Hobby a domácnost

Domácí automatické vodárny

Aktualizováno: 01.02.2013

Malé automatické vodárny mohou nahradit klasické domácí vodárny. Jejich výhodou jsou malé rozměry a to, že není nutné použít velkou tlakovou nádobu. Automatická vodárna udržuje stálý tlak vody ve vodovodním potrubí. Základ vodárny tvoří většinou vícestupňové odstředivé čerpadlo, které je řízeno elektronickou jednotkou. Ta vyhodnocuje, která vyhodnocuje informace ze zabudovaných čidel. Při poklesu tlaku, tedy při odběru vody, je elektromotor čerpadla automaticky zapnut, při ukončení odběru naopak vypnut. Vodárna vypíná i v případě poruchy sání a některé vodárny i při velmi malém odběru vody (netěsný kohoutek, protékající toaleta). Řídící jednotka čerpadlo odstaví z provozu i v případě, že by byl vyčerpán zdroj vody. V těchto případech se vodárna zpravidla po nějaké době pokusí o restart.

Testovali jsme vodárny s maximální výškou sání 8 m a maximálním průtokem cca 5 000 l vody za hodinu. Jedná se tedy o zařízení, které bez problému čerpá vodu např. z kopané studny, ale při hlubším vrtu již použít nelze. Do testu jsme chtěli zařadit i modely Karcher BPE 5000/55 a Metabo HWA 5 500, bohužel se nám ani během 14 dní nepodařilo na českém trhu tyto odpovídající modely koupit, protože ani distributoři je nemají na skladech.

Jak jsme testovali
Všechny vodárny byly postupně zapojeny a u všech byly změřeny parametry, které jsme posléze porovnávali s deklarovanými. Z naměřených hodnot jsme se tedy například dozvěděli jaký je skutečný maximální výtlak, průtok, průtok při běžně používaném výtlaku 3 bary (odpovídá přibližně 30 m), zapínací tlak, odebíraný proud u jednotlivých modelů, nebo časy vypínání čerpadel v automatickém provozu, či při poruše sání. Zároveň jsme sledovali jednoduchost ovládání, či signalizace provozu a poruch. Následně byly všechny vodárny rozebrány a hodnotili jsme technické a dílenské zpracování.

Pohonnou jednotkou jsou u testovaných modelů jednofázové asynchronní elektromotory. Chlazeny jsou vzduchem nebo vodou. Z hlediska umístění je pro uživatele výhodnější zařízení s tzv. mokrým elektromotorem, protože nepotřebuje kolem sebe prostor z důvodu přístupu vzduchu a je i méně hlučné. Vlastní čerpadlo může být jen odstředivé nebo odstředivé samonasávací, které je pro uživatele výhodnější. Samonasávací čerpadla mají nižší nároky na instalaci sacích armatur a nižší nároky na zprovoznění (zavodnění systému) a také tato samonasávací čerpadla dokáží pracovat v případě, že sací armatury mají velmi malou netěsnost nebo propouští klapka sacího koše.

Parametry jsou uváděny ve formátu: deklarované / měřené