Zimní dovolená - část 1. - Špindlerův Mlýn

Vyšlo i v Lidových novinách 9.1. 2008

Když jsme přemýšleli co vše zařadit do nového seriálu  o zimní dovolené usoudili jsme, že by bylo dobré jej pojmout komlexněji a z více úhlů. A tak se podíváme nejen na některá domácí či evropská lyžařská centra, ale tu a tam uveřejníme i některou z dovolených v exotických zemích. Usoudili jsme, že nejlepší volbou pro první díl bude Špindlerův Mlýn. Především proto, že právě toto středisko je největším symbolem českých hor a stojí tak trochu v podvědomí i možnostmi nad ostatními, což jen potvrzuje například o víkendu uskutečněný závod světového poháru žen.

Jedno z nejznámějších a také nejrozporuplnějších českých horských středisek.  Proč je rozporuplný? Zvláště v minulosti především kvůli velkému počtu protichůdných názorů a zkušeností jeho návštěvníků. Milovníci tohoto střediska nic neřeší „Špindl“ je prostě „in“.  Poukazují také na vynikající a moderní vybavení střediska, které u nás jinde nemá obdobu, na obrovské možnosti, od bazénů počínaje přes plejádu barů kaváren či restaurací. Další skupina sem jezdí  protože  pokud se tu neukáží, tak jako by společensky přestali existovat.

Druzí  jej označují jako místo, s mizernými službami a vysokými cenami. Poukazují na podstatně lepší a v některých případech i  levnější  zimní střediska v Alpách. Myslím si, že z tohoto pohledu se mnohé již ve Špindlerově Mlýně výrazně změnilo k lepšímu. Poslední dobou roste počet podniků, kde je excelentní  a příjemná obsluha. Čím dál více podnikatelů zde pochopilo, že nevlídnost stojí peníze a nevyplatí se.    

Nám se již léta líbí méně známá oblast Špindlerova Mlýna vedoucí údolím Dolského potoka od svatého Petra až na konec tohoto údolí. Pracovně jsme to tu přejmenovali na údolí „Stoh“ podle stejnojmenné sjezdovky. Po mnoha stránkách by si právě „Špindl“ tady mohl brát příklad, a to jak v cenách tak i přístupu k zákazníkům. 

Sjezdovka Stoh

Stoh je sjezdovka, která nemá v Čechách obdobu. Splňuje vše co potřebujete na jediném svahu. Má svou modrou, červenou i černou. Záleží pouze na tom, kde vystoupíte z vleku. Ve spodní části můžete pilovat carving, ve střední můžete jezdit ostřeji a horní „padák“  je s trochou nadsázky o zdolání hory.  

Vše jde kombinovat a tak více než kde jinde můžete trénovat různé styly. Další výhodou je fakt, že tento kopec připravují „závisláci“. Tedy ti co na něm pak také  jezdí. Ukázalo se, že tento vztah je optimální, protože když je špatná zima tak vše okolo buď přestane fungovat nebo funguje špatně, zatímco Stoh vypadá jako by byl  vyčleněn z republiky do arktické části Evropy.

Stoh je neuvěřitelný nejen svou kvalitou, ale například i cenou permanentek. Ty tu jsou za bezkonkurenčních 400 Kč /den/ dospělý oproti 750 Kč v okolí. Rodinnou permanentku pořídíte za 1000 Kč. Hory jsou však nejen o sjezdovkách, ale i o ubytováni. Vybrali jsme několik hotelů právě v okolí Stohu. Jsou obdobně vlídné a příjemné jako  Stoh samotný. Ski areál Svatý Petr je od Stohu vzdálen cca 2 km po silnici nebo o hodně kratší vzdálenost po vrstevnici na lyžích.

Hotel Olympie

Když sedíte v zimní zahradě hotelu Olympie nemůžete být zklamáni. Monumentální Stoh před vámi působí fascinujícím dojmem. Je to jeden z nejkrásnějších pohledů na tuto „pistu budoucnosti“. Hotel však nemůže žít pouze přítomností výborné sjezdovky.
První věcí, kterou jsem zaregistroval po krásném panoramatu, byl smysl pro detail. Dveře nejen v restauraci, ale i na pokojích z masivu, teplá citlivá dlažba, domácí prostředí, se kterým není problém se ztotožnit. Detaily, které evokují příbuznost a pohodu dobrých rakouských či italských malých hotelů. Na každém kroku je patrná péče majitele který je strůjcem vizáže podniku. Bílá borovice se žlutými potahy je velmi příjemná. Olympie se skládá ze dvou budov – původní a novější a velmi zajímavé je jejich architektonické propojení, které je v podstatě nepostřehnutelné. Vše je o poměru cena výkon a právě tady si Olympie vede také velmi dobře. Rozhodně není nejlevnější, ale když srovnáme poměr mezi tím co investujete a tím co dostanete tak je výsledek velmi dobrý.Hotel Esprit

Najdete jej na konci údolí Svatého Petra, také kousek od sjezdovky Stoh. Jeho kouzlo spočívá v nádherném zarámování v samém konci údolí malebným Dolským  potokem. Je to větší, nově zrekonstruovaný hotel, který se skládá ze tří budov – z hlavní, kde je recepce, restaurace a bar a ze dvou ubytovacích budov. Esprit má 67 pokojů různých typů a velikostí, které jsou umístěné v samostatných budovách Kaménka a Stráž několik kroků od hlavní budovy. Pokoje mají sociální zařízení s toaletou a sprchovým koutem, TV/SAT, telefon. Apartmány nabízejí samostatnou obývací a odpočinkovou část.  Některé apartmány jsou vybaveny i kuchyňkou. Esprit odpovídá hotelovým standardům, ale zdál se nám trochu neosobní.Třetí hotel v okolí Stohu Adam jsme ještě nestačili otestovat, ale brzy to uděláme a se svými dojmy se podělíme se čtenáři na stránkách iTestu. 

Ceny : 

Ubytování:  

Hotel Olympie:  

02.01. - 02.02.08     750,-      850,-
02.02. - 01.03.08 890,- 990,-
01.03. - 31.03.08 780,- 880,-
31.03. - 30.04.08 550,- 650,-

      Příplatek za polopenzi 230 kč/den, plnou
      penzi 360 Kč /den.

 

Hotel Esprit: 
V lednu - dvoulůžkový pokoj se snídaní  1 600 Kč/1 den.  
V termínu - 25.1. -9.3. –  2 200 Kč/1 den

Příplatek za polopenzi 250 kč/den, plnou penzi 500 Kč /den, je možné si přeplatit i bufetový oběd, či večeři - za 300 Kč

Orientační ceny v restauracích:
Pivo 10 – 0,5 l – 38 Kč
Mattoni 0,3 l – 35 Kč
0, 2 l Cola, Sprite fanta – 25 Kč
Čaj   33 Kč
Přílohy  40 Kč
Těstoviny – 120 – 160 Kč
Vepřové 250g – cca 230 Kč
Drůbeží maso – cca 180 – 200 Kč
Polévky 45

   
Petr Řezáč    

foto Petr Řezáč    

 

 

         Z obsahu