Novinky, zajímavosti

 


Vyhřívaná vesta - na skútr i na lyže                  redakční test

Moderní technologie, levná pracovní síla v Asii a velká konkurence přinesly již pro zákazníky mnoho produktů, o kterých se nám ještě nedávno mohlo pouze jen zdát. Podobné je to i u této vyhřívané vesty, kterou jsme měli možnost v poslední době otestovat. 

  

Přiznám se, že od listopadu minulého roku, kdy jsem poprvé začal na lyžích a na skútrech používat elektricky vyhřívané rukavice Reusch, je můj vztah k této technologii velmi pozitivní. Kdykoliv se obávám, že by venku mohla být zima nabiji si rukavice a nepřízeň počasí neřeším. Je tedy jen logické, že když jsem se dozvěděl o vyhřívané vestě, zajímalo mě do jaké míry bude tento systém fungovat i zde. Pravdou je, že na rozdíl od rukavic to pro mne bylo z počátku  trochu složitější, protože jsem si nebyl jist jak ji na lyžích co nejefektněji využít. Moderní  lyžařské oblečení je většinou složeno z velmi tenkého a tepelně účinného prádla, na kterém je většinou rovnou již jen bunda. Vzhledem k tomu, že nemáte na sobě několik vrstev, bunda je logicky často patřičně malá a vesta se do ní se buď nevejde nebo omezuje pohyb. To lze vyřešit úspěšně dvěma způsoby. Jedním je použití bundy volnější či rovnou střihu „ala“ snowboard. Tedy výrazně volný střih. Vesta (má být relativně těsnější, aby dobře předávala teplo), tak splyne s tělem a  na ní volná bunda vytváří dostatečný pocit volnosti. Tato kombinace se mi osvědčila a domnívám se, že je zcela úspěšně použitelná pro všechny „zimomřivce“. Druhá varianta více „akční“ je použití tenké bundy z těžko profouknutelného materiálu. Tady naopak jsem použil obrácený systém, tedy vesta navrch. I když výrobce s touto variantou moc nepočítá, ukázala se také použitelná a z některých pohledů výrazně zajímavá. Přestože vesta není vyhřívaná po celé ploše, funguje tu podobný systém jako když si dáte nohy do horké vody. Lidské tělo je velmi dobrým distributorem tepelné energie a teplo rozdělí. Příjemné je, že nejvíce energie je v oblasti ledvin a prsou, což vytváří pocit dobré tepelné kondice. Výhodou této varianty je kompaktnost oblečení a výborný pocit pohyblivosti i v relativně velké zimě. Další doplňkovou alternativu, na kterou jsme vestu použili, bylo vyhřívání batohu s fotoaparáty a kamerou při práci v mrazivém počasí. I tato varianta se ukázala jako velmi praktická. Praktická je i LED diodová lampa která díky velké kapacitě baterie má i takřka „nevyčerpatelnou“ životnost.

Jak to funguje?

Srdcem systému je velkokapacitní lithium iontová baterie s multifunkčním číselným ukazatelem stavu nabití  a nastavení intenzity vyhřívání.  Je opravdu neuvěřitelně výkonná a to jak na dobu vyhřívání /až 28 hodin/ tak i na intenzitu.  Nabíjení probíhá ve stupních jedna až devět, provozní teplota je  šestistupňová. Baterie dodává energii do tří plochých tepelných výměníků, které jsou umístěné uvnitř vesty. Již při stupni čtyři byla teplota tak vysoká, že jsem rád a ochotně výrazně snižoval. Vesta je stavěna tak, aby umožnila alternativu velikosti /minimálně dvě čísla/ a tak se přizpůsobila momentálnímu oblečení uživatele. Systém je velmi jednoduchý. Dle potřeby se rozepnou či zapnou postranní zipy a tím se dosáhne patřičné velikosti.

Snad jediné co by se dalo vytknout je absence zipů na vnějších kapsách. Praktická by byla i varianta s více než dvěma kapsami. Vzhledem k tomu, že v drtivé většině ji však používáte jako součást, na které máte další oděv s kapsami, tak není to žádný velký problém. Vestu Warm testujeme i nadále nejen na lyžích, ale vyzkoušíme ji i při jiné činnosti jako je například jízda na skútrech.

Výhody: Výkonná Lithio iontová baterie, široký rozsah nastavení teploty. LED svítilna
Nevýhody:  nedostatečné zajištění kapes

/per/

 


 

 

                                                                               

 

 

 

 

Z obsahu