Sport a zdraví

Lyžařské přilby. Pevné závodní nebo dát uším svobodu?

Aktualizováno: 28.02.2014

Jízdu autem se zapnutými bezpečnostními pásy považujeme za stejně samozřejmou jako v podvědomí vnímáme u našeho vozu deformační zóny, které by  případně snížily následky havárie. Podobně usedáme i na malé motocykly s přilbou na hlavě, aniž bychom o tom hlouběji přemýšleli. Na lyžích se však mnoho lidí stále prohání po sjezdovkách se slušivou čepicí na hlavě. To je pozoruhodné nejen proto, že na lyžích i na snowboardech se jezdí  obdobnou rychlostí jako  například na většině malých motocyklů.  Záludností, které mohou vzniknout na sjezdovce je mnohem více.  A to jak vzhledem k počasí a terénu, tak  i často k nestandardnímu chování dalších návštěvníků sjezdovek. Tedy, přilba by i tady měla být naprostou samozřejmostí, jako tomu je například právě u motocyklového  sportu. V některých zemích je již povinná  pro děti. Očekává se, že tomu tak bude brzy i u dospělých. Protože letošní zima je nestandardní a vzhledem k nedostatku sněhu pro lyžaře ještě náročnější rozhodli, jsme se uveřejnit uživatelský test uprostřed sezóny. Jak jsme zjistili tak ani vlastní prodej lyžařských helem v posledních dnech nepoklesl, Ba právě naopak.

Jak vybrat helmu
Když se pro novou přilbu rozhodnete, je dobré si rozmyslet čemu se budete na sněhu nejvíce věnovat. Jak rychle jezdíte, či jaký komfort požadujete. Doporučujeme zaměřit se i na použité technologie a vybrat ty s co nejlepšími bezpečnostními prvky. Nevolit přilby podle ceny nebo barvy, jak to často bývá. Cena zde dle našeho názoru není až tak zásadní. Hlava má určitě větší hodnotu než i dražší přilba. Obecně je známo, že velmi levné přilby nemohou splňovat náročná kritéria i když projdou obecnou normou. A to především proto, že se nedají za nízkou cenu vyrobit. Ani když už vyberete ten správný model ještě nemáte vyhráno. Musíte jí nejdříve vyzkoušet a to minimálně po dobu deseti minut. Měla by být relativně těsná. Po pár použitích se výstelky vytlačí a helma pak  sedí dobře. Naopak, když použijeme přilbu větší vytlačí se výstelky tak, že helma nedrží dobře a po hlavě se posouvá. A to bývá často velký problém. Ve snaze, abychom nekoupili přilbu malou jezdíme často v tak veliké, že nás pak ani sebelepší model nemůže při případné kolizi dostatečně ochránit. Dobré je však zaměřit se kromě velikosti podrobněji i na systém upevnění. Tam kde zjistíte nepřesnost při zapínání, či celoplastové provedení zpozorněte. V případě nárazu takový systém může snadno selhat a při značném přetížení, ke kterému při nárazu dochází, může helma z hlavy „ulítnout“.

Na co jsme se zaměřili
Tentokrát jsme při testu spolupracovali s odborníky z Helmy.cz, kteří se na tuto tématiku zaměřují již dlouhá léta. Kromě velkých zkušeností byla pro nás důležitá i skutečnost, že rozsah modelů, se kterými pracují je značně  rozsáhlý a nesoustředí se pouze na úzký sortiment případně pár vybraných značek.

Náš test je tentokrát výhradně  uživatelský a neobsahuje například žádné výsledky nárazových zkoušek. Vzhledem k obrovské variabilitě možných kolizí je tato problematika velmi náročná i pro odborná pracoviště. Soustředili jsme se naopak na vlastnosti, které lze postihnout dostatečně objektivně. A které jsou neméně důležité. Především na to jak helma „padne“ či detaily provedení. Vybírali jsme ty modely, které nás zaujaly tím, že jsou něčím odlišné od těch běžných. Tam, kde to bylo možné, jsme volili helmy se zabudovaným komunikačním systémem.  Škoda jen, že jsme vzhledem k danému prostoru nemohli použít ještě větší škálu testovaných produktů. Cenový výběr produktů je tentokrát odlišný od běžných redakčních testů. Snažili jsme se postihnout celou škálu produktů od nejlevnějších po nejdražší. Po dohodě s odborníky jsme také helmy nerozdělili na uzavřené či otevřené. I poto, že mnohé  záleží tom jak rychle se pohybujete, v jakém terénu, nebo jedete na lyžích či snowboardu. I na dalších specifických faktorech. Zatímco při vysoké rychlosti by vám měla dát nejvíce klidu velmi pevná a kompatní uzavřená  závodní helma, pro volné a pohodové lyžování jsou  důležitější většinou i jiné priority. Tedy konkrétně komfort. Právě v této oblasti jsou  momentálně největším hitem kromě nejrůznějších vychytávek například i audio systémy. Pro mnohé tento současný „fenomén“ může být legrační. Nicméně jsme si v praxi ověřili, jak příjemné je například telefonování bez nutnosti sundávat si helmu s hlavy. Samozřejmě, když stojíme a nepřekážíme na sjezdovce.

Petr Řezáč