Hobby a domácnost

Aku vysavač. Pohotový pomocník v domácnosti.

Aktualizováno: 17.11.2013

Děti drobí, domácí mazlíčci pouští chlupy, občas někdo něco vysype a čím dál více se práší. I velký úklid nemusí být po pár dnech příliš zřetelný a vy nemáte čas a chuť každý den vyndávat velký vysavač a soustavně provádět náročný úklid?  Pokud chcete mít doma rychle uklizeno, pak účinným pomocníkem může být tyčový akumulátorový vysavač s velmi nenáročnou obsluhou. Je pohotovostní, lehký a dostane se všude, aniž byste byli omezováni kabelem. Většinou v sobě obsahuje také vysavač ruční, který umožňuje rychlou likvidaci nečistot u méně dostupných ploch. Navíc svými malými rozměry šetří místo, parkovat jej můžete téměř kdekoliv. Umožňuje každodenní úklid bez větší námahy.

Samozřejmě nenahradí klasický vysavač, ten bude pro důkladné vyčištění prostor stále nepostradatelný, ale pomůže jednodušeji udržovat domácnost v čistotě při běžném provozu.

Jak jsme testovali
Všechny vysavače byly nakoupeny v běžné maloobchodní síti. Test probíhal v průběhu dvou měsíců, kdy jsme především vysávali různé druhy nečistot, které jsme účelově sypali na testované povrchy. Testy proběhly jak na tvrdých podlahách – plovoucích a dlažbě, tak na kobercích s krátkým vlasem. Velkou pozornost jsme věnovali měření doby, po jakou jsou vysavače schopné souvislého provozu na jedno nabití akumulátoru. Tím je myšlena práce bez delších přestávek, v podstatě jen s několikavteřinovými přerušeními. Měření probíhala po čtvrtém plném dobití. Jak je akumulátor nabitý, jsme ještě kontrolovali kvalitním digitálním multimetrem, a to jak na začátku, tak i po ukončení práce. Výsledky jednotlivých měření byly zprůměrovány. Samozřejmě jsme sledovali i jednoduchost ovládání a čištění. Zajímala nás i vybavenost strojů. Protože testované stroje nejsou vybaveny akumulátory o stejné kapacitě, tak jsme v hodnocení neporovnávali provozní časy mezi modely, ale s časy deklarovanými výrobcem. Sací síla vysavače nezávisí na kapacitě akumulátoru. Čím je akumulátor silnější, tím by měla být delší provozní doba na jedno dobití. Také většinou platí, že čím silnější je akumulátor, tím vyšší je cena a zvyšuje se i hmotnost.

Co je společné
Všechny vysavače jsou vybaveny základní hlavicí s pojezdovými kolečky a elektrickým rotačním kartáčem. Všechny mají také dvojitý filtr umístěný v odpadní nádobě, který je nutné po každém vysypávání čistit. To není příliš příjemná práce. Všechny stroje parkují ve vertikální poloze a zabírají minimum prostoru.

Olga Kábová

* Doba provozu je v parametrech udaná ve formátu deklarovaná / skutečně naměřená