automobily | letecká doprava | sport | počítače a elektronika | zahradní technika | energie | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest
                    

Aktualizováno 11.6.2007

E-mail

PŘÍLOHA


  Solární systémy, tepelná čerpadla a další obnovitelné zdroje

Solární systémy, tepelná čerpadla a další obnovitelné zdroje
    Tato příloha bude průběžně aktualizována

Solární systémy a kolektory TWI

  
Solární systémy
   Kolektory Sun Wing T2
 

Solární kolektory Sun Wing T2

Plochý solární kolektor SunWing T2 je určen k celoroční absorbci přímého a difůzního slunečního záření. Synonymem funkčnosti je modelová řada Classic, představující efektivní způsob zajištění vysokých solárních zisků. Kolektory lze instalovat vertikálně i horizontálně v systémech samotížných i s nuceným oběhem. Kolektor je krytý speciálním bezpečnostním sklem s nízkým obsahem oxidů železa, zajišťující maximální prostup slunečního záření. Srdcem kolektoru je celoplošný absorbér typu FlatWing, s vysoce selektivním povrchem, citlivým i na minimální sluneční záření. Solární kolektor SunWing T2 je možno použít k ohřevu TUV, přitápění objektů nebo ohřevu bazénů. .

Sun Wing T2 - Technické specifikace
Zpět
Konstrukce Vnější rozměry 2090 x 1081 x 105 mm
  Celková hmotnost 45 kg
Rám (1) Slitina AlMgSi 0,5
Účinná plocha absorbéru 2,018 m2  
Krycí sklo, ornamentální (2) Solární tl. = 4 mm, bezpečnostní, Součinitel prostupu solárního záření je 90%, Obsah Fe2O3 = 0,05%, EN 572-5 Stavební sklo
B 130 83 Bezpečností stavební sklo
Izolace dna (3) Minerální vlna tl. = 66 mm
Izolace boční Minerální vlna tl. = 20 mm
Těsnění EDPM a silikonové směsi, UV stabilizováno
Přípoje G 3/4 + plochá těsnění
Absorbér Celoměděný absorbér typu FlatWing s vysoce selektivním povrchem (4)  
Absorbce  = 95% +- 2%
Emisivita  = 5%
Zkušební tlak 10 Barů
Provozní tlak 2 - 4 Bary
Obsah 1L

Testování kolektorů v ISE Freiburg dle EN 12975 - 1,2
1. Tlaková zkouška Absorberu
Absorber kolektoru je tlakově testován k tomu aby byla odhadnuta mez kterou může pravděpodobně kolektor tlakově přestát v průběhu provozu. Kolektor je natlakován na hodnotu jenž jeden a půlkrát přesahuje hodnotu specifikovanou výrobcem jako maximální provozní tlak kolektoru a tato zkouška trvá po dobu 15 minut.
2. Test na odolnost vůči vysokým teplotám
Test je koncipován aby ověřil zda kolektor vydrží vysokou intenzitu ozáření (vyšší než 1000 W/m2) bez poškození skla, šasí kolektoru, roztavení plastového Absorberu nebo důležitých součástí na krytu kolektoru při odplynování kolektoru. Zkouška trvá minimálně 1 hodinu při okolní teplotě vzduchu 20-40 °C.
3. Test ozařováním
Test ozařováním poskytuje data simulující normální provoz, kdy kolektor je již v permanentním provozu a sleduje se spolehlivost jednotlivých součástí při daných dávkách ozáření (30 dní ozáření větší než 14MJ/m2d) hustotě toku dopadajícího záření (30 hodin minimálně 850 W/m2), teplotě okolního vzduchu větší než 10 °C. Poté je kolektor rozebrán a provedena kontrola všech součástí kolektoru.
4. Vnější test na teplotní šok
Kolektory mohou být vystaveny čas od času náhlým dešťovým bouřím za horkého letního dne, kdy kolektor zažije prudký teplotní šok. Test prověří, zda je kolektor schopen přestát takový šok bez poškození, když je po dobu jedné hodiny vystaven vysokému stupni ozáření (vyšší než 850 W/m2) poté náhle schlazen vodní mlhou po dobu 15 minut o teplotě nižší než 25 °C a hustotou vodní mlna mezi 0,03 až 0,05 kg/s na m2.
5. Vnitřní test na teplotní šok
Kolektory mohou být vystaveny čas od času náhlým zaplavením studeným teplonosným médiem za slunečných dnů, jenž zapříčiní prudký vnitřní teplotní šok. Tyto stavy nastávají za provozu ve chvíli kdy kolektor po fázi zastavení činnosti z důvodu dosažení stagnačních teplot se následně uvádí do provozu. Kolektor je po dobu jedné hodiny vystaven vysokému stupni ozáření (vyšší než 850 W/m2) a poté náhle schlazen teplonosnou kapalinou o teplotě nižší než 25 °C po dobu nejméně 5 minut.
6. Test na pronikání deště
Test prověří zdali jsou zasklené části kolektoru odolné proti stálému dešti který dopadá jak volně tak i pod různými úhly na povrch kolektoru při teplotě nižší než 30 °C a hustototě vodního spreje větší než 0,05 kg/s na m2 po dobu delší než 4 hodiny.
7. Testy na mechanické zatížení
Testy jsou zaměřeny tak, aby zjistily odolnost kolektoru jak na pozitivní tlak na povrch kolektoru (simulace zatížení kolektoru sněhem a tlakem větru) také na pevnost upevňení (simulace větru při tlaku na "odfouknutí" kolektoru) tak i na pevnost ostatních montážních prvků, nosných rámů a fixačních bodů při této simulaci. Pozitivní i negativní tlak je zvyšován po krocích po 100 Pa až na doporučenou maximální hodnotu 1 000 Pa.
8. Test na odolnost proti nárazu (optický test)
Test prověří schopnost odolat účinkům těžkých předmětů na povrch kolektoru (krupobití či údery v průběhu instalace). Ocelová koule o hmotnosti 150 g je upuštěna desetkrát z výšek 0,4, 0,6, 0,8, 1, 1,2, 1,4, 1,6, 1,8 a 2 m na průhlednou část kolektoru.
9. Tepelný výkon
Směr výkonnostní křivky, měření kapacity kolektoru a měření tlakových ztrát jsou speciální metody pro zjišťování kvality kolektoru za specifických podmínek (ozáření vyšší než 700 W/m2, vstupní teplota nejméně 80 °C, úhel sklonu 45°, rychlost vzduchu 3m/s.

/dle podkladů TWI/