Za kolik po Evropě - Sicílie


Letadlem a na kole

Stále více Čechů cestuje na letní dovolenou letecky. A to nejen tradičně s cestovními kancelářemi, ale i  individuálně, což bylo ještě před pár lety v podstatě vzhledem k vysokým cenám letenek velmi ojedinělé. K zásadní změně došlo poté co na český trh „nastoupila“ letecká společnost  SkyEurope, která kromě vybraných evropských center létá i do mnoha evropských letovisek. V případě, že si letenku koupíte včas, tak zaplatíte často méně , než za vlak  či autobus. Jenomže jet na dovolenou individuálně a zvláště bez zázemí vlastního auta není zas tak jednoduché, a to zvláště bez znalosti lokálních cen i dalších místních specifik.


V pozadí kouřící Etna

Vzhledem k tomu, že pro většinu lidí je samozřejmě i na  dovolené  důležité  co  za své vynaložené prostředky dostanou, rozhodli jsme se,  že ve volném seriálu seznámíme čtenáře s vybranými lokalitami především právě z pohledu co za co. Upozorníme na některé věci, které se nám zdály hodně dobré či naopak. Tentokrát se oprostíme od popisování malebnosti krajiny a věnujeme se tématu především z ekonomického pohledu. Dozvíte se kolik dáte za cestu, jak se dostanete z letiště, kolik stojí půjčení skútru nebo auta, kolik zaplatíte za místní dopravu, kemp, hotely, potraviny apod.

Samozřejmě nebudeme létat jenom se SkyEurope,  pro srovnání v našem seriálu využijeme i klasické cestovní kanceláře. Reportáže z některých destinací si můžete přečíst už nyní na itest.cz v seriálu se Sky Europe letadlem a na kole.


Letiště Catania

Tentokrát jsme vybrali atraktivní destinaci, která se na letošní sezonu stala hitem jak pro hromadné zájezdy, tak i pro jednotlivce, a to především proto, že poprvé v novodobé historii českého dopravního letectví byla zavedena přímá linka do sicilské Catanie.

Jak jsme cestovali

I tentokrát jsme použili zavedený model, tedy vlastní kola v letadle. Tento způsob cestování máme ověřený, funguje a doporučujeme jej. Jste pohybliví, nezávislí a vidíte mnohem více, než když jste odkázáni pouze na místní dopravu (eventuelně poměrně drahé půjčovny). Společnost Sky Europe, se kterou nejčastěji  létáme, je k tomuto způsobu přepravy vstřícná a vše funguje většinou bez problémů.

Po vystoupení odjezd po vlastní ose. Vzhledem k tomu, že tentokrát náš hotel byl od letiště vzdálen přes 50 kilometrů, rozšířili jsme kombinaci ještě o vlak. I zde se ukázalo jak důležité je mít kvalitní lokální informace. Na radu delegátky cestovní kanceláře Blue Sky travel jsme z Catanie odjeli vlakem do blízkosti našeho hotelu. Jak se ukázalo, byla to rada nad zlato.

Nevím jak jezdí vlaky v Itálii jako celku, ale na Sicílii se alespoň z našeho pohledu jednalo o zážitek zcela nevídaný. Od dokonale padnoucích uniforem železničářů, kteří vesměs působí dojmem pilotů na dálkových linkách přes vysokou rychlost příměstských vlaků,  které vypadají jako vylepšená Pendolína, až po nízkou cenu jízdenek. Hotel jsme zajistili u jmenované cestovní  kanceláře proto, že má s touto lokalitou značné zkušenosti. Důležité bylo i mít pevný cíl, prohlédnout si vše na internetu a vědět, že to co se nám líbí nebude obsazeno.

Catanie a okolí

Sicílie je úžasný ostrov, který s má se starou dobrou Evropou jen málo společného. Přivítá vás kakofonie zvuků i vůní.  Jen pro dokreslení atmosféry – na silnicích všichni troubí, na skútrech jezdí bez přileb (ač i zde jsou přilby povinné), není neobvyklé vidět dvanáctiletou holčičku řídící skútr a za ní sedícího dědu, který ji učí. Zkrátka jakákoliv pravidla se zde většinou nerespektují (a pokud se něco vážného nestane, tak ani nepostihují). Cítíme zde bezstarostnou pohodu (i když všichni používají klakson, tak to nemyslí zle – jen na sebe upozorňují), před krámky, či tržnicemi posedávají skupinky starých dědů a klábosí. Tržiště jsou kapitolou sama pro sebe. Mísí se zde vůně mořských potvor s vůní ovoce, zeleniny a květin, prolínají se zvučné hlasy prodavačů, které se vás snaží nalákat právě ke svému stánku a když se jim to podaří, tak cenu můžete i usmlouvat.


