Díl 11.  Portugalsko, Algarve – na jihozápadě Evropy

Vyšlo i v Lidových novinách

Atlantik, široké písečné pláže a pískovcové skály úžasných tvarů se skalními branami a rozmanitými zákoutími, velmi pohodová atmosféra a architektura, to je to, co je na Algarve, nejjižnější oblasti Portugalska snad nejpřitažlivější. Vydali jsme se sem s cestovní kanceláří Snail Travel, která je specialistou právě pro tuto zemi. Portugalsko zatím není pro české turisty tolik frekventovanou destinací, jak by díky svému kouzlu mohlo být. Snad je to i tím, že  této oblasti je u nás neprávem přiřknut statut drahé dovolené. Toto ale v praxi v žádném případě neplatí. Pouze je zde širší nabídka. A to jak směrem výše tak dokonce i níže než bývá u nás zvykem.


Cabo de Sao Vincente nejjihozápadnější bod Evropy, 60 m vysoký útes s majákem

Samozřejmě, zvolíte-li exkluzivní malý hotel zarámovaný do špičkové scenerie s výborným servisem a zaplatíte za něj třeba 35 tisíc na týden, tak to většinou neznamená, že je drahý, ale že v jiných lokalitách podobný hotel není k dispozici.

Záleží pouze na tom, jaké ubytování zvolíte. Podstatné je, že ty lokality a ta ubytování, která   jsme objevili právě u Snail Travelu , mají při značné rozmanitosti jednu  společnou vlastnost. výborný poměr cena/výkon. Samozřejmě některá ubytovací střediska  mají svou  svou specifiku, která není akceptovatelná pro každého. Například v apartmánech Clubu Praia da Rocha zaplatíte dle katalogové ceny 15 570 Kč včetně letenky, letištních a bezpečnostních poplatků, transferů a polopenze, což je cena  spíše levnější, než nabízejí cestovky ve frekventovaných dovolenkových destinacích. Musíte ale počítat s tím, že ubytování je v obrovském hotelovém apartmánovém komplexu panelákovitého typu a není úplně nejnovější. Naopak získáte bezkonkurenčně velké prostory s oddělenou ložnicí a kuchyní, což je výhoda dost zásadní a nenahraditelná především pro rodiny s dětmi. Velkým překvapením byla v tomto komplexu pro nás kvalita zdejší kuchyně. Dle typu ubytování jsme nečekali nic moc, ale zdejší gastronomie byla výborná. A to jak v sortimentu tak v kvalitě. Velkoryse pojatá polopenze bufetového typu obsahovala mimo jiné i nápoje, a to nejen alkoholické ale i čtyři druhy vína a pivo.  Široká nabídka včetně ryb, různých mas, příloh, zeleniny,ovoce i zákusků. Opravdu si zde vybral každý. Zatímco v některých destinacích bylo často problémem najít  jídlo, na které byste hned na první pohled dostali chuť, zde byl spíše problém co zvolit abyste od stolu neodcházeli jako „koule“. Mezi vybranými pochoutkami nechyběly například krevety a chobotnice, o kterých by se vám ve většině zemí mohlo pouze jen zdát i ve čtyřhvězdičkových hotelech. A ještě perličku cena tohoto zájezdu je v podstatě shodná s tou, za kterou prodává Travel service letenku do Fara.


Písčité pláže s pískovcovými skalami najdete po celém pobřeží západně od Fara

Komplex je vzdálen od pláže asi 500 metrů a pokud nechcete v apartmánech strávit příliš mnoho času a přijedete především za poznáním nebo odpočinkem u Atlantiku, tak tento zájezd můžeme jen doporučit. Další velmi zajímavou nabídkou je například Vila Santa Isabel v Galé, kousek od letoviska Albufeira, kterou jsme pracovně přejmenovali na luxusní chatu. Výborné vybavení nové velmi kvalitní kuchyně i nábytek, hodně prostoru a velký bazén  je ideální pro každého kdo miluje klid a zároveň komfort.I když zde je nabídka bez jídla, cena okolo 10 000 Kč se nám také v poměru cena/výkon zdá výborná. Samozřejmě dalších ubytovacích středisek je zde stovky. Tyto dvě nám však zdály, že nejvíce vybočují z běžné nabídky.

