Sport a zdraví

Bezpečné lyžování jen s kvalitními brýlemi

Aktualizováno: 18.01.2013

V posledních letech se vybavení lyžařů hodně změnilo. Lidé více dbají na bezpečnost a když jsem se rozhlédla v poměrně masivní frontě u vleku během svátků, tak jsem viděla pouze cca 5 lidí, kteří neměli helmu a na hlavu nasadili pouze čepici. Téměř nikomu také nechyběly ani lyžařské brýle, zde jsme ale při podrobnějším průzkumu zjistili, že ne každý použil vhodné. Poměrně velký počet lidí posunul brýle při dojezdu na helmu a byly jasně vidět zamžené zorníky. Někomu zase neseděly brýle dohromady s helmou.

Kvalitní lyžařské brýle chrání nejen váš zrak před slunečním svitem, UV zářením a nepřízní počasí, ale výrazně přispívají i k bezpečnosti při lyžování. Pokud na sjezdovce dobře nevidíte, tak hrozí nebezpečí pádu a třeba i vážnějšího zranění. Dobré vidění zhoršují například zamlžené zorníky, či zorníky nevhodně zvolené pro stávající počasí.
Brýle k testu jsme nakoupili, tentokráte v e-shopech, které v tomto období nabízejí slevy, či výprodeje, koupě může být tedy výhodnější. Tento způsob nákupu bychom ale nedoporučili, pokud si nejste zcela jisti, jaké brýle přesně potřebujete, a to jak tvarově, tak i typem a zbarvením zorníku. Při koupi po internetu si brýle nemůžete vyzkoušet a nemusí být zcela kompatibilní s vaší helmou. Také volba zorníku velmi je důležitá. Záleží na tom, v jakých podmínkách budete lyžovat. Jiný zorník použijete za špatných povětrnostních podmínek, když bude zataženo a bude sněžit, či padne mlha a úplně jiný zorník ve slunečném počasí. Všechny zorníky brýlí prodávaných v ČR musí být vybaveny 100% UV filtrem, což vůbec nesouvisí se světelnou propustností nebo zabarvením skel.
Většina rekreačních lyžařů se domnívá, jejich lyžařská výbava může obsahovat jen jedny brýle. To je ale omyl. Do nepříznivého počasí, pokud chcete dobře vidět, je třeba použít jinou barvu zorníku (nejčastěji oranžovou, žlutou) s větší propustností světla. Oranžová, žlutá, či růžová barva navíc terén činí kontrastnější a tedy více zvýrazňuje různé nerovnosti. Naopak pro slunečné dny použijete zorník s menší světelnou propustností a tmavěji zbarvený, aby se oči zbytečně neunavovaly.
Všechny testované brýle mají ve své výbavě pouze jeden zorník. U všech lze vyměnit za jiný, zvlášť dokoupený. Tento způsob záměn zorníků bychom ale rozhodně nedoporučovali, protože kromě mechanického namáhání úchytek v rámu brýlí, které by se častou výměnou s největší pravděpodobností brzy opotřebovaly, při nasazování jiného zorníku těžko zamezíte tomu, abyste se nedotýkali jeho vnitřní strany, která je ošetřena protizamlžovací úpravou. Zorníku byste se zevnitř neměli vůbec dotýkat, aby právě tato vrstva nebyla porušena.
Světelná propustnost

Zorníky brýlí mají různou světelnou propustnost, která je označena stupni S0 až S5. Čím nižší je stupeň, tím více světla propustí. Stupeň S0 propouští 80-100% světla a používá se například při večerním lyžování, stupeň S5 propouští jen 3-8% a je určen do extrémních světelných podmínek, například při skialpinismu a horolezectví.  V podmínkách českých hor nejčastěji použijete stupně S1 a S2, pokud budete lyžovat například v Alpách za slunečného počasí, tak je vhodnou volbou stupeň S3. V parametrech testu jsou stupně světelnosti uvedeny.

Jak jsme testovali
Samozřejmě na sjezdovkách a při různých klimatických podmínkách. Tedy ve dnech, kdy bylo vyloženě nepříznivé počasí, sněžilo, padala mlha a i za jasných a polojasných dnů. Sledovali jsme, jak jsou brýle kompatibilní s různými helmami, jak sedí na obličeji i jak snadno se nastavuje délka pásku. Nejdůležitějším faktorem hodnocení bylo ale to, jak dobře jsme při lyžování viděli na sjezdovku a jak znatelné byly i menší nerovnosti v terénu. Například navátý sníh, menší boule, zledovatělý povrh apod. Protože první podmínkou dobrého vidění je nezamlžování zorníku, tak jsme již při koupi volili modely, které mají předpoklad, že se tomuto vyhnou. Všechny testované brýle mají třístupňovou ochranu proti zamlžování – tedy dvojitý zorník, odvětrávání a ošetření protizamlžovací vrstvou. Tato volba se vyplatila a ani jeden z testovaných modelů se v praxi nemlžil.

Olga Kábová