automobily | motocykly | sport, hobby, rybářství  | počítače a elektronika | zahradní technika | video-foto-film | scooter | lodě | mobiltest

21.6.2004

E-mail

 

 

 

 

 

 

 

      Na dovolenou do Chorvatska přes Záhřeb již po dálnici

Ilustrační foto Všechny úseky dálnice ze Záhřebu do Splitu budou otevřeny o několik dní dříve, než se původně očekávalo. Dálnice bude slavnostně předána do užívání už v neděli 26. června. Cestování mezi oběma městy se tak zkrátí o více než třetinu na přibližně tři hodiny. Cenu mýtného zatím chorvatské úřady nezveřejnily, podle odborníků se bude pohybovat mezi 180 až 200 kuna (750 až 840 korun) za celou trasu.

Nově se od konce června otevřou tři úseky na trase z Pirovce do Vrpolje a tunel Mala Kapela, který bude nejdelším tunelem v Chorvatsku (5762 metrů). Úseky museli dosud řidiči složitě objíždět po nekvalitních cestách, na kterých se v letní sezoně tvořily dlouhé kolony.

Podle odhadů Chorvatského turistického sdružení v Praze vycestuje letos z Česka na Jadran podobně jako loni téměř 700.000 lidí. Více než polovina z nich cestuje vlastním autem. Pro ně bude nová dálnice znamenat výrazné zrychlení dopravy k moři. Mnozí turisté, kteří Chorvatsko volí jako nejlevnější alternativu dovolené u moře, ale tak nadšení nejsou. Chorvatská vláda chce ve zkvalitňování dálniční sítě pokračovat, do roku 2008 by se měla dálnice prodloužit ze Splitu až do Dubrovníku.

Čeští turisté nejčastěji bourají v Chorvatsku, příčinou je únava

V loňském roce se čeští občané v zahraničí stali účastníky 530 dopravních nehod. Nejčastěji, více než čtyřistakrát, bourali v Chorvatsku, s velkým odstupem následují Slovensko a Polsko. Nejčastějším důvodem kolizí v Chorvatsku bývá únava a vyčerpání řidičů po mnohahodinové cestě.

Ministr zahraničí Cyril Svoboda  vyzval turisty, kteří míří do oblíbených přímořských letovisek, aby si rozvrhli síly a dělali během cesty pravidelné přestávky. Letos by mohlo odjet do Chorvatska odhadem tři čtvrtě milionu Čechů, mnozí z nich vyrazí na Jadran vlastním autem.

Ministerstvo zahraničí eviduje 236 lidí, kteří byli loni v zahraničí hospitalizováni, a tři stovky úmrtí. Více než sto lidí zemřelo na Slovensku, 35 ve Spojených státech - většinou v důsledku nehod a nešťastných náhod. Počet úmrtí se dramaticky nemění, zvolna roste kvůli tomu, že čím dál více lidí vyráží za hranice. Počet zraněných a hospitalizovaných je podle diplomatů ve skutečnosti vyšší, ne každý kontaktuje zastupitelský úřad.

/al/