tak zbytečně neruší vzhled pracoviště, pokud se se strojem nepracuje. Maximální šířka krájeného produktu je 15 milimetrů, což není sice šířka závratná, ale pro krájení běžných potravin dostatečná  Na vozíku je třípolohový spínač, kterým lze buď vozík uvolnit a vyndat, či naopak zaaretovat. Model na nás svou konstrukcí i dílenským provedení působí vcelku seriozně. Nemá sice žádné výstřelky ani hi-tech provedení, ale ve své cenové relaci je jeho nákup určitě dobrým řešením.

 • dobré dílenské zpracování
 • krájí ne příliš pravidelné tenké plátky trvanlivého salámu
Hodnocení:
# # # # # dobrý

Fagor CF 150 (Kovoslužba)

Cena: 1270 Kč
#
 • příkon: 150 W
 • hmotnost: 4,4 kg
 • tloušťka plátků: 0 – 15 mm
 • rozměry (VxŠxH): 31 x 28,5 x 39,5 cm

I když design je do jisté míry subjektivní záležitostí, tento model je dle našeho názoru opravdu  bezkonkurenčně nejméně vzhledově zdařilý z celého testu. U většiny z nás evokoval techniku z šedesátých let minulého století. I ergonomicky je nelogický. Spouštěcí tlačítko je umístěno zcela dole vpředu, tedy stroj si nelze při krájení dostatečně přidržet. Nožičky, ač z dálky vypadají jako přísavky, jsou z tvrdého plastu a kloužou. Kovové výlisky mají nepřesné výstupky, které opticky negativně zasahují do hran přístroje.  Páka na regulaci šíře řezu je mohutná, neestetická. Při prvním spuštění při krájení sýra byl velmi intenzivně cítit pach z motoru. Specifickou kapitolou je prostor, kam by měl padat nařezaný potravinářský produkt. Ten zde chybí. Ukrojený plátek suroviny padá na šikmou základnu stroje, či na regulační páku. Hladký krájecí kotouč se při práci vychyluje o několik milimetrů. Jednoduché není ani uvolňování kotouče. Jeho otočný mechanismus není opatřen bajonetem, ale má dlouhý plastový závit se značným množstvím vazelíny, která se při neopatrném zacházení může kontaminovat krájené potraviny.

 • robustní konstrukce
 • špatně řešený odkládací prostor pro nařezané suroviny
 • celkové dílenské zpracování
Hodnocení:
# # # # # uspokojivý

Graef E 136 Twineconomic (Mader)

Cena: 2211 Kč
#
 • příkon: 140 W
 • hmotnost: 3,2 kg
 • tloušťka plátků: 0 – 15 mm
 • rozměry (VxŠxH): 26 x 24 x 33 cm

Vítěz testuPrvní, co vás upoutá, je vysoko umístěný řezný kotouč a horní pracovní deska. Ta je upevněna excentricky pouze v jedné třetině vlastního kráječe. Její spodní hrana je vzdálena od podstavce necelých 5 cm, což umožňuje komfortní podsunutí různých nádob, včetně hlubokých talířů. Tento fakt považujeme za jednu z rozhodujících pozitivních vlastností pro kvalitní sběr nakrájených surovin. Nerezový nůž s hrubšími zuby krájí velmi dobře vše od chleba až po tučné sýry a takřka průhledná kolečka trvanlivého salámu. Ty mohou být i velmi jemné a  jsou „nejpřesnější ze všech, které byly v testu dosaženy. Především proto, že sama úhlová konstrukce je velmi přesná, materiály se při různém přítlaku navzájem výrazněji odlišně neohýbají. Model je vybaven je zvláštním krájecím kotoučem na šunku. Motor je dostatečně tichý a výkonný. Volič ovládání pracuje jak v kontinuálním tak i přerušovaném provozu. Tento model má velmi vyvážené vlastnosti. Kvalita práce i komfort v některých aspektech výrazně předčily většinu ostatních modelů v testu.

 • výborný řez i velmi tenkých plátků
 • velmi dobře řešený prostor pro nakrájené potraviny
 • absence přísavek
Hodnocení:
# # # # # vítěz testu

Ritter Compact 1 (Bielmaier)

Cena: 1974 Kč
#
 • příkon: 130 W
 • hmotnost: 2,5 kg
 • tloušťka plátků: 0 – 22 mm
 • rozměry (VxŠxH): 20,5 x 23,5 x 33 cm

Malý kompaktní a vhodný do menších kuchyní především v panelových domech. Zřejmě ne zcela ideální nůž způsobuje subjektivní pocit slabšího motoru. Při větším přítlaku se svislá deska odchyluje a tlouška krájené suroviny se rozšiřuje oproti požadovanému nastavení. Maximální trvalý chod, který je určen v návodu, tedy pouhých pět minut je buď pojištěním výrobce proti případným reklamacím, nebo jde v převodovém „soustrojí o komponenty z méně houževnatého plastu. Naopak přítlačná a pracovní deska v kovovém provedení je velmi dobrým řešením. Volitelná šíře řezu s maximem 20 milimetrů je více než standard. Také úložný prostor pro kabel je sympatický. Odkládací prostor je podstatně nižší než například u Graefu a Conceptu. Lze ale podsunout odkládací tácek přímo pod řezný nůž, řez je tedy nad jeho středem.

 • kompaktní tvar
 • kovová a přítlačná a pracovní deska
 • oproti vítězi horší přesnost při krájení jemných plátků salámu
Hodnocení:
# # # # # dobrý

Concept KP 3530 (Elsap)

Cena: 1896 Kč
#
 • příkon: 130 W
 • hmotnost: 2,5 kg
 • tloušťka plátků: 0 – 25 mm
 • rozměry (VxŠxH): 25 x 26 x 35 cm

Tento stroj byl pro nás velmi příjemným překvapením. Česká značka Valenta Elko obohatila trh modelem, který je designově nejen velmi působivý, ale je i velmi dobrý po stránce ergonomické. To platí například i o kolečku na regulaci šířky záběru. Konstrukce vychází z moderní koncepce nakloněné roviny. Ukrojený plátek suroviny odpadává pod úhlem menším než 90 stupňů. To je výhodné i proto, že nemusíte tolik surovinu přitlačovat a práce je tak pohodlnější. Zajímavým řešením je i možnost rozšíření pracovní plochy. I když na rozdíl od Graefu není postaven na jedné noze, ale je upevněn na dvou plochách po krajích, kde tak vzniká se značný odkladní prostor i pro hluboké talíře. Toto řešení přináší dostatečný komfort krájení. Jeho vlastnosti jsou vyvážené a zvláště v krájení tenkých plátků tvrdých trvanlivých salámů je výsledek excelentní. Tento model je bezkonkurenčně v nejlepším poměru cena/výkon a pro toho, kdo nechce za kráječ vydávat velké částky, je ideální.

 • moderní design
 • kvalitní řezy i úzkých plátků
 • výborný poměr cena výkon
 • kratší kabel
Hodnocení:
# # # # # velmi dobrý