Zimní dovolená - díl 2. - Flachau - rodiště olympijského vítěze

Vyšlo i v Lidových novinách 16.1. 2008

Ne, že by se v zahraničí nedalo lyžovat již léta. Ale Shengen je Shengen a pocit, že Alpy jsou již dnes pro nás jen takové vzdálenější Krkonoše, je pro mnoho lidí velmi příjemný. Z výborných terénů jsou pro nás nejbližší rakouské Alpy a v nich  mimo jiné středisko Flachau v  oblasti ski Amade, která je jako stvořená pro lyžařské radovánky. V Čechách se touto oblastí zaobírá cestovní agentura DMC, se kterou jsme také tuto oblast navštívili.

Pravda je, že to horší si asi zažijete ze začátku, protože přece jenom vzdálenost 150 kilometrů, která je z Prahy zhruba stejná na všechny okolní české hory je pro cestování výrazně příjemnější než 400 kilometrů z Prahy do Flachau. Jet můžete zhruba třemi způsoby. Do Budějovic a přes Linec nebo po dálnici na Rozvadov a Mnichov a nebo sice nejkratší, ale jak se ukázalo, určitě ne nejrychlejší cestou přes Passau. Vyhráno máte když se zcela „uondáni“ přiblížíte Salzburgu. Odtud je to již  jen  šedesát kilometrů a cesta ubíhá již znatelně rychleji. Flachau je svým způsobem legenda, samo o sobě je nejen tradiční pěkné horské středisko, ale i rodiště olympijského vítěze Hermana Maiera . Pár kilometrů od centra Flachau je městečko Altenmark s proslavenou továrnou Atomic. Jestliže se mi v některém okolním středisku hodně líbilo pak to je  Zauchensse. To je propojené lanovkami s Flachau Winkel a Kleinarem, zatímco ostatní střediska (Filzmoos, Radstadt, Eben, St. Johann in Pongau) jsou dosažitelné skibusy.  

Lyžařský chrám

V Rakousku je lyžování sportem národním, a to je patrné naprosto všude. Přesto ale stále některé věci na poprvé vždy překvapí. V Zauchensse například patrové garáže v centrální budově lanovek. Ty jsou samozřejmně zdarma pakliže máte platný skipas. Jak postupujete „chrámem“ vzhůru můžete cestou nakupovat. Nejen lyže a doplňky, ale vše co se zimou a zimními sporty souvisí. Pojízdné schody vás vyvezou k nástupištím, kde se rozhodnete, na který kopec či sjezdovku se vydáte právě teď. Odsud se můžete také vypravit i na velmi dlouhý celodenní výlet. Flachau je jedním ze středisek oblasti Ski Amade. Propojením 11 lyžařských středisek se 120 lanovkami a vleky a více než 350 km sjezdových tratí tu vznikl jeden z největších areálů v Rakousku. Lanovky jsou umístěny tak, že se můžete za jeden den na lyžích dostat z východního konce na západní a zase zpět. To vše s jedním skipasem, který platí v celé oblasti. Jednotlivá střediska jsou dostupná nejen na lyžích ale i sítí skibusů.  V Alpách se Ski Amade co do velikosti může rovnat jen  Superski v Dolomitech a ve Francii  například známé Les 3 Vallées.Koho přestanou bavit lyže, může se zabavit v aquaparku ve stovkách kavárniček nebo i zahrát třeba bowling. Bydlení patří k dalším velmi silným stránkám rakouských lyžařských středisek. Můžete tu bydlet za přijatelné ceny jak v hotelech a hotýlcích tak i ve velmi dobře a moderně zařízených apartmánech. Tentokrát jsme vybrali tu druhou možnost. Náš apartmán  byl situován v centru Altenmarktu, ve strategickém bodě naproti Intersparu. Jeho impozantní prostory přes sto metrů čtverečních byly rozloženy na dvě ložnice obývací pokoj, velkou jídelnu a kuchyň vše v borovicovém a smrkovém masivu. Cena 149 eur na noc se může na první pohled zdát vysoká, nicméně částka okolo 650 Kč která vychází na jednu osobu /při obsazenosti šesti lidmi, na což je apartmán koncipován/ je i na „krkonošské poměry velmi dobrá. Pakliže jej obsadíte pouze čtyřmi lidmi získáte za 970 Kč exkluzivní příbytek, který byste u nás za podobný peníz jen těžko hledali.

Ceny: 

Ubytování:

Apartmán LUX od agentury DMC pro 6 lidí (dvě ložnice) – 149 EUR
Úklid apartmánu 39 EUR, denní místní taxa/osoba 1,05 EUR

Permanentky pro oblast Ski Amade
1,5 dne – 64 EUR/ 33 EUR / 53 EUR  - dospělý / dítě do 15 ti let /mládež do 18 let
2 dny - 74 EUR/ 38,5 EUR / 62 EUR 
5 dní – 159,5 EUR/ EUR 83 / EUR 134 (do 26. ledna je cena za 5 dní o 5 Eur nižší)

Rodinné zvýhodnění – třetí a další dítě lyžuje zdarma

Půjčovny lyží
půjčení kompletního vybavení – 19 – 27 EUR/den

Lyžařská škola
1 den ( 4 hodiny)  57 EUR, oběd a polední péče u dětských lyžařských kurzů příplatek 10 EUR/den
5 dnů – 154 EUR

Restaurace
náš tip: restaurace Musistadl v Altenmarktu
rautové stoly 10 Euro/ 1osoba  (saláty, polévky, několik druhů příloh, několik hlavních jídel)

   
Petr Řezáč    

foto Petr Řezáč    

 

 

         Z obsahu