Díl 7.  Brač. Ostrov plný krás


Vyšlo i v Lidových novinách 13.8. 2007

Chorvatsko je pro nás suchozemce jednou z nejnavštěvovanějších destinací. Daleko více než pobřeží ale lákají chorvatské ostrovy. Vyzkoušeli jsme ostrov Brač, který najdete kousek od Splitu. Tentokrát jsme jeli individuálně, letadlem se SkyEurope do Splitu a trajektem na Brač, do městečka Bol na jižní straně ostrova. Tady jsme si tradičně půjčili skútr, projeli tento nevelký ostrůvek křížem krážem a zjistili jsme, že Bol je ze zdejších letovisek nejmalebnější. Zde najdete vše, co potřebujete k dovolené. Pokud toužíte po klidu, tak zde jej máte, pokud upřednostňujete rušnější a živější dovolenou, tak není problém zajít do centra Bolu k nevelkému přístavu, kde je nespočet hospůdek, krámků, různých pouličních představení.

Další výhodou Bolu je, že ať se ubytujete kdekoli, tak vždy budete kousek od moře, protože toto letovisko je rozprostřené do délky podél pobřeží. V západní části městečka jsou především apartmánové domy, ale nejsou to žádné velké komplexy. Jedná se především vily a domky v kvetoucích zahradách. V této části letoviska najdete oblázkové pláže, kde není mnoho lidí.  Ve východní části jsou pak postaveny hotely. 

Zde je také Zlatni rat – unikátní pláž. Jedná se o zvláštní geomorfologický útvar, který nechybí na žádné pohlednici. Od centra je vzdálena necelý kilometr. Je to 600 m dlouhý oblázkový poloostrov, který vytváří velkolepý šíp obklopený borovicovými háji a zasahující kolmo do moře. Můžete si zde užívat slunce na drobných oblázcích nebo odpočívat ve stínu borového háje, nechybí zde nabídka veškerých vodních sportů včetně potápění, občerstvení ani toalety. Jsou zde optimální podmínky pro windsurfing a tomu odpovídá i poměrně vysoký počet  půjčoven.
V nabídce vodních sportů jsme našli vše, co nás zajímalo. Zde se můžete potápět se zkušeným instruktorem, půjčit si vybavení na potápění, eventuelně – pokud máte vlastní potápěčskou výbavu a nevlastníte chorvatskou licenci na potápění, pak je možné se domluvit a využít licence z některého místního potápěčského centra.Také si zde můžete udělat potápěčský kurz zakončený zkouškami.
A kolik zaplatíte? Pokud jste naprostí začátečníci a chcete si vyzkoušet co to potápění vlastně je, pak za zkušební ponor včetně zapůjčení vybavení a instruktáže zaplatíte 35 EUR.

Vybírat můžete i z poměrně slušné nabídky motorových lodí. Menší otevřený laminátový člun 5 m s 8 HP motorem stojí 50 EUR na den, člun s kajutou s 10 HP motorem stojí 70 EUR, pokud chcete sportovní rychlou loď, pak za člun s 90 HP motorem zaplatíte 170 EUR za den.

Nechybí samozřejmě ani vodní lyžování, jízda na banánu nebo v kruzích za motorovým člunem, či půjčování vodních skútrů.


Zlatni rat – Zlatá pláž je poměrně rušná a zaplněná lidmi a dojdete k ní po pobřežní promenádě, která láká nejen k večerním romantickým procházkám, ale i k posezení a ochutnávce kvalitního vína, kterým je Bol nad jiné proslulý. Restaurace jsou zde vyhlášené řadou specialit pro náročné, příznivé ceny mnoha z nich však umožňují ochutnat místní speciality i široké turistické klientele.
Vzhledem k tomu, že ne každému vyhovují pláže plné lidí, tak zde je výhodou  členité pobřeží i s malými plážemi a pokud chcete, tak za Zlatou pláží najdete i krásně členěné plážičky, kde budete úplně sami. Křišťálově čistá voda i u pláží láká ke šnorchlování a potápění.

Bol nabízí také veškerý turistický servis. Za přijatelné ceny si můžete půjčit kolo, malého skútra nebo auto a projet celý ostrov, prohlédnout si romantická zákoutí méně navštěvovaných míst a krásné přírodní scenerie. Nechybí také nabídka veškerých sportů, a to nejen vodních. Příznivci tenisu mohou hrát v tenisovém areálu s 21 kurty, kde trénuje i Goran Ivaniševič. Cena za hodinu hry na kurtu je 50 kun.

Ač je městečko Bol spíše novým letoviskem, tak zde na vás dýchá i kus hodně vzdálené historie.
Můžete navštívit dominikánský klášter z 15. století, či si prohlédnout renesančně – barokní letní sídlo ze 17. století nebo gotické letní sídlo z 16. století.

