Zvětšovací přístroje Meopta

Snad všichni profesionálové i fotoamatéři znají značku Meopta - odjakživa u nás představovala zvětšovací přístroje a objektivy k nim, dalekohledy, mikroskopy. Meopta zůstala tím, čím byla dříve - stále vyrábí široký sortiment pro fotoamatéry i profesionály. Snad jen v menším množství, protože i zde se citelně projevil obrovský nárůst minilabů ve všech městech i městečkách a tím úbytek fotoamatérů, kteří své fotografie zvětšují doma. Spousta lidí se ale již nasytila velkovýroby v minilabech, která ne vždy splňuje představy fotografa a vrací se k vlastnímu zvětšování.

Především černobílá fotografie prožívá v éře digitální fotografie renesanci a vracejí se k ní jak profesionálové, tak i amatéři. Zvětšovací přístroje Meopta se stále prodávají na našich i zahraničních trzích, i když u nás nejsou tolik vidět ve stínu dravější zahraniční konkurence. A to je škoda, protože jsou plně konkurence schopné za podstatně nižší a příznivější ceny pro zákazníka.
Meopta Přerov a.s. v současné době vyrábí sedm druhů zvětšovacích přístrojů a různé příslušenství. Jsou to zvětšovací přístroje přístroje Magnifax 4a, Opemus 7, Opemus 6a, Axomat 5a, Opemus 6 standard, Axomat 5 standard a Axomat 5 Student. Zvětšovat můžete tedy z různých velikostí negativů od 24 x 36 mm až po 65 x 90 mm.
Vzhledem ke stavebnicovému řešení zvětšovacích přístrojů jsou možné dodávky s hlavami pro barevnou fotografii. Meopta Color 3 - určená pro Axomat 5a, Opemus 6a, Opemus 7 a Magnifax 4a, Color 4 - ES (hlava s vestavěným zdrojem pro halogenovou žárovku 82V/ 85W) - lze kombinovat s posledními typy amatérských zvětšovacích přístrojů a Meograde - hlava určená pro osvit černobílého fotografického papíru. Má schopnost podávat stupnici světel a stínů s různou gradací. Zvětšovací přístroje Magnifax 4a jsou vybaveny dálkovým ovládáním mikroposuvu ostření.
Ke všem zvětšovacím přístrojům vyrábí Meopta celou řadu příslušenství jako jsou například vložky různých formátů negativu, maskovací zařízení 18 x 24 cm a 30 x 40 cm, reprodukční zařízení, makronástavce, nožní spínače a podobně. Nezapomeňme na objektivy ke zvětšovacím přístrojům Anaret a Neogon, při konečné úpravě fotografie určitě uplatníte i řezačky s rastrem a měřítky. Zkrátka, pokud se rozhodnete, že se vaším koníčkem stane fotografiie od A až do Z, tak Meopta vás vybaví za velmi solidní ceny.

/oř/