Elmet VP 250 LCZT-HR

 

Data/video projektory představují v současné době progresivní a perspektivní techniku. Zvládnutí jejich výroby a hlavně vývoje ukazuje na vyspělost konstruktérů a mechaniků firmy. Proto je potěšitelné, že mezi výrobce patří také Česká republika.

Málokdo však ví, že data/video projektory vznikají také v České republice. Konkrétně v Přelouči. Elmet, jejich výrobce, vznikl z bývalé Tesly Přelouč společně s několika dalšími bratrskými společnostmi. Data/video projektorům se věnuje již delší dobu, od počátku jejich boomu před nepříliš mnoha lety. V současné době jeho hlavní nabídku představuje projektor VP 250 LCZT-HR.
Přístroj je určený pro projekci obrazu z videopřehrávače nebo televizního přijímače i dat z počítače. Je vybaven konektory AV cinch, S-VHS a scart (RGB). Vestavěn je televizní tuner pro všechna televizní pásma včetně kabelové televize s celkem 60 předvolbami. Tato vlastnost jej činí na trhu ojedinělým, přitom přináší značné výhody při používání projektoru v systémech domácího kina. Na přání lze vestavět teletextový modul s pamětí stránek a českou a anglickou abecedou. Zvukový doprovod zajišťuje zabudovaný reproduktor, pro ozvučení větších prostor slouží zesilovač s výstupním výkonem 2x20 W. Celková hmotnost přístroje je 17 kg.
Srdcem Elmetu je LCD panel s 449 280 obrazovými body pro každou barvu (IN LINE systém), 540 svislých linek. Displej je prosvětlen halogenovou žárovkou 250 nebo 400 W se životností 300 hodin. Žárovka je zdvojena, při poškození jedné z nich dochází k automatické záměně v téměř nepostřehnutelném intervalu. Toto řešení má výhodu především ekonomickou, náhradní žárovka stojí jen 200,- Kč (250 W) nebo 600,- (400 W) bez DPH. Slabší, 250 W, provedení poskytuje dostatečný světelný tok pro promítání na menší vzdálenost, např. při domácí instalaci. Pokud někomu nebude stačit dosahovaný světelný výkon, může zvolit druhý model se 400 W, který je vhodnější do větších prostorů. Obraz z LCD je promítnut objektivem o ohniskové vzdálenosti 250 mm/f3,5. Na přání je možno objednat jiné objektivy, např. s ohniskem 210 mm. Dosahovaný kontrast je 150:1.
Vnější kryt projektoru (o rozměrech 265x235x480 mm) má poměrně strohý design a je vyroben z tenkého plechu v šedé nebo černé barvě. Plech na projektoru může v dnešní době znít trochu podivně, ale i pro toto jsou důvody. Místa instalace Elmetů jsou totiž také diskotéky, bary, restaurace. A právě zde se výhody plechu můžou plně projevit. Přístroj je vlastně nerozbitný, odolný proti mechanickému poškození, nevadí mu výkyvy teplot, kouř… Pro zájemce z řad fanoušků domácího filmového promítání máme také potěšitelnou zprávu. Výrobce plánuje v blízké době uvést na trh nové provedení tohoto modelu s atraktivním designem. Současné provedení stojí 81 500,- Kč bez DPH.
Na závěr je třeba se zmínit, že Elmet VP 250 LCZT-HR je vlastně základem celé řady výrobků. Vychází z něj totiž také videostěna používaná pro zobrazení videosignálu na akcích pod širým nebem a projekční televizor s úhlopříčkou obrazu 130 cm. Kromě toho je v Přelouči postupně připravován zcela nový model projektoru.