Citroníky rostou všude

My jsme navštívili východní pobřeží Sicílie - provincii Catania, která nabízí turistům mnoho krás i vjemů. Symbolem Sicílie je 3 340 metrů vysoká Etna. Tato aktivní sopka, kterou vidíte z celého z celé oblasti Catanie, tvoří uříznutý kužel s téměř kruhovou základnou o průměru 40 km a obvodu 165 km. Kromě hlavních čtyř kráterů má ještě boční, tzv. parazitické, kterých je asi 200. K vrcholu Etny vedou dvě přístupové cesty - od jihu a od severu. Od jihu se na Etnu dostaneme z Rifugio Sapienza v nadmořské výšce 1900 m. Sem vedou silnice od Catanie a od dálničního sjezdu Giarre. Odtud je pak možno za poplatek získat průvodce s džípem. Levnější, ale fyzicky náročnější je vydat se nahoru pěšky. Cesta začíná u spodní stanice lanovky. Většinou je možno dojít až k horské chatě na Torre del Filosofo do výšky 2900 m. V době našeho pobytu Etna hojně kouřila i duněla. Místní tvrdí, že někdy v noci září červeně, ale ač jsme bydleli v hotelu - Park Hotel Oasi kousek od Giarre (pobřeží cca 30 km severně od Catanie), kde jsme z terasy měli přímý výhled na Etnu, tak tento jev jsme nezpozorovali. Pokud se ale nerozhodnete pro výstup, neopomeňte navštívit nedaleké městečko Taormina, odkud je nejkrásnější výhled na Etnu.  Všude vás také provází vůně citrusů, kterým se pod Etnou daří obzvláště. Ještě nikde jsme neviděli tak veliké sady citroníků, kde by stačilo jen natáhnout ruku a citrony natrhat (nikdo to ale nedělá). Pláže jsou veřejné i placené a jsou z hrubého písku a malých oblázků. V červnu je teplota vody kolem 18 stupňů.


Park Hotel Oasi


Ranní pláž - Lido

Cesta zpět

 I když na Sicilii je vše trochu jinak, tak i odlet s koly jsme po krátké diskusi s odbavujícími pracovníky zvládli. Zde neobstálo naše tvrzení, že takto létáme po celé Evropě bez problémů. Sicilan na nás pohlédl a pravil – „zde nejste v Evropě, ale na SICILII“. Museli jsme sundat přední kola a pak vše šlo. Tedy pokud opominu neuvěřitelně dlouhé fronty u všech přepážek, kde všechny nechávalo v klidu, že letadlo mělo dávno  odletět. Zkrátka na letišti musíte mít trpělivost a přijít opravdu asi dvě hodiny před odletem.

Ceny

S cestovní kanceláří (např. Blue Sky Travel) pořídíte týdenní pobyt v hotelu s polopenzí a včetně letenek od 13 000 Kč za osobu.

Letenky – se společností Sky Europe z Prahy do Catanie od 99 Kč (to se vám ale asi letos už nepodaří), současný průměr za cenu zpáteční letenky je cca 6 000 Kč i s poplatky, přeprava kola stojí 520 Kč – jeden let při rezervaci on-line. 

Vlak – jezdí podél pobřeží. Ceny jsou platné pro 30 km pásmo. Catania – Giarre 2, 25 € za osobu,
3, 50 € za kolo.

Půjčovny skútrů, aut, kol. Jednu z půjčoven najdete například u letiště nebo u Centrálního autobusového a vlakového nádraží v Catanii (www.holywoodrentct.com). Půjčení je zde o něco levnější než turistických střediscích.

Skútr
do 50 ccm na 1 den – 16 €, 125 – 150 ccm na 1 den 31 €

      

Auto – např. fiat Punto na 1 den – 52 €
Kolo – stejně jako malý skútr. 1 den – 16 €

Ubytování

Hotel cca 100 € na den za dvoulůžkový pokoj bez jídla, s polopenzí pro 2 osoby to je 170 €

Kemp – 1 osoba 7€, auto 3 €, karavan 6 € / 1 den

        

Pláž – Lido – vstup pro dvě osoby – 1 slunečník se stolkem, dvě lehátka cca 13 €, každá další osoba 4 €. Nemusíte jít ale na tuto pláž, můžete jít na veřejnou – je jich dost, ale nejsou příliš uklizené a bez možnosti občerstvení, půjčení slunečníku, či dalších sportovních aktivit.

Výlety – se Sicilian airbus travel (SAT), z okolí Giarre

Etna  70 €, Lipari 58 €, Stromboli 79 €, Siracusa (Syrakusy) 40 €

Potraviny

Ceny v restauraci za jídlo jsou zhruba stejné jako v Itálii 10 – 20 €, za litrovou vodu zaplatíte 2 €, za pivo 0,7 l – 4 €

Ceny v obchodech jsou vcelku přijatelné – voda 1,5 l - 1€,  pivo 0,7l - 1, 50 €, ceny potravin a zeleniny v obchodech jsou cca 2x až 3x dražší než u nás, pokud byste ale zavítali do hypermarketu, tak jsou vcelku ceny s našimi srovnatelné.

Ceny na tržištích jsou nevýhodnější. Zde nakoupíte ryby, ovoce i zeleninu za ceny i nižší. Ceny jsou za 1 kg.

broskve – 1 €, rajčata – 1,30€, citrony – 0,60€, olivy naložené 6 €, treska 6 €, žralok 20€, krevety velké neloupané 15 €.Petr Řezáč      

 

         Z obsahu