Test cestovních kanceláří

vyšlo i v deníku Právo 15.1.2010

Nakoupíte rodinnou dovolenou dle katalogové nabídky?

Prázdniny a doba letních dovolených se blíží, na teplo se v současných mrazivých dnech těšíme asi všichni. Kdo se chystá na letní dovolenou a jeho čas je flexibilní,  často nakupuje zájezdy z nabídek na poslední chvíli. Ti, co plánovat musí, ale volí většinou včasný nákup zájezdu za výhodných podmínek. Procentuální slevy lákají z výloh většiny cestovních kanceláří, navíc se při včasném nákupu nabízí atraktivní podmínky pro rodiny s dětmi, protože je možné koupit zájezd, na který dítě jede zdarma. To jsou velmi zajímavé  nabídky a při listování katalogy cestovních kanceláří si říkám, že cestování s dětmi rodinný rozpočet navíc tolik nezatíží, protože minimálně jedno dítě může cestovat zdarma a další  za zvýhodněnou cenu. Je to ale opravdu tak? Jsou cestovní kanceláře seriózní a nelákají zákazníky svou reklamou na  služby, které jsou jen pro velmi omezený počet zákazníků a tedy v podstatě nedostupné?

Co jsme testovali

Především nás zajímala serióznost nabídky kanceláří a to, zda se nesnaží zákazníky nalákat na výhodnou cenu, jejíž získání je však něčím omezeno nebo službou, která je nedostupná. Dále jsme se zaměřili na poskytované služby a vstřícnost k zákazníkovi. U služeb jsme sledovali možnost úhrady zálohy, storno zájezdu, slevy, programy pro děti a možnost jejich cestování zdarma nebo za výhodné ceny a například i další služby poskytované navíc.

Jak jsme testovali

Vybrali jsme pět velkých českých cestovních kanceláří. Pro test, který probíhal v prvním lednovém týdnu, jsme zvolili dvě fiktivní rodiny s dětmi a chtěli nakoupit výhodný zájezd pro letní dovolenou se slevou za včasný nákup, kde jsou nabízeny děti zdarma, či výhodné ceny. Všechny cestovní kanceláře jsme osobně navštívili a chtěli jsme si nechat doporučit pro nás nejoptimálnější zájezd za co nejpříznivější cenu. Naše první fiktivní rodina (2 dospělé osoby a dvě děti – 7 a do 2 let), chtěla vycestovat během července na 10 dní a měla zájem i o dětské programy (dítě do 2 let většinou vždy cestuje za manipulační poplatek). Druhá rodina s jedním dítětem (dva dospělí a dítě 7 let) chce cestovat mimo hlavní sezonu, koncem května a strávit u moře jeden týden. Také chce, aby dítě cestovalo nejlépe zdarma. Obě rodiny měly zájem o stravování formou all inclusive (jídlo i pití zdarma po celý den). Jako cílovou destinaci jsme si jednotně určili v poslední době velmi oblíbenou tureckou riviéru, oblast kolem Alanye a Antalye. Tuto oblast poměrně známe, tedy se dokážeme orientovat i v nabídce hotelů.

Ceny zájezdů u jednotlivých kanceláří jsou uvedeny tak, jak je nám je podařilo na turecké riviéře objednat. Ceny jsou uvedeny bez připojištění.

Uvedené ceny jsou konečné pro všechny osoby.
Zájezd 1 – 10 dní, v červenci pro 2 dospělé, dítě 7 let a dítě do dvou let.
Zájezd 2 – 7 dní, koncem května pro 2 dospělé a 1 dítě 7 let 

podrobnější rozpis cen pod hodnocením

Blue Style

Zájezd 1 :  cena 55 420 Kč
hotel: Blue Club Tartas (Konakli)
4 hvězdičkový, all inclusive
dítě zdarma: nelze objednat
záloha: 1000 Kč + pojištění – osoba (bez připojištění 5000 Kč)

Zájezd 2:  cena 32 435 Kč
hotel: Melisa (Antalya)
2,5 hvězdičkový, all inclusive
dítě zdarma: nelze objednat
záloha: 1000 Kč + pojištění – osoba (bez připojištění 5000 Kč)

