Co je Digital 8?

 

Také chcete digitální kameru za cenu analogové? Vaše sny se můžou brzy splnit, firma Sony uvedla na trh řadu digitálních kamer Sony Digital 8 s digitálním záznamem na kazety systému Hi8 a se zajištěnou zpětnou kompatibilitou pro přehrávání starších nahrávek Video 8 a Hi8.

První model kamkordéru Video 8 byl uveden v Evropě na trh v roce 1985. Vývoj pokračoval další miniaturizací kamer, zlepšením kvality obrazu uvedením systému Hi8 apod. Celkem se v Evropě dosud prodalo 10 milionů videokamer Sony formátu Hi8 a Video 8. V současné době ovšem postupně narůstá zájem o digitální kamery, které poskytují jednak vyšší kvalitu obrazu i zvuku, jednak lepší možnosti při následném zpracování záznamu pomocí počítačových nelineárních střižen. Pro velmi náročné zákazníky jsou již delší dobu v nabídce firmy Sony modely v novém formátu Mini DV. Jedná se vlastně o amatérský formát s poloprofesionálními možnostmi a s odpovídající cenou, která neodpovídá rozpočtu běžné české rodiny. Naproti tomu nový formát Digital 8 nabízí obdobné možnosti digitální techniky při ceně, která začíná na zhruba 34 000,- Kč. Navíc pro záznam byly použity stávající kazety Hi8 a byla zajištěna zpětná kompatibilita s analogovými nahrávkami Video 8 a Hi8 (reprodukce).

Videokamkordér Sony Digital 8 zaznamenává jeden snímek (norma PAL) na 6 stop, přičemž každá stopa je vertikálně rozdělena na dvě části. Jedna část stopy je složena ze čtyř sekvencí, první je tzv. ITI sektor nesoucí data, která mají vztah k určování stopy pro zvukový dabing, následuje audio a video část a sektor Sub Code zahrnující informace o funkci Time Code, Index ID pro vyhledávání záběrů a PP-ID pro záznam a přehrávání jednotlivých obrázků. Šířka jedné stopy je 16,34 mm. Pro srovnání, snímek Mini DV se skládá z 12 stop o šířce 10 mm. Formát Hi8 používá pro každý snímek 2 stopy s PCM zvukem, datovou částí a video sektorem. Jednotlivé komponenty obrazového signálu (luminační a chrominační) jsou u nového standardu nahrávány odděleně, horizontální rozlišení je 500 řádek. Pro záznam zvuku je využívána pulzně kódová modulace (PCM) ve dvou režimech:   16-bit/48 kHz a 12-bit/32 kHz. Na jednu kazetu Hi8 o délce 60 min v analogovém formátu se vejde celkem 40 minut digitálního záznamu (PAL), tedy dvě třetiny původní kapacity. Pro výstup z kamery je použito rozhraní IEEE 1394 (Fireware).

Velkou výhodou pro uživatele je zpětná kompatibilita pro reprodukci analogových nahrávek ve formátech Hi8 a Video 8. Kamera sama rozpozná, jaká kazeta je právě přehrávána. Navíc lze dodatečně i analogové záznamy převést přes A/D převodník na digitální výstup   a dále zpracovávat digitálně.

Sony DCR-TRV410
Klasicky řešený kamkordér s barevným hledáčkem a LCD displejem (4 palce). Je vybaven objektivem s 20 násobným optickým zoomem, který lze dále digitálně zvětšit až 80x. CCD snímač má 800 000 pixelů, roztřesení obrazu zabraňuje optický stabilizátor Super Steady Shot. Pokud potřebujete natáčet i při naprosté tmě, určitě využijete režim NightShot 0 Lux. Ve spojení s funkcí pozvolné clony může být obraz ještě jasnější. Programová automatika pracuje celkem v 7 módech. Kroužkem na objektivu je možné manuálně zaostřovat. Následný střih usnadňuje konektor i.LINK (IEEE 1394) a celá řada digitálních efektů. K přehrávání kazet na televizoru slouží také rozhraní LaserLink. K televiznímu přijímači se připojí přijímač IFT-R10 a spojení probíhá bezdrátovým infračerveným přenosem. Napájení zajišťují baterie InfoLithium, které společně s napájecím systémem Sony Stamina nabízejí skoro 11 hodin (650 min) záznamu s použitím hledáčku. Hmotnost přístroje je 930 g. Současná maloobchodní cena je 49 990,- Kč.

Sony DCR-TRV310 a DCR-TRV110
Kamkordéry s obdobným vybavením jako TRV410. Hlavním rozdílem je černobílý hledáček a menší barevný LCD displej - 3,5 palce u TRV310 a 2,5 palce u TRV110. Doba provozu bez LCD displeje je 10,5 hodin. Hmotnost těchto modelů je 960 a 890 g. Prodávat se budou za 39 990,- a 34 990,- Kč.

Sony DCR-TRV7000
Jediný model nové řady bez vnějšího LCD displeje a zabudovaného reproduktoru, za to má ale barevný hledáček. Ostatní parametry jsou shodné s předchozími kamerami. Hmotnost je jen 790 g, maloobchodní cena 34 990,- Kč.