Hobby a domácnost

Dálkové ovladače

Aktualizováno: 20.02.2014

Zde platí většinou více než jinde, čím dražší tím lepší

Většině milovníků elektroniky se dříve či později  nahromadí v obýváku dálková ovládání od nejrůznějších domácích „hraček“ a pak  nastane otázka, jak to řešit. Při používání dvou zařízení jako například TV a satelitního přijímače to většinou je ještě snadné. Dálkové ovladače moderních přijímačů umějí často doprogramovat například TV. Výsledek je pohodový komfort vyšší a v neposlední řadě o jednu zbytečnost na stole méně. Horší je to, když používáte současně elektroniky více. Pak to může být s „dálkáčema“ dost nepřehledné. Jedno z nejlogičtějších je použití univerzálu. Je však pozoruhodné, že tato technická oblast, která by logicky měla s obrovským rozvojem  domácí techniky čím dál více vzkvétat, působí spíše dojmem, že začíná zmírat. Alespoň podle našeho redakčního průzkumu po pražských prodejnách. Ne že by na pultech zcela chyběly. Pouze se často z nabídky vytratily ty chytřejší a pohodlnější, které jsou většinou opatřeny displejem. Zcela například zmizela bohatá nabídka chytrých dálek od Philipsu, i ten nejlepší současný model nemá displej. I když nutno poznamenat, že ve své cenové kategorii patří k nejlepším. Také další velký hráč na trhu, švýcarský Logitech, výrazně přiškrcuje v českých zemích svou špičkovou modelovou řadu Harmony /se kterou se výrazně soustředí na západní Evropu a USA/. Škoda.Na  jednodušších dálkových ovladačích často postrádáme dostatečný přehled a dříve či později se pak vrátíme k původnímu řešení rozdělených „dálek“.

Co jsme testovali
Zatímco běžně se snažíme testovat od každé značky pouze jediný produkt, v některých případech to v podstatě moc nejde. A právě to je v současné době situace na trhu dálkových ovladačů v české republice. Na jedné straně je trh zaplaven nejlevnějším zbožím v cenové relaci okolo dvou tří stovek, které dle našeho názoru výrazně nedosahují výhod původních ovladačů na druhé straně těch
„chytrých“ jejichž však  výrazně ubývá. Chceme-li tedy ovládat komfortněji domácí zařízení, máme stále menší výběr. To je také důvod, proč jsme tentokrát nestanovili cenové relace, ale pouze jsme vybrali to co nás na velmi úzkém místním trhu zaujalo.

Jak se orientovat
Proč univerzál
Domníváme se, že nejdůležitějšími vlastnostmi univerzálních ovladačů je, jak již bylo řečeno v úvodu, především zvýšení komfortu a zároveň omezení množství DO. A právě tady jsou velké rozdíly. Zatímco proklamace 5 v jednom či 6 v jednom působí úžasně,  v praxi to nemusí být klíčovou výhodou. To zásadní pro komfort je, zdali mohu všechny přístroje pracovat v jednom společném módu. Pakliže ano,  pak ušetříme spoustu zbytečných operací a s celou soustavou pracujeme jako s jedním celkem. JednoduchéDO mají nesynchronizované funkce ovladače v jednotlivých sekcích a jsou nepropojitelné. Proto že tento systém řeší pouze množství „dálkáčů“ na stole, ale v žádném případě nám neulehčuje práci.

Proč tak velké cenové rozdíly
Cenový rozdíl jednotlivých modelů je obrovský. Konkrétně v našem testu je to od 200 po 4 500Kč, tedy odlišnost  doslova  drastická. Obrovský rozdílný je však i soubor vlastností. Dálkové ovladače lze nejjednodušeji  rozdělit do dvou zásadních kategorií. Jedněm můžeme říkat například obyčejné či „hloupé“. Ty stojí většinou do tisíce korun a k instalaci potřebují seznam kódů jednotlivých značek nebo se „učí“ od originálních ovladačů. Zásadní nevýhodou je
nemožnost propojení ovládání několika přístrojů najednou. Naopak ty které se většinou detailně naprogramujína počítači řeší situaci jako profil a mohou spojovat různé funkcejsou výrazně komfortnější, ale také výrazně dražší a náročnější na instalaci.

Jak jsme testovali
Tak jako již po několikáté jsme spolupracovali s odborníky z firmy Nella Electronic. Každé dálkové ovládání jsme podrobili podrobnému testu na různých modelech spotřební elektroniky. Chytré „dálky“ jsme naprogramovali na webových stránkách výrobce. Tady jsme však byli trochu zklamaní nejen absencí českého jazyka v softwarových aplikacích,ale i náročností vlastní instalace. Pozitivní však je skutečnost, že po této  relativně náročnější instalaci budete odměněni excelentními vlastnostmi dálkového ovládání.

Petr Řezáč