Při listování katalogem a MegaFirstMinute ceníkem, který platí do 31.1., jsme byli velmi spokojeni, ale zklamání nastalo při návštěvě kanceláře. Katalog nabízí sice velmi mnoho zájezdů s dětmi  zcela zdarma a  doporučuje hotely s dětskými kluby v češtině – Croco Club a další výhody, ale skutečnost je trochu jiná.  Na začátku ledna již zájezdy s dětmi zdarma nebyly ke koupi a jak sdělili pracovníci kanceláře, tak počet míst pro děti zdarma je velmi malý a je vyprodán hned na začátku prodeje. Jako alternativa nám byla nabídnuta možnost využití služby dítě za zvýhodněnou cenu. Na to, že v katalogu jsou děti zdarma uvedeny u každého zájezdu i termínu odletu nám to nepřipadá příliš seriozní a spíše jako trik jak nalákat zákazníky. Když jsme chtěli doporučit vhodný hotel, tak zpočátku nám pracovnice kanceláře doporučila, ať si prohlédneme katalog a přijdeme, až si vybereme, teprve když jsme trvali na doporučení, tak vybrala pro léto hotel Club Tartas, kde je i dětský klub. Protože jsme chtěli dovolenou s dětmi zdarma, tak jsme chtěli doporučit třeba i jinou destinaci, ale ani jinde to nešlo. V případě druhé objednávky jsme se snažili vybrat co nejlevnější dovolenou, objednali jsme hotel pro velmi nenáročnou klientelu, kde se platí zvlášť i za lehátka a slunečníky na Kleopatřině pláži, ale i tak se nám zdá cena vysoká. Doplatek ceny zájezdů je 30 dní před odjezdem, zvýhodněné storno je možné za 1000 Kč 45 dní před odletem. Kladně hodnotíme nízkou zálohu ve výši 1000 Kč, nicméně tato je podmíněna sjednáním připojištění. Jako jedna z mála cestovních kanceláří uvádí také konečné ceny včetně slev a pojištění, což je pro klienta přehledné.

Výhody: dětský klub v češtině,  nízká záloha, přehledné ceny včetně slev.
Nevýhody: velmi malý počet míst pro dítě zdarma, v internetových objednávkách není možnost objednat bez připojištění

Hodnocení:    uspokojivý

Blue Club Tartas (Konakli)

5.-15.7.  – 11 dní /10 nocí
4 hvězdičkový, All inclusive
1.dospělý – 19 310 Kč + 3880 (let. taxy) + 390 poj.
2.dospělý – 19 310 Kč + 3880 + 390 poj
dítě – 2990 Kč + 3880 (let.taxy) +195
dítě (do 2 let) 1000 Kč + 195 poj

celkem cena:  55 420 Kč
záloha: 1000 Kč/osoba + pojištění (bez pojištění záloha 5000 Kč)

pro děti Croco Club,  dítě zdarma nelze objednat – dávno vyprodáno, letenka a ubytování zdarma pro dítě 3880 Kč, ale účtováno 2990 Kč, ceník MegaFirstminute

Melisa (Antalya)

21.-28.5 – 8 dní / 7 nocí
2,5 hvězdičkový, All inclusive
1.dospělý – 9910 Kč+ 3880 (let. taxy) + 390 poj.
2.dospělý – 9910 Kč+ 3880 (let. taxy) + 390 poj.
Dítě 7 let – 0 + 3880 + 195
celkem cena:  32 435 Kč
záloha: 3 000 Kč + pojištění

nejlevnější hotel pro nenáročnou klientelu, na pláži platba lehátek a slunečníků, Kleopatřina pláž
------------------------------------------------------------------------------

Fischer

Zájezd 1 :  cena 43 970 Kč
hotel: Funtazie Klub Seher Sun Beach
4 hvězdičkový, all inclusive
dítě zdarma: ano
záloha: 990 Kč – osoba

Zájezd 2:  cena 29 980 Kč
hotel: Orfeus Park (Side)
4 hvězdičkový, all inclusive
dítě zdarma: ano
záloha: 990 Kč – osoba

