Propojovací kabely Profigold

Zatímco vybrat co nejlepší elektronické komponenty  pro domácí kino považuje většina zákazníků  zcela logicky za prvořadé,  relativně málo jich věnuje pozornost propojovacím kabelům a kupuje často velmi nevhodné, které mohou negativně ovlivnit  celkovou kvalitu zvuku i obrazu celého systému. Druhým extrémem naopak jsou velmi drahé kabely v hodnotě pět šest tisíc tam kde  nejsou potřeba, či tam kde se jejich špičková kvalita nemůže reálně projevit. 

A aby toho nebylo málo, tak v této oblasti to často není o penězích. Jestliže se totiž běžně řídíte heslem čím větší cena, tím lepší produkt, tak v případě propojovacích kabelů na to zapomeňte. Do jisté míry to funguje jen  u nejlevnějších kabelů a ani to ne vždy. Ostatně velmi drahé kabely mají jak již bylo naznačeno v úvodu ještě jedno úskalí.  I v případě, že jsou opravdu velmi kvalitní, projeví se to  jen  tehdy, má li celé zbývající zařízení  tak vysokou kvalituaby se mohly často drobné  rozdíly kvality kabelů projevit. Obecně se tedy dá říci, že koupi propojovacích kabelů je nutno věnovat  dostatečnou  pozornost. Samozřejmě však nejvíce záleží na tom, v jakých podmínkách a na jakou vzdálenost budete obraz či zvuk přenášet. Jestliže máte vše na jednom místě a například audio kabely mezi DVD a recieverem nebudou delší než jeden a půl metru, pak bych to určitě neviděl jako problém. Tady pro běžný provoz postačí kabely dodávané s přístroji, či ty standardní, které běžně koupíte. Zhoršení kvality se může projevit až na delší vzdálenost, a to jak při  přenosu obrazu tak zvuku. Klasický případ je například domácí kino s televizorem umístěným několik metrů od ostatních komponentů. Při větších vzdálenostech hrozí, že zvuk bude ořezán a obraz bude mít sníženou kvalitu. Co se týká obrazu, tak tam je asi nejpraktičtější používat přenos S-VHS, protože těmi jsou v poslední době většinou vybaveny jak DVD, recievery tak i dražší televizory. (Ještě lepší by bylo  vést scartem odděleně RGB, to však  většinou naráží na problém, že minimálně jeden z komponentů toto řešení neumožňuje). A právě S-VHS kabely jsou přesně ty, na něž musíme zaměřit pozornost. Ty běžné jsou většinou nepříliš dobře stíněné, jsou krátké a většinou se poznají podle toho, že mají malý průměr. Stojí většinou do 150 až 200 Kč a  dělají se výjimečně až do pěti metrů délky. Toto řešení nedoporučuji vzhledem ke zmíněnému nedostatečnému stínění. Na druhé straně pak můžete mít dobře stíněné kabely pětimetrové za například 5900 Kč. Což jsem viděl na vlastní oči v jedné pražské prodejně . Samozřejmě jestliže máte jednotlivé komponenty za deset patnáct či dvacet tisíc a S-VHS kabely potřebujete minimálně dva až tři, pak to rozhodně není řešení nejšťastnější. Hledali jsme na našem trhu kvalitní kabely za rozumnou cenu a našli jsme dvě značky které nás zaujaly. Německý výrobce Oelbach, který má mnoho velmi zajímavých produktů i některých unikátních výrobků, a to vše v dobrých cenových relacích. /samostatný článek bude následovat/. Výrobky značky Profigold nás zaujaly špičkovým poměrem cena výkon.
První co zaujme na kabelech Profigold je špičkový design. Je to pozoruhodné, ale je u mnoha detailů působivější než jsou ty od konkurence, mnohdy několikanásobně dražší. Druhá věc, která je důležitá, je široký sortiment a ten je opravdu zajímavý. Od jednoduchých audio cinchů, přes domácí kino, digitální a optické kabely. Konektory, které jsou dílenským zpracováním zvládnuté ve špičkové kvalitě dávají kabelům „punc“ uměleckého díla, což je ostatně možno posoudit na našich fotografiích. Také ploché kabely s konektory scart jsou nejen velmi hezké, ale vynikají i velmi dobrými vlastnostmi a kvalitním stíněním, Přesto, že jsou postaveny především jako kompromis vzhledem k tomu, že většinou jsou vedeny pod koberci a aby nebyly vidět či nerušily strukturu, musejí být extrémně ploché. 
My jsme se v našich uživatelských testech  soustředili především na dva typu kabelů. SVHS a ploché SCARTya to obojí v relativně velkých délkách pět a deset metrů, abychom  mohli snáze kontrolovat případné snížení kvality. Tuto jednoduchou vizuální techniku využíváme při našich testech zcela obvykle, vzhledem k tomu, že se domníváme, že ty hodnoty „které nejsou vidět“ zákazníkovi nepomohou. SVHS kabel jsme vybrali především proto, že právě v této oblasti je u nás poměrně velmi malý výběr a dokonce „super vé há eskové“ kabely ve slušných relacích, delších, než běžný metr a půlje za „dobrý peníz“ velmi úzký profil. Dokonce se velmi často setkávám s názorem, (a to často i například v prodejnách elektroniky), že delší kabel nelze udělat bez výrazné ztráty kvality obrazu. Náš test ukázal, že to rozhodně neplatí u SVHS kabelu Profigold, a to ani u délky 5 metrů. I při této vzdálenosti byl rozdíl  kvality okem v podstatě  nerozeznatelný. Především díky kvalitě vodičů konektorů i stínění. Pro zajímavost jsme použili i běžné třímetrové kabely ve standardním profilu, kde pokles kvality byl patrný na první pohled. Třetím srovnávacím kabelem byl také pětimetrový od renomovaného světového výrobce. Záměrně nechci jmenovat ,protože toto srovnání dopadlo pro konkurenci Profigoldu absolutně žalostně. Vizuální testy obrazu byly zcela identické, v designu vyhrál Profigold na plné čáře a cenový rozdíl je doslova obrovský. Ostatně posuďte sami. SVHS PGV6605 o délce pěti metrů stojí 555 Kč s daní. Zatímco konkurenční kabel stál neuvěřitelných 5 950 Kč. Tento kabel jsme si však zdaleka neoblíbili sami. Například renomované světové časopisy jako je HomeEntertainment či What HI-FI  udělili SVHS Profigoldu čtyři hvězdy z pěti možných  a zařadili jej tak mezi světovou špičku.
Druhým typem kabelů, které jsme „zkoumali“, byly jak již bylo řečeno ploché scarty. Často se můžete dostat do situace, kdy dva přístroje například televizor a video pořebujete mít relativně daleko od sebe a nejen to. Není kudy vést kabel protože klasický je „tlustý“ a nevzhledný. A právě toto je „parketa“ pro plochý Profigold. Ten totiž bez problému schováte pod koberec. Taky zde je zhoršení obrazu zcela zanedbatelné a  pro praktické použití zcela bezvýznamné. I tento kabel je oproti konkurenci ve velmi dobrých cenových relacích a stojí 1489 Kč. Ostatně právě poměr cena výkon je u všech výrobků naprosto špičková. Ty nejlevnější kabely stojí od 345 Kč po 1200 až 1500 Kč. Což je v této kvalitě a v tomto designu absolutní špice. Rozhodli jsme se proto udělit kabelům POROFIGOLD pro domácí kino udělit ocenění. Vynikající poměr cena výkon.

                                                                    /per/