Zimní dovolená - část 9. - Krkonoše
Černá hora - Janské lázně

Vyšlo i v Lidových novinách 27.2. 2008

Chloubou tohoto oblíbeného střediska v Janských Lázních je kabinková sedačka pro osm cestujících. Její kapacita je dostatečná k tomu, aby bez problémů dopravila lyžaře nahoru bez zbytečných front především ráno, když je největší nával. Z Černé hory se pak lyžaři rozjedou podle svých možností a chuti na sjezdovky s veIkým rozsahem náročnosti. Od velmi nenáročné až po slušné červené. Vedle zmíněné moderní lanovky je tu k dispozici i lanovka sedačková a dvanáct vleků. Sjezdovky jsou především na jižních a jihovýchodních svazích v nadmořské výšce od 500 do 1260 metrů.  

K rozmanitosti slouží fakt, že areál Černá Hora vytvořil společně s areálem v Peci a v Malé a Velké Úpě společnou Skiarénu  /je možno jezdit na jeden skipas/ propojenou bezplatnými skibusy. Přijedete-li  do této oblasti na několik dní není nic snazšího než střídat podle chuti  různá střediska a kopce. Jak již název střediska Jánské Lázně napovídá, atypické je toto středisko právě tím, že mimo běžných lyžařů a snowboardistů je zde i mnoho klasických lázeňských hostů. Ti často nejsou zdatnými lyžaři a jezdí v mírnějších terénech, či dají přednost sáňkám. K tomu zde slouží veřejná sáňkařská dráha.

I když za poslední léta se v tomto středisku  udělalo hodně práce a kvalita lyžování se  mnohonásobně zlepšila, stále ještě se zde potýkají s některými  méně šťastnými projekty z minulosti. 

K těm patří například velmi úzký betonový podjezd ke kabinkové lanovce ve spodní části areálu. Také úzká sjezdovka Anděl bez výraznější ochrany proti  zranění lyžařů. Sjezdovku  by samozřejmě vedení areálu velmi rádo zkvalitnilo rozšířením, to však bohužel naráží na u nás klasický odpor ochránců přírody. Změny tedy budou řešeny kompromisem. Nová lanovka, která nahradí stávající kotvu vleku Anděl bude sedačková a bude jezdit nad hlavami lyžařů a tím se uvolní místo nutné pro rozšíření sjezdovky a také se vyřeší přejezd lyžařů od kabinové lanovky na sjezdovky umístěné vpravo. Také úzký betonový podjezd pod silnicí bude sloužit pouze sáňkařům. Lyžaři a snowboardisté  budou mít v budoucnosti k dispozici nový široký most, který výrazným způsobem zkvalitní lyžování v tomto populárním lyžařském středisku. Velmi příjemná je rozmanitost zdejšího areálu. Za trochu problematické zde považujeme některá řešení sjezdovek, které nejsou příliš široké a když přijede více lyžařů, tak je potřeba větší obezřetnosti. Velmi příjemná je zde délka sjezdových tratí. Například sjezdovka k dolní stanici kabinové lanovky měří rovné 3 km, trať pod kabinou 2 600 m (ta ale nyní není v provozu kvůli nedostatku sněhu), sjezdovka Protěž má 1800 m.

Svahy jsou zde, tak jako i v ostatních předních českých zimních střediscích, uměle zasněžované. To je zde  zatím trochu obtížnější vzhledem k menší kapacitě vody. Středisko proto připravuje výstavbu nádrží pro zajištění rezervy vody pro případné nestandardní situace. Právě v jedné takové jsme právě Černou horu navštívili. Po mnoha teplých dnech začalo na pár dní mrznout. Díky nižší kapacitě průtoku tak všechna děla na Protěži jela i během denního lyžování naplno aby zajistila výrobu dostatečného množství sněhu pro následující dny. I když vzhledem měkčímu podkladu na jižním svahu výsledný sníh nebyl ideální jeho výrazné navýšení umožní o mnoho dní prodloužit sezónu, a to opravdu stojí zato. Bistra a restaurační prostory tu mají velmi široké rozpětí cen, takže si může vybrat každý od velmi příjemných cen například v bistrech dolní části Protěže až po, dle našeho názoru lehce nadnesených obložených houskách za sedmdesát pět korun v kulatém ski baru u horní části lanovky.

Do Janských lázních se dostanete za hodinu a půl z Prahy autem. Pokud byste se chtěli v okolí ubytovat, tak je zde dostatek penzionů v cenách od 350 Kč za osobu a noc.

Ceny:

Skipas Černá hora: dospělí / děti do 10 let

1 den – 590 Kč / 360 Kč

2 dny – 1 090 Kč / 570 Kč

5 dní – 2 550 Kč / 1 270 Kč

Skipas Skiaréna: dospělí / děti do 10 let

2 dny – 1 140 Kč / 630 Kč

5 dní – 2 670 Kč / 1 400 Kč

Kabinová dráha (pokud nemáte skipas)

nahoru – 100 Kč / 80 Kč

zpáteční jízdenka – 150 Kč / 120 Kč

přeprava saní je zdarma

Půjčovna lyží:

Carving komplet - Dospělí / děti

1 den – 280 / 210 Kč

2 dny – 540 / 410 Kč

Půjčení sáněk:

Lyžařská škola:

Dospělí / děti

1 den – 4 hodiny – skupinová výuka  500 / 500 Kč

1 den – 4 hodiny –privátní výuka 1 100 Kč / 1 100 Kč

Petr Řezáč   
Olga Kábová     

 

         Z obsahu