Travel Test    Testy | Zprávy | Tipy a Triky | Služby | Letní dovolená | Zimní dovolená

Vážení čtenáři,

dovolte nám, abychom vás přivítali na stránkách nového serveru TravelTest. Nechceme být vyčerpávajícím zdrojem informací o cestování a možnostech dovolené, ale rádcem a pomocníkem na cestách.

Nabídka cestovních kanceláří je velmi široká, stejně jako je spousta míst, kam byste se možná rádi podívali. Jenže v katalozích cestovních kanceláří, stejně jako v průvodcích, nenajdete všechno. Řídit se nemůžete ani podle propagačních fotografií. Z vlastní zkušenosti jistě nejlépe víte, že nejlepší radu vám může dát ten, kdo již na místě byl nebo cestu absolvoval. Jenže není v silách jednotlivce, aby navštívil a prožil všechno.

Proto je tady TravelTest. Naše články a rady vycházejí z osobních zkušeností a zážitků našich redaktorů a spolupracovníků. Nepíšeme o všem, ale zato doufáme, že se na naše informace můžete spolehnout. Snažíme se dát přednost kvalitě před kvantitou.

Věříme, že vám informace z TravelTestu budou prospěšné a užitečné.

Vaše redakce

        

Pojedete do Londýna autem?

Londýnská radnice zavedla poplatek ve výši pěti liber za denní vjezd do centra metropole.
Dopravní kolaps trápí mnoho velkých měst, ale zdá se, že Londýn vlastnil v tomto ohledu prioritu. My jsme minulý týden Traffic – pravou londýnskou zácpu zažili na vlastní kůži.  V rámci testu Superba se satelitním naváděním jsme dojeli i do Anglie a Londýna. Je nutno uznat, že dopravní situace v Londýně si žádala nějaké razantní řešení, zvláště potom co jsme cestu z místa vzdáleného 20 km od centra absolvovali za dvě hodiny. Cesta zpět trvala stejnou dobu. V Londýně je dopravní kolaps vždy, nezáleží na tom v jaký den, či denní hodinu jedete

Starosta Londýna poukazuje na to, že pokud se ulice alespoň zčásti neuvolní, nemá velký smysl do nich posílat nové autobusy.  Na druhou stranu je nutno říci, že tak hustou městskou dopravu jako je v Londýně asi nikde nenajdete.  Kdykoliv se rozhlédnete, vidíte minimálně pět až šest double-deckerů. Zda je právě mýtné tím pravým řešením ukáže teprve čas.  Placená oblast tvoří 1,3 procenta rozlohy Velkého Londýna.
Pravidla pro vjezd do středu Londýna od pondělního rána jsou celkem jednoduchá. Platí se za vjezd ve všední dny mezi sedmou ranní a 18:30 večer. Zaplatit je nutno nejpozději tentýž den, a to do 22 hodin. Platit je možno v trafikách, prostřednictvím internetu nebo pomocí textové zprávy SMS.
Slevu nebo výjimku mají zejména lidé, kteří v pásmu mýta bydlí, automobily s určitými ekologickými prvky a automobily pro devět a více cestujících. Pokud motorista nezaplatí, naskočí pokuty, jejichž základní výše je 80 liber. Nejvyšší sankcí může být konfiskace auta.
Značení pásma, které má rozlohu 21 kilometrů čtverečních, je zřetelné a upozornění na placené pásmo jsou umístěna v širokém okruhu, aby se řidič mohl rozhodnout placenému vnitřku města vyhnout. Kdo přejede velké bílé C v červeném kruhu na vozovce, přejel hranici mýta a ocitne se okamžitě v databázi.
Celý projekt je založen na moderní technice. V ulicích města se neobjevily budky s výběrčími, ale jsou zde kamery, které snímají poznávací značky vozidel. Podél hranice pásma i ve městě jich je rozmístěno kolem 700. Technici tvrdí, že jejich přesnost je 90 procent.
Každou půlnoc se všechna nasnímaná čísla porovnají se záznamy o zaplaceném mýtu. Ta, která zbydou, a jejichž majitelé tedy zřejmě nezaplatili, se porovnají s databází registrovaných vozidel. Pak počítač vytiskne oznámení o pokutě a v ranní poště přibude řada zásilek s pokutami.

Olga Řezáčová