Zimní dovolená - část 5. - Jizerské hory
Tanvaldský Špičák

Vyšlo i v Lidových novinách 6.2. 2008

Hodina jízdy autem z Prahy, polovina doby z Mladé Boleslavi, pár minut z Jablonce. Perfektní a snadno dostupné středisko i pro další česká města. Každou sezonu něco nového milá a vlídná atmosféra. A když se podíváte na plány, které tu budou realizovat již v nejbližších dvou letech, ať je to nová sjezdovka či další čtyřsedačková lanovka,  je vám zcela jasné, že v blízké budoucnosti zde bude ještě lépe.

Venku svítí sluníčko, vy máte volno a přemýšlíte co s načatým dnem? Šli byste si zalyžovat, ale nemáte chuť trávit dvě hodiny v autě? Tanvaldský Špičák je v tomto případě zcela ideálním řešením, a to nejen pro obyvatele naší metropole. Velmi dobrá dostupnost dělá ze Špičáku velmi  atraktivní lokalitu i například pro jednodenní lyžování. Například z Prahy, z necelých sto kilometrů ujedete po dálnici více než ¾ cesty.

Tanvaldský Špičák (830 m n.v.) se řadí bezesporu mezi významná česká střediska a je lyžařským centrem Jizerských hor. Najdete ho kousek od Jablonce a necelých 5 km od Tanvaldu v Albrechticích. My jeho rozvoj sledujeme několik let a můžeme říci, že za poslední tři roky se tu hodně změnilo. Byla tu vybudována nová čtyř sedačková lanovka, zázemí se servisem a výborně vybavenou půjčovnou lyží, nově byla postavena i sociální zařízení a vloni přibyl také moderní a pohodlný bezkontaktní systém odbavování.

   

Zalyžují si zde všichni, od začátečníků až po pokročilé lyžaře. Sjezdovky jsou uměle zasněžovány a vcelku dobře upravovány. Právě zasněžovací systém spolu se severním a severozápadním položením sjezdovek zde výrazně prodlužuje lyžařskou sezónu. 

Špičák má dvě nástupní centra. Špičák I. – odtud vás nahoru vyveze čtyř sedačková lanovka a najdete tu půjčovnu, servis a velké parkoviště. Špičák II. Najdete o kousek výše, asi 2 km jízdy po silnici v Albrechticích. Zde je lyžařská škola, dětské lyžařské hřiště, dětský vlek a vleky pro začátečníky. I zde zaparkujete na velkém parkovišti. Nahoru na Špičák vás zde vyveze kotvový vlek. Právě zde se v horní části jezdí různé lyžařské závody a sjezdovka je spíše pro pokročilé lyžaře. Právě rozmanitost kopce a jeho rozložení poskytuje sjezdovky všech stupňů obtížnosti. Najdete tu celkem 6 km tratí, 1 lanovku a 7 vleků. Nezapomnělo se tu ani na snowboardový svah. Pokud jste vyznavači večerního lyžování, tak osvětlenou sjezdovku najdete na Špičáku II.
Pro návštěvníky jsou tu k dispozici parkoviště zdarma přímo u lanovky (Špičák I) nebo u vleku (Špičák II), což jsme velmi ocenili. Tuto službu jistě uvítají všichni návštěvníci. Například v Peci zaplatíte za denní parkování  cca 100 Kč, ve Špindlerově mlýně 100 - 200 Kč, a to ještě parkujete na parkovištích, která jsou od sjezdovek značně vzdálena. Navíc náklady na parkování lyžování prodraží. Na Špičáku patří parkoviště provozovateli vleků a ten vychází svým návštěvníkům vstříct, a to nejen tím, že jim umožní bezproblémově a zdarma zaparkovat přímo u sjezdovky, ale i například tím, že zakoupené permanentky platí ve všech střediscích jím provozovaných. Pokud tedy přijedete na dovolenou a máte třeba týdenní permanentku, tak můžete vyzkoušet lyžování třeba na blízkém Severáku nebo v Bedřichově.

Ceny za občerstvení v celém areálu a v restauraci jsou velmi přátelské. Občerstvit se můžete ve třech kioscích nebo dvou restauracích. Akorát si nesmíte dát v kiosku  grog nebo panáka. Jejich ceny jsou  často neuvěřitelně vysoké a nijak si nezadají s těmi v proslaveném Špindlerově Mlýně
Jestliže však budeme Špičák hodnotit celkově v poměru cena/výkon, pak si stojí velmi dobře. Například denní pemanentka pro dospělé stojí v hlavní sezóně 510 Kč a podstatné je, že nečekáte dlouhé fronty. Kladně také hodnotíme, a to se velmi změnilo, že silnice z Tanvaldu do Albrechtic, tedy na Špičák je velmi dobře udržovaná.

Špičák je i přímo napojen na běžecké tratě Jizerské magistrály, a to spojnicí ze Sedla pod Špičákem na Knajpu, v délce 6 km, která je průběžně upravována.

Pokud se budete chtít v okolí Špičáku ubytovat, tak okolní penziony v Albrechticích nabízejí pestrý výběr v cenách od cca 350 Kč za osobu a noc. Nenáročné ubytování nabízí například i chata nahoře na Špičáku od 280 Kč nebo chata pod Špičákem – „Krmelec“, přímo u lanovky Špičák I. Zde je i restaurace a pobyt se snídaní zde stojí od 320 Kč pro osobu a noc. Pro náročnější ubytování doporučujeme zvolit některý z hotelů v Tanvaldu.

Ceny

Permanentky v hlavní sezoně – do 15.3.  

děti od 12 let a dospělí / děti do 12 let

11.00 – 16.00 hod – 420 Kč / 300 Kč

12.00 – 16.00 hod – 380 kč / 250 Kč

1 den – 510 Kč/ 390 Kč

2 dny – 960 Kč / 720 Kč

5 dní – 1950 Kč / 1 350 Kč

Půjčovna

Set lyže, boty, hůlky

dospělí / děti do 12 let

½ dne  - 220 Kč/ 160 Kč

1 den - 290 Kč/ 220 Kč

5 dní – 1250 Kč / 990 Kč

Lyžařská a snowboardová škola

1 den – 4 školní hodiny výuky - 10:00 - 11:40  a 13:00 - 14:40

Skupinová výuka od 3 lidí

1 den – 550 Kč dospělý, 500 Kč dítě

Privátní výuka

1 den – 1 400 Kč dospělý, 1050 Kč dítě

Olga Kábová  
  

   

 

 

         Z obsahu