Díl 3.    Letadlem na kole a na kolečkových bruslích do Nice

Naše typy pro vaši dovolenou

Tentokrát jsme se s koly vypravili do samého srdce francouzské Riviéry, do města na Azurovém pobřeží Francie – Nice.  Oblast Cote d'Azur charakterizuje vůně levandule, slunce a moře. Lépe jsme zvolit nemohli. Ten, kdo zde někdy kolo jako dopravní prostředek používal, pak mi jistě potvrdí, že tato oblast je rájem cyklistiky a také kolečkových bruslí.

Nice samotná je  a výstavná a pěkná se širokými promenádami, lemovanými městskými plážemi.
Již samo přistávání na letiště v Nice je impozantní. Obě paralelní vzletové a přistávací dráhy  jsou částečně vybudovány v moři , takže máte do poslední chvilky pocit, že letadlo bude sedat do té nádherné obrovské temně modré vany. Ostatně přílety letadel z protějších pláží jsou pro mnohé velmi zajímavou atrakcí a tak milovníci letadel kombinují koupání s pozorováním přistávacích strojů.Nice je skvělá základna pro cestování po okolí. Když jsem přiletíte letadlem, tak se po pár metrech velmi rychle se dostanete na nejdůležitější ulici - Promenade des Anglais. A pokud přiletíte s koly jako my, tak přímo u letiště vyjedete na širokou cyklistickou „dálnici“, (opravdu jako minidálnice vypadá), která  vede podél celého pobřeží a promenády. Jak již bylo řečeno každý cyklista  si zde musí připadat jako v ráji. Vyznačené cesty pro kola jsou i v přilehlých ulicích a pokud nejsou, tak řidiči jsou velmi ohleduplní a cyklistům dávají přednost v jízdě. Jízda na kole v protisměru žádný problém, někde dokonce stejný jízdní pruh s autobusy. To by v česku pravděpodobně fungovalo jako trest smrti a zde je to v naprosté pohodě. Kola jsou zde takovou samozřejmostí, že když jsme se pošklebovali, že na letišti v Praze vyžadují kola zabalená v kartonech s vyšroubovanými šlapkami, pán, který od nás kola přebíral se mohl umlátit smíchy “To musel vymyslet opravdu nějaký blbec“, pak se zamyslel a dodal „a jak byste ty kartony za zadkem na to letiště vezli? “ Pokud byste sebou nechtěli brát kola, tak doporučujeme alespoň kolečkové brusle. Bruslařů je  tady skoro stejně, ne-li více než cyklistů. My jsme to věděli a tak jsme nezaváhali a vzali je sebou.

Na kolech jsme projeli na celé město, přístav a okolí do 30 km na obě strany podél pobřeží a opravdu to stálo za to. Na „kolečkáčích“ jsme jezdili pouze na krátkou vzdálenost. Byli tam však borci, kteří nejen jezdili stejně rychle ne-li rychleji než cyklisti, ale působili dojmem, že na bruslích jezdí po Rivieře jako jediným dopravním prostředkem.

Na Promenade des Anglais najdete několik pamětihodností. Symbolem luxusu a bohatství je hotel Négresco z roku 1913, kde se ubytovávali císaři, králové prezidenti, filmové hvězdy a multimilionáři. Dalším zajímavým místem  je palác Masséna s parkem, který dnes slouží jako muzeum.Celá tato oblast má úžasný šmrnc a je na ní zcela patrné, proč je Nice tak oblíbená. Z jedné strany lemovaná krásně modrým mořem s plážemi a z druhé strany rušnou několikaproudou ulicí. Přejdete-li rušnou silnici, dostanete se do historického centra města s řadou úzkých uliček, spoustou restaurací a obchůdků, které lákají turisty. Chcete-li mít jedinečný výhled na město a moře, budete muset zdolat prudké stoupání na pevnost nad přístavem. Bohužel v době naší návštěvy se budovala tramvajová doprava. Škoda jen, že již nebyla hotová, protože alespoň dle projektu jde o velkolepou záležitost. Kombinace anglického trávníku s ušlechtilým mramorem a do toho supermoderní a krásné vagony. Kam se na ně hrabou pražské Porsche tramvaje.

Zajímavá je večerní návštěva Nice. Ulice historického centra jsou plné lidí, jídla, vůní a nasvícené přepychové budovy vyniknou ještě více pod noční oblohou než za slunného dne.

