Hobby a domácnost

Aku šroubováky Lion 3.6 V aneb užiteční trpaslíci

Aktualizováno: 20.11.2013

Obecně se aku šroubováky o nízkém napětí v poslední době výkonově zlepšily, ale přesto od nich nečekejte žádné zázraky. Více než jinde zde platí to, že si musím říci, co s nimi chci dělat. Podle toho mohu využít jejich předností i omezit nevhodné použití. Jejich největší síla je v nízké hmotnosti. Tím jsou vhodné především k šroubování. Zvládnou samozřejmě i vrtání, nicméně tady už bývá omezení často vysoké. Jestliže chci sestavit například kuchyňské skřínky, pak ty nejlepší v této třídě jsou takřka ideální. Nezanedbatelnou výhodou je fakt, že mi po sestavení kuchyně“ neupadne ruka“. I když se může zdát že „elektrické šroubování“ vše vyřeší za vás, není tomu tak. Zde je možno říci, že platí /něco za něco/. Tedy čím těžší aku šroubovák, tím výkonnější práce. Na druhé straně ale výrazně větší námaha s hmotnostně větším aku nástrojem. Proto obecně platí. Chci li pouze šroubovat například do dřevotřísky, pak je dobrý šroubovák 3,6 V. Pakliže v mé práci převládá vrtání, je dle našeho názoru lepší použít vyšší napětí. Tedy minimálně 7,6 lépe pak 10,8 V.

Modely v této námi testované  „slabé kubatuře“, na rozdíl od těch silnějších,  nejsou většinou  opatřeny klasickou upínací hlavou,  ale  hlavou bitovou. Ta umožňuje relativně rychlou práci, kdy výměna bitů, či vrtáků probíhá pouhým zasunutím (záleží však na konstrukci).  To má ale i svá negativní specifika. Problém nastává většinou především  při vrtání, hlavně v případě, že  bitová hlava nemá mechanické jištění. S ním je  komfort práce výrazně  nejlepší. Značná část těchto malých šroubováků o napětí 3,6 V ale používá magnetický systém. Tady však mohou vznikat v praxi i zásadní problémy. To, že hlava není magnetická na první pohled nepoznáte. Pak se vám snadno stane především s vrtáky, že se s nimi v podstatě nedá rozumě pracovat. Zejména při vrtání do tvrdšího dřeva. Konkrétně vysunutí vrtáku z něj bývá velkým problémem.

Jak jsme testovali
Především jsme se zaměřili na šroubování tedy na oblast pro tento šroubovák nedůležitější.  Šroubovali jsme jak do měkkého smrkového dřeva, tak i do tvrdého. Zajímal nás rozdíl mezi deklarovanou dobou nabíjení a  dobou skutečnou. Podrobně jsme však prozkoumali i možnosti vrtání, kde byly rozdíly mezi jednotlivými modely největší.  Také indikace provozního stavu byla pro nás velmi důležitá. Jak již bylo řečeno je zajímavé, že výkonnostně  nebyly tentokrát mezi jednotlivými modely zásadní rozdíly. Přesto však v celkovém souboru vlastností byly rozdíly poměrně zásadní. Jednou z velmi důležitých vlastností, kterou jsme sledovali, byl pro nás i komfort práce. Nezanedbatelnými prvky, které jsme nemohli opomenout, byla ergonomie a design. Ty jsou především  u moderních modelů velmi důležité. Nezapomněli jsme ani na kvalitu  dílenského  zpracování. Překvapilo nás, jak malý cenový rozdíl je mezi špičkovými modely a těmi podprůměrnými. I když na první pohled mezi prvním a posledním je zásadní rozdíl dvojnásobné ceny, vše je relativní. U mnoha prodejců je například vítězný model v akci za cenu pod 1000 Kč.  Stojí tedy jen o málo více než modely, které se umístily mezi posledními.