Jak obout vašeho miláčka

Dva typy zajímavých zimních pneumatik

Dobré zimní pneumatiky nemusí být ty nejdražší. I tady jsme došli k podobnému závěru jako již mnohokrát v jiných oborech. Když si prohlédnete renomované světové srovnávací testy zimních pneumatik mnohokrát jste udiveni jak velké rozdíly mezi nimi mohou být. Jak jsme si ověřili, často je v praxi rozdíl podstatně menší, než by se mohlo podle papírové formy zdát. 

K  praktickému srovnání jsme vybrali dvě zimní pneumatiky, každou z trochu jiné části „závodního pole“. Prémiovou Goodyear UltraGrip 7, která se v poslední době ve většině rozměrech  objevuje na špičce všech testů. A zvláště u nás velmi oblíbenou pneu Barum Polaris 2, která se testech objevuje většinou ve středu tabulky.

Jak jsme testovali

Klasickým redakčním uživatelským testem s rozšířeným rozměrem 175/60 R14. Některé veličiny jako je například brzdná dráha  či schopnost vyjetí do svahu po neudržované zasněžené vozovce jsme měřili, jiné těžko měřitelné vlastnosti jako je komfort stabilita či jiné subjektivní pocity jsme nechali na hodnocení řidičů. Z důvodu shodných podmínek jsme používali jedno identické vozidlo Clio II z připravenými kompletními sadami pneu tedy s minimální prodlevou mezi jednotlivými jízdami. 

Goodyear UltraGrip 7  175/60 R14

Legenda současných zimních pneumatik. Nástupce populárních UltraGrip 6. Nekompromisní šípovitá figura s dobře konstruovanými lamelami. Na vodě i „čvachtanici“ jako doma. Odtok vody je excelentní. Také brzdná dráha relativně velmi krátká opět díky šípovitému tvaru. Hluk v interiéru byl subjektivně nízký, výrazněji nepřevyšující průměrné lení pneumatiky. Z tohoto pohledu na tom byl obdobně jako Barum Polaris 2. Snad jedinou trochu horší vlastností se nám jevila  menší boční stabilita. Ta je však daná principielně čistou šípovou konstrukcí. Ta samozřejmě na jedné straně zvyšuje záběr na druhé právě absence podélných drážek /které ke stabilizaci výrazně dopomáhají /stabilizaci snižuje.   

Výhody: vynikající na vodě  i na sněhu.

Nevýhody:
subjektivně nižší stabilita

Barum Polaris 2 

Výborný kompromis mezi požadovanými vlastnostmi a cenou. V některých ohledech se vyrovnala UG7 v pocitu stability byla vědšinou řidičů hodnocena dokonce lépe. Horší byla na vodě a v břečce. Naopak na sněhu byl rozdíl podstatně menší než  jsme předpokládali. Výrazný rozdíl nebyl ani na ledě ale to je zcela pochopitelné. Protože na ledě vás žádná pneumatika nespasí. V těchto mezních situacích vám pomůže především předvídavost a citlivé zacházení s volantem. Příjemně nás překvapilo že v žádné vlastnosti výrazně za premiantkou nezaostala. Její vyváženost je jednou z jejich hlavních předností, druhou pak dobrý poměr mezi cenou a výkonem. Pakli že většinu zimy nestrávíte „ve čvachtanici“ jsou velmi dobrým řešením. 

Výhody: vyvážené vlastnosti  velmi dobrý poměr cena výkon

Nevýhody: horší na vodě 

                                                                                

 per


 


 

         Z obsahu