Brač, ostrov zaslíbený

Chorvatsko je pro nás suchozemce jednou z nejnavštěvovanějších destinací. Daleko více než pobřeží ale lákají chorvatské ostrovy. 

Brač je jedním z typických vápencových středodalmatských ostrovů. Směrem k severu spadá povlovně k moři, k jihu naopak velmi strmě. V této části ostrova je také jeho nejvyšší bod - Vítova hora (Vidova gora, 780 m); ta je současně také nejvyšším bodem celého jadranského archipelagu. Vrchol hory je skvělým vyhlídkovým bodem a místem startu vyznavačů paraglidingu a létání na rogalu.

 

 

Zlatni rat – unikátní pláž

Hlavním letoviskem Brače je především Bol, který je jedním z nejvyhledávanějších letovisek z celého Chorvatska. Městečko zabírá poměrně dlouhou část pobřeží, které je lemováno dlouhými oblázkovými plážemi. Raritou je zde pláž, jakou nenajdete nikde jinde. Jedná se o zvláštní geomorfologický útvar, který nechybí na žádné pohlednici -  pláž Zlatni rat. Od centra je vzdálena necelý kilometr. Jde o 600 m dlouhý oblázkový poloostrov, který vytváří velkolepý šíp obklopený borovicovými háji a zasahující kolmo do moře. Můžete si zde užívat slunce na drobných oblázcích nebo odpočívat ve stínu borového háje, nechybí zde nabídka veškerých vodních sportů včetně potápění, občerstvení ani toalety. Jsou zde optimální podmínky pro windsurfing a tomu odpovídá i poměrně vysoký počet počet půjčoven.

   
Vzhledem k tomu, že ne každému vyhovují pláže plné lidí, je výhodou Bolu členité pobřeží i s malými plážemi a pokud chcete tak je možné nalézt na okraji i krásně členěné plážičky, kde budete úplně sami. Křišťálově čistá voda i u pláží láká ke šnorchlování a potápění.

Turistický servis

Bol nabízí také veškerý turistický servis. Za velmi přijatelné ceny si můžete půjčit kolo, malého skútra nebo auto a projet celý ostrov, prohlédnout si romantická zákoutí méně navštěvovaných míst a krásné přírodní scenerie. Nechybí také nabídka veškerých sportů, a to nejen vodních. Příznivci tenisu mohou hrát v tenisovém areálu s mnoha kurty, kde trénuje i Goran Ivaniševič. Cena za hodinu hry na kurtu je 50 kun.

    

Pobřežní promenáda láká nejen k večerním romantickým procházkám, ale i k posezení a ochutnávce kvalitního vína, kterým je Bol nad jiné proslulý. Restaurace jsou zde vyhlášené řadou specialit pro náročné, příznivé ceny mnoha z nich však umožňují ochutnat místní speciality i široké turistické klientele.
Ač je městečko Bol spíše novým letoviskem, tak zde na vás dýchá i kus hodně vzdálené historie.
Můžete navštívit dominikánský klášter z 15. století, či si prohlédnout renesančně – barokní letní sídlo ze 17. století nebo gotické letní sídlo z 16. století.

 

 

Ubytování

  Ubytování na Bolu můžete zvolit buď v hotelu s kompletním servisem nebo ve vybavených apartmánech. Naprostá většina apartmánů je situována do novějších domů, které jsou vystavěny pouze pro pronájem a majitelé zde nebydlí. Jedná se o vily, obklopené zelení, ve kterých je obvykle více prázdninových bytů nebo apartmánů, většina domů je v mírném svahu s orientací na moře.
Samozřejmostí je vlastní příslušenství, zařízená kuchyňka, terasa nebo balkón s příjemným posezením a odpovídající počet ložnic. Většina apartmánů disponuje i nadstandardním vybavením (TV, kávovar, mikrovlnná trouba).

/or/

 

         Z obsahu