Letovisko Praia da Rocha

Leží u města Portimao asi 70 km západně od Fara, hlavního města oblasti Algarve. Zde nenajdete žádné historické objekty, celé letovisko se skládá z velkých hotelů, malé individuální a osobité domy a vily tu nejsou. Před 252 lety obrovská vlna Tsunami smetla většinu historických staveb a tak na pobřeží skoro nic z historických staveb nezbylo. Samozřejmě pár výjimek najdete.
Pláže jsou zde velmi široké (asi 200 m) s jemňoučkým pískem a jsou asi 20 m pod úrovní okolního terénu, takže jsou přístupné většinou po schodech. I zde pískovcové skály vytváří malebná zákoutí. Pláže jsou lemovány restauracemi, které se ale nachází v dostatečně vzdálenosti, takže neruší. Nahoře nad plážemi najdete promenády s obchůdky, restauracemi, diskotékami. Letovisko nabízí mnoho možností k zábavě, posezení v místních hospůdkách s úžasnými mořskými specialitami, nebo můžete zvolit dlouhé romantické procházky po plážích s průchody mezi pískovcovými skalami, či procházku po promenádách. Zkrátka zde, i když si nepůjčíte dopravní prostředek, se nudit nebudete. Podívat se můžete i do města Portimao, které je vzdálené asi 3 km a nejjednodušší je doprava taxikem. Taxi je zde levné, za místní dopravu zaplatíte asi 3-4 Eura. Cestou do Portima se můžete podívat na pevnost Santa Catarina, přístav na řece Rio Arade nebo nakoupit v některém z mnoha supermarketů, což se vám vyplatí především když zvolíte ještě levnější ubytování v apartmánu bez stravování a máte chuť si něco uvařit. V hypermarketech nakoupíte v podstatě za stejné ceny jako u nás, něco ještě levněji.


Aparthotel Praia da Rocha

Algarve je také velmi příjemné svými teplotami, kdy netrpíte příšernými vedry jako například v oblíbeném Turecku. V létě se teploty pohybují kolem 30 ti stupňů a v září kolem 25. Jen musíte počítat s tím, že Atlantik není tak teplý jako Středozemní moře. V září byla teplota vody 21 stupňů.

Kam se podívat na Algarve

Pokud pojedete na Algarve právě do Praia da Rocha, tak doporučujeme abyste si půjčili auto nebo skútr a určitě se podívali ještě jinam, protože zde z typické algarveské architektury nic neuvidíte, protože toto letovisko je veskrze moderní s vysokými panelákovými stavbami a určené výhradně k rekreaci. My jme projeli celé pobřeží od Fara na západ a některá místa jsou opravdu kouzelná. Příkladem může být městečko na pobřeží Carvoreiro, vzdálené asi 20 km. Zde uvidíte právě bělostné portugalské domy a vilky (samozřejmě většina z nich jsou také apartmány) se žlutými nebo modrými nátěry kolem oken a dveří, s typickými komíny a azulejos – ručně malovanými kachlíky. Skalnaté pobřeží zde tvoří neuvěřitelné útvary se skalními jeskyněmi a bránami a písečná pláž samozřejmě také nechybí. Příjemnou atmosféru i architekturu má  například i letovisko Albufeira, kde jsou navíc i ceny v restauracích i za půjčení dopravního prostředku o něco levnější.


Carvoreiro

Pokud se nebudete mít k dispozici dopravní prostředek, tak můžete zvolit některý z organizovaných výletů. Po příjezdu do hotelu dostanete na recepci bezpočet letáčků s místními zajímavostmi. Takže pokud si půjčíte dopravní prostředek, tak zde je opravdu mnoho zajímavých míst, která můžete navštívit. Výlet můžete absolvovat s místními agenturami – ty jsou levnější, ale zase bez českého průvodce a nabírají turisty z mnoha hotelů, takže než něco uvidíte, tak můžete poměrně dlouhou dobu jezdit po hotelech. Cestovní kancelář Snail Travel organizuje některé výlety individuálně (Lisabon, historické Algarve), které jsou sice o něco dražší, ale jsou s výkladem delegáta a pouze pro klienty kanceláře.