Cestovní kancelář nabízí zájezdy 1. momentu za zvýhodněné ceny do 15.ledna. Po předchozích zkušenostech jinde jsme byli trochu skeptičtí a pro objednání zájezdu s dětmi zdarma jsme předem příliš nepočítali, zvlášť když jsme nakupovali týden před končícím termínem. Nicméně  byli jsme příjemně překvapeni. Při naší návštěvě nám pracovnice kanceláře doporučila několik vhodných hotelů v požadovaném (letním) termínu, kde jsou i programy pro děti v českém jazyce – Funtazie kluby. Termín v prvním červencovém týdnu  byl sice vyprodán a děti zdarma nebylo možno zakoupit,  pracovnice kanceláře však byla ochotná a obratem nám nabídla další volné termíny během července. Navíc nás nadchla povídáním o fungování klubu, olympiádě pro děti a nabídla i aktivity pro rodiče. U obou zájezdů jsme dostali garanci ceny  a  byli jsme ujištěni, že cena , kterou nyní platíme se nebude snižovat a náš zájezd tedy v předstihu kupujeme opravdu výhodně.  Objednávka tedy proběhla bez problému a s dětmi zdarma, dle katalogu. Kladně hodnotíme i možnost případného storna ve výši 990 Kč do 30 dnů před odletem a bonus na služby ve výši 3 000 Kč  (např. seating, výlet, připojištění, parking na letišti, půjčení auta). Byli jsme spokojeni, jak s jednáním pracovníků v kanceláři, tak i s objednáním zájezdů dle cen a výhod prezentovaných v katalogu. Ceny jsou uváděny jako konečné. není třeba následně dopočítávat procentuální slevy a klient v ceníku ihned vidí, za kolik zájezd může pořídit.

Výhody: děti zdarma lze objednat, příznivé  a přehledné ceny zájezdů, nízká záloha, doplatek 30 dní před odletem, zvýhodněné storno, dětské kluby v mnoha destinacích s atraktivním programem v českém jazyce, služby zdarma, nejvýhodnější cena v předprodeji – garance.
Nevýhody: kratší doba nabídky 1.momentu , chybí děti zdarma v prvním červencovém týdnu.
Hodnocení: vítěz testu  

Funtazie Klub Seher Sun Beach  (Side)
12.-22.7.  – 11 dní /10 nocí
4 hvězdičkový, All inclusive
1.dospělý – 21490 Kč
2.dospělý – 21490 Kč
dítě – zdarma
dítě (do 2 let) 990 Kč
celkem cena:  43 970 Kč
záloha: 3 960 Kč (990 Kč osoba)

Orfeus Park (Side)
24-31.5 – 8 dní / 7 nocí
4 hvězdičkový, All inclusive
1.dospělý – 14 990 Kč
2.dospělý – 14 990 Kč
dítě – zdarma
celkem cena:  29 980 Kč
záloha: 2 970 Kč (990 Kč osoba)

---------------------------------------------------------------------------------

Exim Tours

zájezd 1 :  cena 68 260 Kč
hotel: TTH Nasshira Resort (Side)
5 hvězdičkový, all inclusive
dítě zdarma: nelze objednat
záloha: 30% z ceny zájezdu

zájezd 2:  cena 34 570 Kč
hotel: Kleopatra Beach (Antalya)
3,5 hvězdičkový, all inclusive
dítě zdarma: nelze objednat
záloha: 30% z ceny zájezdu

Katalog této cestovní kanceláře jistě zákazníka také zláká, nabídka je velmi rozsáhlá a výběr hotelů skutečně atraktivní.  Do 15.3. nabízí 8% slevy pro klienty bez zákaznické karty. Zájezdy v katalogu mají poměrně nízké ceny a když zákazník uváží, že může dostat ještě procentuální slevu, nabídka se jeví jako velmi výhodná. Katalog navíc obsahuje hodně nabídek dětí zdarma, tyto však  nelze kombinovat se slevami. Klienti mohou využít jednu či druhou výhodu. Trochu nás překvapilo, že při zkušebním nákupu zájezdů v pobočce Eximu, nám pracovnice kanceláře chtěla zprvu nabídnout výhodnější zájezd jiné cestovní kanceláře, ale když jsme trvali na této, tak vybrala tip Eximu, hotel TTH Nashira, kde je i dětský Mango Club v českém jazyce. Nicméně zde, ani v jiném hotelu děti zdarma již nekoupíte, je vyprodáno. Navíc v katalogu Eximu se nám zdají naprosto nejvyšší rozdíly v uváděných cenách „od“ a  cenami skutečnými. Snažili jsme se najít i levnější vhodný hotel s požadovanými parametry, což se nám ale moc nepodařilo. U druhého hotelu v květnovém termínu, jsme se snažili vybrat také levnější, nakonec jsme zvolili opět hotel pro nenáročnou klientelu, ale zdál se nám také dražší. Zvýhodněné storno je možné 65 dní před odletem za 1500 Kč a zájezd musíte doplatit 35 dní před odletem. Záloha činí 30% z ceny zájezdu.

