Hobby a domácnost

Elektrické kotoučové pily pro bezpečný řez

Aktualizováno: 05.10.2016

Kotoučová pila, neboli lidově řečeno “mafl”, patří mezi nezbytnou výbavu majitelů domů, domácích kutilů a každého, kdo pracuje se dřevem. Využijete ji především k přesnému rovnému řezu. Ideální je například při potřebě zkrácení dveří, instalaci nové kuchyňské desky, řezání palubek, překližek, různých desek a prken. S kotoučovou pilou se ideálně pracuje v horizontální poloze, kdy základová deska pily leží na zpracovávaném materiálu. Lze ji použít také pro vertikální řez. Základovou desku stroje je v tomto případě nutné ke dřevu přitisknout a uživatel drží v ruce celou hmotnost pily. Pak velmi záleží samozřejmě i na hmotnosti kupovaného modelu.

Do testu jsme zařadili kotoučové hobby pily o příkonu  1100 – 1350 W  s průměrem řezného kotouče 160-190 mm. Zpočátku jsme měli v úmyslu zařadit pouze modely u horní hranice uvedených parametrů, ale chtěli jsme otestovat i pilu českého výrobce –  Narex. Ta je dodávána na trh pouze v podobě jednoho modelu o příkonu 1100 W a s kotoučem 160 mm.

Jak jsme testovali

Pily jsme nakoupili u specializovaných prodejců. Při testování byly  pily vyzkoušeny především v praxi. Řezali jsme fošny o síle 40 mm, palubky, OSB desky i překližku. Hloubku řezu jsme měřili při řezu smrkového hranolu o průřezu 140 x 160 mm. Zkouška hloubky řezu a šikmé řezy důkladně prověřily výkon pily, tedy to zda neztrácí na otáčkách při plném zatížení kotouče. Sledovali jsme i pevnost a tuhost základové vodící desky, přesnost a čistotu řezu. V dlouhých řezech bylo otestována i snadnost vedení pily dle paralelního vodítka v souběžném řezu. Na pilách jsme používali standardně dodávané řezné kotouče. Zkoumali jsme také, jak pohodlně se pila drží, ovládá a nastavuje. Hodnocena byla i výbava stroje.

Po praktickém testu byly pily prozkoumány z hlediska technického a celkového dílenského zpracování. Posuzovány  byly i použité materiály

Co mají pily společné

Všechny testované stroje vyhověly z hlediska bezpečnosti. Každý model je opatřen bezpečnostním spínačem i dobře funkčními kryty kotouče. Spodní ochranný pohyblivý kryt se při řezu odvaluje a po ukončení práce se díky pružině vrací zpět. Pily jsou vybaveny aretací hřídele elektromotoru pro montáž, či demontáž řezného kotouče i paralelním vodítkem a nástavcem pro připojení vysavače. Nástavce pro připojení vysavačů nemají jednotné průměry, při koupi je vhodné ověřit, zda nebudete potřebovat ještě redukci. U všech modelů lze nastavit šikmý řez do 45 stupňů a všechny zuby řezných kotoučů jsou osazeny SK plátky z tvrdokovu.

*Hmotnost strojů s osazenými řeznými kotouči byla zjištěna vážením.