Tepnou starého města Nice je Cours Saleya, kde na vás dýchne neopakovatelná atmosféra místa. Nachází se zde známé tržiště s květinami a zeleninou, ale i mnoho kaváren a restaurací, jejichž stolky zvou k posezení a odpočinku. K nejzajímavějším stavbám ve městě patří ruská pravoslavná katedrála, kterou nechal pro ruské návštěvníky Nice vystavět car Mikuláš II.

Nice a jeho okolí vždy přitahovalo umělce. Na Riviéře nedaleko Nice, se usadil a pracoval i Pablo Picasso. Část obrazů, které vznikly v tomto kraji, si můžete prohlédnout v Picassově muzeu v Antibes, které je asi 20 kilometrů od Nice a opět tam vedou cyklistické stezky. Dalším velkým malířem, kterému učarovalo zdejší světlo byl impresionista Auguste Renoire. I jeho díla si můžete prohlédnout v  Musée des Beaux-Arts v Nice, kde jsou vystavena i díla Picassova a Rodinova. Dalším velikým malířem Nice je Henri Matisse. Část jeho díla je vystavena v Musée Matisse. Na Azurovém pobřeží žil a pracoval i Marc Chagall a i jeho díla si můžete prohlédnout v Chaganově muzeu.

Určitě si také nenechte ujít návštěvu blízkého městečka Grasse, které je světovým centrem výrobců proslulých francouzských parfémů.
 
Antibes

Antibes působí jako malá zmenšenina Nice. Historické centrum s hradbami, ožívající hlavně večer. Za zmínku stojí místní přístav. Je poměrně velký a kotví tu přepychové jachty a několikaposchoďové luxusní soukromé výletní lodě. Za prohlídku stojí také Marineland, mořský park. Seznámíte se tu s řadou živočichů, zblízka si prohlédnete žraloky, delfíny, kosatky, lachtany a jiné. Profesionální cvičitelé vám předvedou vystoupení s delfíny či kostakami. Hned vedle Marinelandu najdete aquapark - Aquasplash, lunapark a motýlí farma.

Z Nice si můžete dopřát i výlet lodí na Korsiku, kam odjíždí pravidelné linky.

Ceny

uvedené ceny jsou v Euro

Ubytování

Hotely v Nice se dají sehnat od 38 €/ osoba - např. hotel, který jsme objednávali přes cestovní agenturu - Comte De Nice, není u moře a od letiště je vzdálen asi 10 km, má velmi dobrou úroveň. Cena je se snídaní.

Doprava

Letenky
Nejlépe z Vídně se SkyEurope – i v současné době se vám může podařit rezervovat letenku za 1 Kč a pak byste zaplatili jen poplatky 1 825 Kč za osobu (zpáteční). Pokud byste chtěli letět rovnou z Prahy, tak se ceny pohybují např. s Lufthanzou kolem 7 000 Kč zpáteční letenka s poplatky. Je ale s přestupem v Mnichově.

Městský autobus v Nice – 1,3

Půjčení auta - ceny se pohybují od 180 € za 3 dny
Půjčení skútru – 40 € / den

Trajekt na Korsiku s Cosica Feries – 10 € za osobu, 4 € za kolo

Orientační ceny v restauraci:
menu (3 chody)  12 – 22 €
pivo 0,33 l  - 3,10 – 4,20 €
nealko 0,33 l  2,20 – 3,20 €
káva = 2,50 €

Vstupy
Marineland – 34 € dospělí / 25 € děti (3-12 let)

Aquasplash – 21 € / 17 €

sdružený vstup pro obě atrakce – 42 €/ 33€

Potraviny
bageta  - 0,70
(sníst ji ale musíte nejlépe ihned)
croissant  0,80

sýr  100 g  - 1,40 – 3,50

ovocný jogurt  0,60

kopeček zmrzliny  2,00

 mléko 1 l  1,30

salám trvanlivý 100 g  - 2,30

vejce 10 ks  - 1,30 – 1,80

broskve 1 kg  -  2,10

rajčata 1 kg  - 2,00 – 3,50

voda balená 1,5 l -  0,30 – 0,60

Uvedené ceny jsou obvyklé v klasických marketech, levněji nakoupíte v hypermarketech nebo na tržištích.

Petr Řezáč

 

 

         Z obsahu