Hobby a domácnost

Kam s tím? Vestavěné skříně

Aktualizováno: 19.12.2013

Znám jen velmi málo lidí, kteří nepotřebují ještě větší úložný prostor, než který mají k dispozici. Obzvláště v bytech je tato potřeba stále velmi aktuální. Ideálním řešením jsou vestavěné skříně. Nezabírají zbytečně mnoho místa, jejich design lze výborně přizpůsobit stávajícímu vybavení interiéru a navíc si můžete zvolit vnitřní vybavení a uspořádání přesně dle svých představ a potřeb.

Pořízení vestavěné skříně není úplně levnou záležitostí. Cena vždy záleží jak na kvalitě použitých materiálů samotných korpusů a vnitřního vybavení, tak především veškerého kování a dveří. Ty můžete volit klasické pantové nebo praktičtější posuvné. Jejich výplně jsou velmi variabilní. U všech výrobců máte na výběr z mnoha druhů materiálů, počínaje cenově příznivým odolným laminem v různých barvách a dekorech, konče různými přírodními materiály, či grafickými nebo fotografickými polepy. I nabídka rámů je široká. Volit můžete mezi levnějšími ocelovými profily, opět v bohaté barevné i tvarové škále a dražšími hliníkovými. Také v segmentu vnitřního vybavení a uspořádání výrobci velmi širokou škálu možností.

Tentokrát jsme do našeho porovnání vybrali několik dodavatelů vestavěných skříní na našem trhu. Sledovali jsme kvalitu použitých materiálů, jednotlivé cenové nabídky i poskytované služby. Pro jednoduchost byly pro zadání zvoleny jednoduché parametry i provedení. Tedy skříň s posuvnými dveřmi s kováním v oceli standardu, dveřní výplně laminované a taktéž základní korpusy. Vnitřní vybavení tvořili jen police a šatní tyče. Konečné cenové srovnání ve svém výsledku potvrdilo, že jednoduchá vestavěná skříň nemusí být dražší, než klasické skříně. Navíc se dokonale přizpůsobí vašemu prostoru a stávajícímu interiéru.

Jak jsme testovali
Oslovili jsme různé výrobce a prodejce vestavěných skříní. Naše zadání bylo jasné a pro všechny stejné. Chtěli jsme čtyřdveřovou skříň 300 cm širokou, vysokou 250 cm a hlubokou 65 cm. Korpusy a vnitřní vybavení jsme volili bílé, dveře posuvné, taktéž bílé, nedělené (výplně z laminované dřevotřísky) ze základní nepříplatkové nabídky. Jedny z dveří byly zrcadlové. Vzhledem k tomu, že se jednalo o vestavěnou skříň, tak jsme nepožadovali záda, strop a podlahu. Rámy jsme volili matné stříbrné ze standardní nepříplatkové oceli.
Výrobci nabízeli pro zvolenou šíři skříně tří nebo čtyřdveřové. Provedení ve třídveřové variantě by bylo o cca 15 % levnější, ale my jsme vybrali varianty čtyřdveřové. Zadání vnitřního uspořádání skříní bylo také pro všechny stejné – dva postraní díly policové a dva střední díly s šatní tyčí a celkem čtyřmi policemi. Dohromady tedy bylo v zadání vnitřního vybavení 16 polic a šatní tyče dlouhé celkem cca 150 cm.
Do testu jsme zařadili také skříně Pax z Ikei, protože mnoho uživatelů při potřebě vestavěné skříně o pořízení tohoto systému uvažuje. Převládá všeobecně rozšířený názor, že skříně z tohoto obchodu vyjdou cenově podstatně levněji. To je pravdou pouze za předpokladu, že jste šikovný domácí kutil, disponujete dostatkem času a skříně si sestavíte, naložíte a odvezete sami, protože veškeré služby jsou příplatkové. Porovnávali jsme nejen cenové nabídky, ale i poskytované služby a použité materiály. Montáž skříně měla být realizována v místě vzdáleném 40 km od Prahy.

Olga Kábová