Hobby a domácnost

Jaký fén neničí vlasy?

Aktualizováno: 01.03.2014

Zde je odpověď na první pohled poměrně jednoduchá. Především ten, který je kvalitní, dobře funkční a navíc disponuje různými funkcemi ochranu vlasů. Právě takové modely vysoušečů jsme vybrali do tohoto testu.
Pokud uvažujete o koupi nového fénu, pak je vhodné uvažovat o výkonném modelu, nejlépe s keramickými komponenty, který disponuje více možnostmi nastavení rychlostí proudu foukaného proudu, ale také možnostmi nastavení více teplotních režimů včetně studeného vzduchu a má přidané funkce, jako je například ionizace.

Mokré vlasy jsou křehké a mají sklon se lámat. Je tedy důležité je před finální úpravou šetrně vysušit, a to vlažným vzduchem ze vzdálenosti zhruba 20 cm. Posléze se teplejším proudem vzduchu vlasy upravují a tvarují. Výsledný tvar se zafixuje studeným vzduchem.Nadměrná teplota při vysoušení vede úbytku vlhkosti ve vlasech, což způsobuje jejich větší lámavost a nezdravý vzhled. Aby vlasy byly pěkné, je vhodné zvolit přístroj, který navíc disponuje funkcí ionizace. Ionty vysílané vysoušečem udržují ve vlasech optimální vlhkost a neutralizují statickou elektřinu, která způsobuje poletování vlasů. Tato technologie také zkracuje dobu vysoušení, zároveň předchází krepacení a vlasy jsou pak hladší a  lesklejší. Renomované kadeřnické salony používají vysoušeče právě s funkcí ionizace a také proto jsou po návštěvě u profesionálu vaše vlasy tak pěkné. Stejného, či podobného výsledku při úpravě vlasů lze dosáhnout i v domácích podmínkách, což jsme také ověřili v našem testu. Po konečné úpravě vlasy testujících vypadaly opravdu lépe, upraveněji a zdravěji, než při používání standardních přístrojů.

Jak jsme testovali
Standardně byly testované modely nakoupeny v běžné síti prodejen a e-shopů. Volili jsme přístroje s výkonným motorem o příkonu cca 2000 W.  Naším dalším požadavkem při nákupu byla možnost nastavení teploty foukaného proudu, včetně studeného vzduchu pro konečné zpevnění upraveného účesu.  Fén musel mít také alespoň dva stupně regulace rychlosti  a funkci ionizace.

V praktické části testu jsme sledovali nejen konečný výsledek působení vysoušečů na vlasy různé kvality i délky, ale především funkčnost a kvalitu vybraných přístrojů. Posuzovali jsme snadnost a pohodlnost při manipulaci, měřili teploty proudu vzduchu, protože jsou velmi důležité, aby vlas nebyl přesušen, či aby nedošlo k popálení pokožky. Teploty jsme měřili v různých režimech, ve vzdálenosti 5 cm od přístroje profesionálním teploměrem TFA.  Důležité bylo i to jakou zátěž při delší práci přístroj snese, tedy to, zda se uprostřed vysoušení nepřehřeje a jeho tepelná pojistka nebude omezovat jeho činnost, tak jak máme zkušenosti u levnějších, méně výkonných přístrojů.  V tomto ohledu vyhověly všechny testované modely. Ani u jednoho modelu po dobu hodinového nepřetržitého provozu nedošlo k zastavení práce.  To však neplatilo o udržení konstantní teploty. U některých vysoušečů se samovolně zvyšovala, či byla nadměrná.

Olga Kábová