Sport a zdraví

Kolečkové brusle do třech tisíc korun

Aktualizováno: 16.04.2016

Vyplatí se levné ?

Nárůst zájmu o kolečkové brusle je obrovský. Ve slunném dni jsou nejen cyklostezky doslova obsypány jezdci nejrůznějšího věku. Není mnoho sportů, které by spojovalo tak velké věkové rozpětí. Od mrňavých človíčků až po usedlé kmety. Není divu. Brusle jsou skladné a relativně levné. Také jejich hmotnost vás nelimituje při jejich přepravě. Stále se zvětšuje prostor na kterém se dá jezdit.

Jaké brusle vybrat

Při výběru musíme brát v úvahu především fakt jak zdatní v tomto sportu jsme. Na běžné rekreační ježdění jsou ideální kolečka o průměru do 84mm. Větší o průměru 90 či 100 mm umožňují větší rychlost, ale nevýhodou je náročnější ovládání. Další důležitou věcí je rám. Máte-li možnost volby mezi plastovým nebo toho, který je z hliníku, pak je určitě lepší druhá varianta. Výběr způsobu utahování boty je v této kategorii v podstatě daný. Tedy na rozdíl od vyšších kategoriích, kde některé modely mohou být vybaveny různými rychlosystémy, zde probíhá vše pomocí klasických tkaniček. U některých modelů jsou doplněny stahováním jednou či dvěma přezkami. A jak vybírat značky či modely? Test v této cenové kategorii ukázal, že často je lepší si ve slevě koupit starší model úspěšné značky, než novinky výrobců zaměřených právě na cenově co nejdostupnější modely.

Co jsme hodnotili

Jednou z nejdůležitějších součástí jsou kolečka. Podstatný je nejen materiál, ze kterého jsou zhotoveny, ale zásadní je i kvalita ložisek. Kolečka můžete mít perfektní, ale pakliže bota bude méně pohodlná nebudete mít z bruslení mít velkou radost. Proto jsme se právě komfortu anatomii botiček detailně věnovali. Pro dosažení co nejlepších jízdních vlastností je důležité i zapínání a utahování systému. Tedy další bod, na který jsme se zaměřili.

Petr Řezáč