Zimní dovolená - část 10. - Jizerské hory
Ještěd - kopec budoucnosti

Vyšlo i v Lidových novinách 5.3. 2008

Stalo se mi to poslední dobou nejméně třikrát. „Ty jsi byl na Ještědu, a lyžoval si na těch „šutrech“ ptali se mě známí a tvářili se jako bych je přesvědčoval, že jezdím lyžovat na Mars. Špatná pověst je strašná věc. 

Nikdo si nenechal vysvětlit, že ten Ještěd, který znají z minulosti s tím současným nemá moc společného. Perfektně upravené sjezdovky, jejich velká rozmanitost a spousta sněhu dělá z tohoto střediska ráj lyžařů. A samozřejmě  opět díky oné pověsti jsou zde paradoxně zcela volné sjezdovky bez jakéhokoliv náznaku fronty. V únoru jsme  byli na Ještědu dvakrát. Jednou ve všední den a jednou o víkendu abychom co nejlépe poznali situaci. V obou případech to bylo skvělé. V sobotu i při teplotě několik stupňů nad nulou byl „slalomák“ vypreparovaný jako na Světový pohár.

Ostatně Ještěd má ještě další výhody. Tou hlavní je fakt, že se zde bude příští rok konat mistrovství světa a tedy areál dostává nemalé „investiční injekce“, což je na něm po všech stránkách patrné. Jednou z novinek je i zbrusu nová centrální budova, kde kromě kanceláří a dalšího zázemí je i velmi dobrá moderní restaurační samoobsluha, za kterou by se nemusela stydět ani leckterá menší alpská střediska.

Sympatické je, že nové v tomto areálu neznamená drahé. Vaří se tu velký výběr jídel. Drtivá většina do sta korun. Lahůdky typu králík, pak lehce přes sto korun. Absolutním hitem pak je dětská porce řízečků s bramborovou kaší, kterou by měl problém spořádat i pohádkový Otesánek. To vše s půllitrovou colou či spritem za celkem 49 korun. I nejpesimičtější skrblík tak může být velmi příjemně naladěn. Také okolní bistra mají cenové rozpětí v příznivých relacích. Na většině z nich  pak nepoznáte, že jste na horách.

Skiareál Ještěd najdete v Jizerských horách, na okraji města Liberec. Za poslední dobu tu udělali obrovský kus práce. Z 95 % je areál technicky zasněžován, takže i v letošní zimě je v provozu kompletní severní strana areálu a místní tvrdí, že lyžovat se bude lyžovat až do konce března. Opět i zde najdete sjezdovky všech obtížností – od jednoduchých až po obtížnější „slalomák“, na kterém jsme si zalyžovali opravdu skvěle. Z celkem deseti sjezdových tratí, které Ještěd nabízí je v současné době v provozu šest. Dále zde najdete v provozu dvě čtyřsedačkové lanovky a kotvový vlek „pod lany“ – tedy pod kabinkovou lanovkou. Ta je v provozu také, ale protože je majetkem Českých drah, tak zde neplatí skipasy. Ostatně z vrcholu Ještědu teď stejně lyžovat nejde. Jako ve všech areálech, tak i zde najdete lyžařské školy a půjčovny lyží.

Tramvají na sjezdovku

Zvláštní kapitolou je zde komfort dopravy. Vždy jsem Liberečákům záviděla tu úžasnou možnost – nasednout s lyžemi do tramvaje a vystoupit u lanovky. Pracovníci areálu vysněžují pro obyvatele Liberce i cestu k tramvaji, tak aby bylo možno jet až na zastávku. Zkrátka nepřijdou ani ti co přijeli vlastním autem. Velká bezplatná parkoviště byla v době našich návštěv poloprázdná. Domnívám se, že Ještěd by se mohl již v blízké době stát „domácím“ kopcem nejen pro Liberečáky ale i pro obyvatele Prahy, ze které to až ke kopci trvá autem necelou hodinu. 
Obrovskou výhodou pro nemotorizované návštěvníky jsou skibusy, které vás na Ještěd pohodlně dopraví z mnoha míst České republiky – z Prahy také. Je potřeba předem telefonická rezervace, ale platíte až ve skibusu. Z Prahy stojí skibus s celodenní pemanentkou 650 Kč pro dospělého a 550 pro dítě. Skibus jede když se sejde více než 20 zájemců.

Ceny

Skipas

Dospělí / děti do 140 cm

1 den – 490 Kč / 380 Kč

2 dny – 910 Kč / 720 Kč

1den lyžování s kombinací s aquaparkem v Liberci

550 Kč / 420 Kč

Lanovka na Ještěd

Jednotlivá jízda 60 Kč / 30 Kč

Zpáteční jízdenka  100 Kč / 50 Kč

Půjčovna lyží:

dospělí/děti 

komplet carving

1 den – 290 Kč / 190 Kč

1 den - helma, hole 70 Kč

Lyžařská škola:

Individuální 2 hodiny

Dospělí / děti

990 Kč / 750 Kč

Petr Řezáč   
Olga Kábová     

 

         Z obsahu