Výhody: až 12% slevy pro stálé zákazníky, zvýhodněná cena pro dítě
Nevýhody: nemožnost objednání inzerovaných zájezdu pro děti zdarma, vyšší záloha, zvýhodněné storno 65 dní před odletem, vyšší ceny, není možnost kombinace dítěte zdarma s akcí sleva za včasný nákup, nutnost zákaznické karty k získání vyšších slev

Hodnocení: uspokojivý

TTH Nasshira Resort

5.-15.7.  – 11 dní /10 nocí
5 hvězdičkový, All inclusive
1.dospělý – 28 990 Kč
2.dospělý – 28 990 Kč
dítě – 8990 Kč
dítě (do 2 let) 1290 Kč
celkem cena:  68 260 Kč
záloha: 30%

dítě zdarma není k dispozici nikde

Kleopatra Beach
25.5-1.6. – 8 dní / 7 nocí
3,5 hvězdičkový, All inclusive
1.dospělý – 12 790 Kč + 320
2.dospělý – 12 790 Kč + 320
dítě – 8 990 Kč + 160
celkem cena:  34 570 Kč
záloha: 30 %

opět hotel pro nenáročnou klientelu, platba slunečníků a lehátek na Kleopatřině pláži


----------------------------------------------------------------------

Čedok

zájezd 1 :  cena 61 600Kč
hotel: Justiniano Club Park Conti (Alara)
4 hvězdičkový, all inclusive
dítě zdarma: nelze objednat
záloha: 30% z ceny zájezdu při objednání do 28.2., jinak 50%

zájezd 2:  cena 36 550 Kč
hotel: Kleopatra Life (Antalya)
3 hvězdičkový, all inclusive
dítě zdarma: nelze objednat
záloha: 30% z ceny zájezdu při objednání do 28.2., jinak 50%

Opět katalog nabízí pobyty pro děti zdarma, které již nelze objednat, protože jsou vyprodané. Navíc jsme byli informováni, že nabídka pro děti je platná pouze na určité termíny, nikoliv celou sezonu a neplatí také pro všechny hotely. Na titulní straně katologu má napsáno, že je 1. nejlepší cestovní kancelář v české republice. Rozhodně ale patří k těm dražším, nabízené výhody např. právě děti zdarma již koupit nejdou a i v této kanceláři nám dali dobrou radu, ať si prolistujeme katalog a vybereme si sami, ač jsme tam byli jako jediní zákazníci a u přepážek sedělo cca 5 pracovníků. Klienti bez karty zde mohli získat 9% slevu do konce roku 2010. Zvýhodněné ceny pro děti ale v nabídce jsou. Nakonec nám v kanceláři pro letní dovolenou s dětmi doporučili hotel, sice bez dětského klubu (ten na turecké riviéře k dispozici není), ale se zvýhodněnou dětskou cenou 6 990 Kč.  (inzerovaná zdarma již nebyla). U druhého hotelu pro květnový pobyt jsme zvolili opět hotel pro nenáročnější klientelu, zde byla cena v porovnání s ostatními nejvyšší. Slevy až 20% u Čedoku mohou získat stálí klienti, do 28.2. platíte zálohu 30%, poté 50%, což je v porovnání s ostatními CK jedna z vyšších záloh . Zvýhodněné storno za 1000 Kč je možné uplatnit 46 dní před odletem a zálohu musíte doplatit 30 dní před odjezdem.

