Zrcadlovky Canon EOS

z archivu 

Canon představuje své příspěvky do rodiny jednookých zrcadlovek Canon EOS. Jedná se o dva přístroje určené pro nejširší veřejnost - EOS 300 a EOS 3000. Oba přístroje se vyznačují velmi širokým použitím nejmodernějších technologií známých dosud jen u profesionálních modelů.

Na podzim 1998 se po představení na Photokině objevila na světovém i domácím trhu nová špičková profesionální zrcadlovka Canon EOS 3. Překvapila především novým systémem automatického zaostřování s 45 body. U fotoaparátu této kategorie je použití špičkové technologie samozřejmostí a "trojka" se zařadila na vrchol řady po bok "jedničky". Canon však neusnul na vavřínech a dále pracoval na nových modelech. Výsledkem jsou přístroje EOS 300 a EOS 3000 určené pro začínající fotografy a pro nejširší fotografickou veřejnost. Na první pohled zaujmou použitím takových prvků, které se dosud vyskytovaly pouze ve vyšší třídě. Např. EOS 300 se může pochlubit 7 body AF nebo měřením expozice v 35 zónách. EOS 3000, v současné době jedna z nejlevnějších AF zrcadlovek, se prodává za přibližně 12 000,- Kč. Přitom nabízí všechny standardní režimy expozice - plnou automatiku, prioritu clony, prioritu času, manuál, motivové programy.

Canon EOS 300
Tato zrcadlovka nahrazuje ve výrobním programu firmy model EOS 500N. Ze svého předchůdce převzala všechny osvědčené prvky, které jsou vylepšeny   a doplněny o nové. Fotograf si může vybrat z celkem 7 bodů AF systému uspořádaných do tvaru kříže - 5 vodorovně   a 3 svisle (středový je společný). Tento počet je plně dostatečný pro snad všechny možné situace. Malou nevýhodou je obtížnější způsob výběru konkrétního bodu. Na rozdíl od např. "padesátky", kde se vybraný bod červeně rozsvítí, probíhá volba pomocí displeje v hledáčku pod zorným polem záběru nebo pomocí LCD na horní stěně. Toto řešení je pravděpodobně výrobně jednoduché, ale v praxi je méně názorné. Tento problém navíc zesiluje nepříliš ergonomické ovládání přepínání. Autofocus pracuje ve dvou režimech činnosti - One shot a AI Servo. Mezi nimi vybírá automatika sama, záleží na zvoleném expozičním módu a zda se fotografovaný objekt pohybuje.
Měření expozice je bodové (Canon je nazývá částečné, jedná se o 9,5% obrazového pole), průměrové s preferencí středu při manuálním módu nebo zónové. Celkem 35 zón v této kategorii překvapí. Oproti 6 zónám "pětistovky" má výhodu ve větší přesnosti. Expozice je vyhodnocována v každé části samostatně a v případě, že se někde řádově liší, není tato zóna brána v úvahu vůbec. Takto jsou eliminovány např. světelné extrémy, které zabírají jen malou plochu snímku. Navíc vyhodnocování bere v úvahu, kde se nachází zaostřený hlavní objekt. Fotoaparát pracuje ve všech obvyklých režimech - plná automatika, priorita clony, priorita závěrky, manuál, motivové programy (automatický tzv. zelený program, portrét, krajina, makro, sport, noční scéna) včetně speciality Canonu - automatika hloubky ostrosti. Při tomto režimu fotoaparát ukáže, mezi kterými body AF systému bude obraz ostrý.
Závěrka pracuje s časy 1/2000 - 30 s, synchronizace s bleskem je při času  1/90 s nebo delším. Navíc je nyní možno  i u tohoto přístroje využít ve spojení s blesky Canon EX program pro synchronizaci s krátkými časy závěrky až do 1/2000 s. Vestavěný blesk má směrné číslo 12, vyzařovací úhel postačuje pro objektiv 28 mm. Spouštění blesku je automatické nebo povelem, redukce efektu červených očí je možná. Veškeré potřebné informace se zobrazují v hledáčku a na vnějším LCD displeji. Jedná se např. o clonu, čas závěrky, exp. korekce, signalizaci zaostření, výběr bodu AF, informace o činnosti blesku.
Za další plus lze považovat tlačítko pro kontrolu hloubky ostrosti. Je možno opět dodat, že v této kategorii naprosto ojedinělé. Rozměry přístroje jsou 140x90x60 mm (DxVxH), hmotnost 335 g bez baterií. Napájení zajišťuje dvojice baterií CR2. Na trhu se bude pravděpodobně prodávat samotné tělo, tělo v setu s některým objektivem 28-80 mm, případně doplněno ještě o některý z teleobjektivů 80-200 nebo 75-300 mm. Samozřejmostí je verze s datovou zadní stěnou.
V novém fotoaparátu Canon EOS 300 je zákazníkovi nabídnut sice přístroj amatérský, nicméně vybavený téměř profesionálně. Právě "profíkům" nejvíce vadící plastové tělo nebo bajonet pro objektiv umožnily výrobci maximálně snížit cenu a hmotnost. EOS 300 lze s klidným svědomím doporučit všem začínajícím fotografům, kteří to s tímto oborem míní skutečně vážně.

Canon EOS 3000
Jednodušší zrcadlovka nabízející hodně z mnohem dražších modelů. Dodávat se bude s objektivem EF 38-76 mm 1:4,5-5,6 v provedení bez nebo s datovou stěnou. Systém automatického zaostřování pracuje se třemi body, ale nemůžeme si mezi nimi vybírat, dělá to za nás automatika. Expozice se měří v 6 zónách, částečně (9,5 %) nebo průměrově s preferencí středu (manuální mód). Zvolit si můžeme plnou automatiku, prioritu clony, prioritu závěrky, manuál, motivové programy (automatický tzv. zelený program, portrét, krajina, makro, sport) a automatiku hloubky ostrosti. V cenové kategorii 12 000 Kč za tělo s objektivem vskutku pozoruhodné.
Ostatní parametry zůstaly shodné se starším modelem EOS 5000. Závěrka pracuje rychlostí 1/2000-30 s, synchronizace s bleskem při 1/90 s (nebo delší). Vestavěn je blesk se směrným číslem 12 s možnou redukcí efektu červených očí. Nastavované hodnoty se zobrazují v hledáčku nebo na vnějším displeji na horní stěně. Fotoaparát s datovou stěnou váží 360 g bez dvou CR123A baterií, rozměry jsou 145x92x62 mm (DxVxH).
Canon EOS 3000 může být považován za alternativu dražšímu kompaktnímu přístroji. Za alternativu velice výhodnou. V přibližně stejné ceně nabízí možnost pohodlného automatického ovládání, ale v případě potřeby či zájmu může fotograf expozici libovolně ovlivňovat. A je zde jedna obrovská výhoda, pokud shledá, že "na té zrcadlovce něco je", je velice snadné výbavu rozšířit o další objektivy a později třeba i o nové dokonalejší tělo. Jaksi "navíc" je totiž v ceně EOSu 3000 také špičkový bajonet Canon EF. Nemluvě o tom, že už používáním nejjednodušší zrcadlovky EOS, získá každý základní návyky, které se nemění ani u složitějších modelů.