Ubytování

na Bolu můžete zvolit buď v hotelu s kompletním servisem nebo ve vybavených apartmánech. Naprostá většina apartmánů je situována do novějších domů, které jsou vystavěny pouze pro pronájem a majitelé zde nebydlí. Jedná se o vily, obklopené zelení, ve kterých je obvykle více prázdninových bytů nebo apartmánů, většina domů je v mírném svahu s orientací na moře.
Samozřejmostí je vlastní příslušenství, zařízená kuchyňka, terasa nebo balkón s příjemným posezením a odpovídající počet ložnic. Většina apartmánů disponuje i nadstandardním vybavením (TV, kávovar, mikrovlnná trouba). I když nebudete předem nic objednávat, tak volný apartmán tu určitě najdete.

Výlety

Brač je jedním z typických vápencových středodalmatských ostrovů. Směrem k severu spadá povlovně k moři, k jihu naopak velmi strmě. V této části ostrova je také jeho nejvyšší bod Vidova gora, (780 m), ta je současně také nejvyšším bodem celého ostrova. Vrchol hory je skvělým vyhlídkovým bodem a místem startu vyznavačů paraglidingu a létání na rogalu.

Pěší výstup na Vidovu goru trvá 2 - 3 hod je dost namáhavý. Vyjdete od kostela Gospa od Karmela přes Podborje. Doporučuje se vyjít v časných ranních hodinách. Na vrcholu můžete zajít i do restaurace. Je možné tam dojet i autem - po dobré asfaltové silnici od severního pobřeží (např. Supetaru) přes obec Nerežišća.

Severně od Bolu byly pod Vidovou gorou na pahorku Kaštil byly objeveny pozůstatky jednoho z největších ilyrských opevněných sídlišť - gradin. V bezprostředním okolí byly odkryty základy římských venkovských vil a vodních nádrží.

Za návštěvu stojí také zátoka a osada Murvica na úpatí Vidovy gory, jet můžete 6 km po silnici, která v obci končí, nebo člunem. Známá je svými poustevnami. Jsou to zpustlé domečky, postavení františkány začátkem 15. stol. Z Murvice se také podniká výlet k jedné ze zajímavých památek ostrova, do Dračí jeskyně vzdálené 30 minut chůze. V 16. stol. se v ní usadili františkáni z Poljic na pevnině. V jeskyni byly nalezeny plastiky zvířat. ptáků a bájných bytostí, připisované dříve mnichům, jsou ale pravděpodobně starší. Když se počet mnichů zvýšil, postavili si na západ od Murvice nový klášter, částečně zabudovaný do skal a nazvali jej Dračeva luka. Scenérie je velmi malebná. Vchod do Dračí jeskyně je ale uzavřen mříží. Je tedy třeba při individuálních výletech ohlásit v Turistickém biru v Bolu svůj záměr navštívit jeskyni a dohodnout se na době otevření.

Nejzajímavějším výletním cílem na Brači je skalní klášter Blaca. Leží ve vnitrozemí a dostanete se k němu pouze pěšky. Nejčastějším východiskem je odbočka ze silnice Nerežišća - Vidova gora

Ceny:

jsou uvedeny v kunách a eurech

1 kuna (HRK) = 3,892 Kč, 1EUR = 7,353 kun.

Doprava:

Letenky se do Splitu – SkyEurope nabízí od 99 Kč, současný průměr je 3 600 Kč se všemi poplatky.

Loď ze Splitu na Bol – 22 kun/osoba (Jadrolinia)

Trajekt ze Splitu do Supetaru 25 kun/osoba, 90 kun/auto

půjčení skútru – 180 – 200 kun/den

půjčení auta – od 40 EUR/den

půjčení horského kola 15 EUR/den

TAXI – 25 kun základní sazba + 7 kun/km

Ubytování:

Apartmány v Bolu - 28 – 54 EUR/den/2 osoby – dle sezóny a vybavení

Apartmán pro 2 osoby/týden 10 000 Kč – přes cestovní kancelář

Hotel v Bolu all-inclusive s vlastní dopravou (dle nabídky cestovních kanceláří) 
cca 15 000 Kč osoba /7 dní

Restaurace:

pizza 35 kun
boloňské špagety 40 kun
polévka 15 kun
smažené olihně 60 kun
rizoto s mořskými plody 45 kun
mořský okoun – 120 kun
hranolky 15 kun
pivo 0,5 l – 15 kun
voda 1l – 10 kun
káva 8 kun
zmrzlina – kopeček 3 kuny

Obchody:
pivo 0,5 l - 7 kun
voda 1,5 l – 4, 50 kun
mléko 5 kun
sýr 35-60 kun
salám 60-120 kun
chléb 6,50 kun
špagety 7 kun
rajčata 15 kun

 


Olga Kábová

 

 

         Z obsahu