Hobby a domácnost

Hobby kombinovaná vrtací kladiva

Aktualizováno: 04.02.2017

Patří k téměř nezbytné výbavě domácího kutila. Vypadají podobně jako příklepové vrtačky, ale mají vyšší výkon, pracují s větší razancí a není nutný velký přítlak. Jsou výkonná i při nasazení nástrojů-vrtáků velkých průměrů. Bez vrtacího kladiva se neobejdete, pokud bydlíte v paneláku. Vrtání do betonu s příklepovou vrtačkou je pěkná dřina, kladivo práci výrazně zjednoduší. Bez tohoto výkonného pomocníka se neobejde ani majitel rodinného domu. Kladivo zvládne také sekání zdiva při rekonstrukcích, použijete jej například pro instalační nebo kotevní práce. S vypnutou funkcí příklepu je výborné pro dotahování či povolování velkých šroubů.
Do testu jsme zařadili kladiva ve váhové kategorii 2 kg. Všechny testované modely jsou vybaveny elektropneumatickým systémem příklepu, bezpečnostní spojkou, která zareaguje v případě, že se nástroj v materiálu zablokuje a sklíčidlem pro upnutí nástrojů SDS Plus. Všechna kladiva disponují třemi pracovními režimy – vrtáním, vrtáním s příklepem a sekáním. Ovladač funkcí lze nastavit ještě do čtvrté polohy, ve které lze upevnit sekáč v poloze vhodné pro vaši práci. Všechny také disponují pravým i levým chodem a přídavnou rukojetí, kterou může obsluha dle potřeby upevnit v potřebné poloze.

Jak jsme testovali

Všechny stroje byly nakoupeny v kamenných obchodech nebo e-shopech. Kladiva jsme vyzkoušeli především v praxi. V základním testu byl k vrtání použit vrták SDS plus a k sekání sekáč šíře 20 mm. U všech modelů byl nastaven maximální počet otáček. Při práci byl na stroje vyvíjen stejný tlak. Posuzovali jsme, jak rychle vyvrtáme otvor do betonu a také jak se s ním kladiva vypořádají při sekání a odsekávání. V další fázi praktické zkoušky jsme kladiva prověřili v panelovém domě při zavěšování bojleru a kotvení dalších těžkých předmětů. Sekání jsme prověřili společně s řemeslníky při rekonstrukci koupelny v rodinném domě – likvidaci obkladů a dlažeb, a sekání zdiva pro elektroinstalaci. Posuzovali jsme také, jak pohodlně se kladivo drží a jak snadno se s ním manipuluje. Také byla u všech modelů posouzena účinnost bezpečnostní spojky, abychom ověřili, zda je obsluha stroj bezpečně zvládnout při zaseknutí vrtáku v materiálu. Zaměřili jsme se i na skutečnou sílu úderu. Posoudili jsme i technické a dílenské provedení strojů.
* Hmotnost byla určena zvážením bez vrtáku či sekáče