Výhody: zvýhodněná dětská cena
Nevýhody: dítě zdarma pouze u vybraných hotelů a temínů, nelze kombinovat slevou za včasný nákup,  vyšší ceny, vyšší zálohy,nutnost zákaznické karty
Hodnocení: uspokojivý  

Justiniano Club Park Conti

5-15.7.    – 11 dnů
4 hvězdičkový, All inclusive
1.dospělý – 26 810 Kč
2.dospělý – 26 810 Kč
dítě – 6990 Kč  (do 14 ti let)
dítě (do 2 let) 999 Kč
celkem cena:  61 600 Kč
záloha: 30% Kč

doporučený hotel, sleva 7% započítána, bez pojištění na osobu – 295 Kč

Kleopatra Life
24.5-31.5. – 8 dní / 7 nocí
3 hvězdičkový, All inclusive
1.dospělý – 14 780 Kč + 295
2.dospělý – 14 780 Kč + 295
dítě – 6 990 Kč + 295
celkem cena:  36 550 Kč
záloha: 30% Kč

opět hotel pro nenáročnou klientelu, platba slunečníků a lehátek na Kleopatřině pláži
---------------------------------------------------------------------------

Firo Tour

zájezd 1 :  cena 60 178 Kč
hotel: Merian (Alara)
5 hvězdičkový, all inclusive
dítě zdarma: za 99 Kč - ano
záloha: 50% z ceny zájezdu

zájezd 2:  cena 28 778 Kč
hotel: Gorgulu Beach (Antalya)
3 hvězdičkový, all inclusive
dítě zdarma: za 99 Kč - ano
záloha: 50% z ceny zájezdu

Katalog této cestovní kanceláře sice nenabízí zájezdy pro děti zdarma, ale za symbolickou cenu 99 Kč (do 28.2.) i pro více než jedno dítě. Po většině předchozích zkušenostech, jsme zde byli velmi mile překvapeni, že zájezdy s touto cenou lze objednat a stále jsou k mání. Vyzkoušeli jsme více hotelů  i termínů a všude to bylo možné. V kanceláři se nám ochotně věnovali a doporučili hotel pro letní dovolenou, kde funguje dětský klub Firáček s českými animátory. Pro květnovou dovolenou jsme vybrali hotel opět pro nenáročnější klientelu (katalog na tento fakt ale upozorňuje) na Kleopatřině pláži, za nejpříznivější cenu. Přístup této kanceláře ke klientovi se nám zdá jako seriózní a hodnotíme ji v tomto testu jako druhou nejlepší. Slevy pro klienty kancelář Firo nabízela do 22.12.2010, ale nebylo je možné kombinovat s nabídkami pro děti za 99 Kč. Záloha je i zde poměrně vysoká,  klient musí zaplatit  50% ceny zájezdu, zvýhodněné storno lze uplatnit 45 dní před odjezdem za 1000 Kč, doplatit zájezd je nutné 30 dní před odletem.

Výhody: zájezd děti za 99 Kč lze koupit, příznivé ceny, dětský klub
Nevýhody: nutno zaplatit 50 % zálohu, kratší doba slevových nabídek, slevy za včasný nákup nelze kombinovat s dětmi za symbolickou cenu 99 Kč.

Hodnocení:   velmi dobrý

Hotel Meryan (Alara)
15.7.– 26.7. – 11 dnů
5 hvězdičkový, All inclusive
1.dospělý – 29 990 Kč + 300
2.dospělý – 29 990 Kč + 300
dítě – 99 Kč  (do 12 ti let) + 300
dítě (do 2 let) 99 Kč + 300
celkem cena:  60 178 Kč
záloha: 50%

doporučený hotel, celková cena bez pojištění na osobu – 300 Kč

Gorgulu Beach (Alanya)
27.5-3.6. – 8 dní / 7 nocí
3 hvězdičkový, All inclusive
1.dospělý – 14 290 Kč + 300
2.dospělý – 14 290 Kč + 300
dítě – 99 Kč + 300
celkem cena:  28 778 Kč
záloha: 50%

hotel pro nenáročnou klientelu (zde ale na toto ck upozorňuje), platba slunečníků a lehátek na Kleopatřině pláži

Olga Kábová     

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

         Z obsahu