Vybrali jsme několik tipů pro výlety:

Lagos – staré město, přístavy na řece, úžasné pláže s pískovcovými skalami, bránami nezi kterými se můžete nechat provést na loďce za 10 Eur/osoba, památník Jindřicha mořeplavce

Silves – kdysi hlavní město maurské říše


Azulejos - malované kachlíky najdete i interiérech i exteriérech - např. jako část fasády, názvy domů nebo ulic - viz obr. dole.

Sagres – námořní akademie prince Jindřicha Mořeplavce přestavěná na pevnost

Cabo de Sao Vincente – nejjihozápadnější bod Evropy, 60 m vysoký útes s majákem, který je důležitým orientačním bodem pro lodě plující z Atlantiku přes Gibraltar do Středozemního moře. (Výše uvedená místa zahrnuje výlet Historické Algarve)

Lisabon – jednodenní návštěva hlavního města, uvidíte sice jen pár památek a zajímavostí (více nestihnete), ale tento výlet určitě stojí za to, pokud nemáte v úmyslu navštívit na pár dní toto krásné město někdy jindy, třeba s poznávacím zájezdem.

Faro – i kdybyste zde nechtěli poznávat památky, tak určitě stojí za to vidět zcela netypický městský přístav malých lodí, do kterého se vjíždí po řece, která tvoří různé meandry (i zde se nabízí projížďka lodí za 10 Euro) V blízkosti přístavu si můžete prohlédnout staré opevněné město a centrum.
Golf – na pobřeží Algarve je asi 25 velmi kvalitních golfových hřišť, takže pokud jste vyznavači tohoto sportu, tak golfové hole vezměte sebou.

Ceny:

Ubytování:

Cena 8 denního zájezdu včetně zpáteční letenky a veškerých poplatků od cestovní kanceláře Snail Travel je
15 570 Kč.

individuelní pronájem apartmánu 2 místnosti – 60 eur/den – od 15. září, 88 eur v plné sezoně

Doprava

zpáteční letenka do Fara – charter se Snail Travel – 10 240 Kč včetně poplatků
místní autobus 1,2 Eur
půjčení skútru 50 ccm/63 Eur/3 dny
půjčení skútru 250 ccm/100 Eur/3 dny
půjčení auta fiat Panda 1 den/ 60 Eur,  3 dny 126 Eur , 7 dní /251 Eur
při půjčení dopravního prostředku buď platíte kreditní kartou nebo je požadován deposit ve výši 100 – 250 Eur

Taxi – místní cena za cca 5 km je 3-4 Eura, na letiště (65 km) 60 Euro

Pláž

Půjčení 2 lehátek a slunečníku na pláži 10 Eur

Jízda na vodním skútru 15 min/ 40 Eur

Jízda na vodních lyžích 20 min/ 45 Eur

Jízda na banánu 10 Eur/ osoba

Půjčení šlapadla 10 Eur/hodina

Hotel Club Praia da Rocha

internet – karta na 120 minut – 10 eur

televize – 1 den /5 Eur, 7 dní/ 25 Eur

větrák – 1,5 Eur/den

fen – 1Euro/ den

lehátko u bazénu 1Euro/den

tenis 1 hod/ 8 Eur

Výlety:

Historické Algarve 45 Eur (s českým průvodcem, 25 Eur bez průvodce)

Lisabon 57 Eur (s českým průvodcem, 33 Eur bez průvodce)

Sevilla 33 Eur

ZOO Marine – 25 Eur/děti 15 Eur

Lov žraloků 122 Eur

Restaurace

saláty 2,2 – 7 Eur

předkrm mušle – 6 Eur

polévka – 2-4 Eur

ryba, steak – 12 - 13 Eur

rybí speciality pro 2 osoby – 25 Eur

boloňské špagety – 7 Eur

pizza – 7 Eur

turistické menu – 10 – 13 Eur

Obchody:

hypermarkety:

voda 1,5 l – 0,30 Eur

pivo 0,5 l – 0,75 Eur

džus 1l – 1 Euro

chleba 1 kg – 1,7 Euro

mražené chobotnice 600g – 4 Eura

mražené krevety velké 250 g – 3 Eura

treska mražená 400 g  -  2,3 Eur

čerstvé mušle, krevety 1 kg – 6,99 Eur

citrony 1 kg – 1 Euro

broskve 1 kg – 1,2 Eur

Olga Kábová   
Petr Řezáč    

foto Petr Řezáč    

 

 

         Z obsahu