Testy autoledniček


Když jsme v redakci začali připravovat test autoledniček, hned na začátku jsme narazili na jeden problém, který je v tomto případě větší, než tomu bývá obvykle u jiných testovaných výrobků. A tím je výběr správných modelů. Velmi jednoduše řečeno. V praxi se používají především tři systémy. Ledničky termoelektrické, absorpční a kompresorové. Každý z těchto systémů má své přednosti, ale také výrazné nevýhody. Má odlišné vlastnosti a také výrazně odlišnou cenu. Testovat proto pouze jeden systém by bylo neúplné a takový test by neposkytl široký obraz. Vybrali jsme proto širší okruh rodinných autoledniček v relativně širokém pásmu od 2600 Kč až do 20 000 Kč. Limitováni jsme byli pouze malým množstvím výrobců kompresorových ledniček a proto jsme v některých případech použili oproti běžným testům i několik modelů stejné značky.

Jak jsme vybírali

Kategorii absorpčních ledniček jsme vyloučili hned v prvopočátku, a to vzhledem k tomu, že ideálním zdrojem je pro ně plyn. Jsou tedy velmi vhodné například do karavanů, ale v autě se používají na elektřinu. Tato varianta je nevhodná především pro velkou spotřebu a trvale vybité baterie. Zvolili jsme proto zástupce zbylých dvou kategorií, tedy termoelektrické a kompresorové modely. Ty první mají sice často sice příznivou cenu, ale v trochu náročnějších podmínkách zcela selhávají. V nejlepším případě snižují teplotu pouze o 18 0C od okolní teploty. Vezmeme li v úvahu, že v létě může být ve stojícím  automobilu běžně až padesát stupnů i více, pak je zcela zřejmé, že vychlazení „na 32 stupňů není to pravé. K tomu ještě vynikají vesměs velkým odběrem a méně či více pištícími ložisky ventilátoru.  Po návratu k automobilu pak často najdete v chladničce teplé potraviny a nenastartovatelný automobil. V případě, že používáte ochranu baterie, tak sice odjedete, avšak vaše limonáda bude o to teplejší. Jedinou výhodou tohoto řešení je cena i pod 2000 Kč. Avšak otázkou je, zda-li k uvedeným špatným vlastnostem i ta není příliš vysoká.  Výjimkou z testovaných ledniček v této kategorii je pouze  Waeco Tropicool, které používá sice stejného termoelektrického systému, avšak s účinností rozdílů teplot 30 stupňů, což je kromě extrémních situací většinou dostačující.

Zcela odlišné jsou chladničky kompresorové. Ty vynikají vysokou účinností a komfortem. Chladí většinou v rozmezí +10  až – 18 stupňů, obdobně jako ty domácí. Mají chytrou elektroniku, jsou tiché, sami se umí vypnout, aby vám nevybily baterii. Vydrží mnoho hodin v extrémních teplotách při velké teplotní rezervě. Většina jich na displeji informuje o vnitřní teplotě. Všechny mají ale jednu nedobrou společnou vlastnost - jsou relativně příliš drahé.

Jak jsme testovali

Testovali jsme jak v běžném provozu, tak i simulací. Ledničky jsme umístili do automobilu, který jsme postavili na přímé slunce. Interiér auta i vnitřní prostory ledniček jsme opatřili přesnými digitálními bezdrátovými čidly teploměrů. Testy tepelných vlastností a možností jednotlivých modelů jsme řešili externí dodávkou elektřiny do vozu. Naopak hospodaření s palubní elektrickou energií jsme dělali ve 24 hodinových cyklech s použitím palubní energie. Každý model byl testovám v identickém automobilu s identickým napětím standardní autobaterie. V jednotlivých testech kompresorových chladniček byly modely podle přesného časového harmonogramu přepínány na různou teplotu včetně mínusových. U termoelektrických pak byl měřen nejlepší teplotní rozdíl. Test ukázal, že pro některé modely je velmi problematické dosáhnout i tak malý teplotní rozdíl jakým je 18 stupňů. Nejhorší lednička v testu pak dosáhla při běžných podmínkách rozdílu pouhých 6 stupňů.

Waeco CoolFreeze CF-35           cena: 15 600 Kč

objem: 35 litrů

Klasická kompresorová lednička od světoznámého výrobce, který své kompresorovky prodává takřka po celém světě. Chladnička je vybavena kvalitní elektronikou s měkkým startem a turbochlazením. Napájena může být 12/24 nebo 100-240 V, což je velice pohodlné. Velmi dobře je zde provedeno dvouprostorové uspořádání umožňující skladování potravin v odlišné teplotě /rozdíl do deseti stupňů/. Toto uspořádání je však nevhodné pro zamrazení potravin s využitím celého prostoru.  Ke kladům patří i pohodlná madla umožňující snadné a bezpečné přenášení. K drobnostem, které sice nejsou podstatné, ale trochu nám vadily, patří víko chladnice, které může při nepozorném otvírání samovolně vypadnout z pantu. Také ovládací panel umístěný v obráceném směru než se lednice otvírá, nám přišel nelogický. Po praktické stránce však patří tento model k velmi komfortním a v praxi dobře využitelným

Výhody: turbo chlazení, svítící víceúčelový displej, pohodlná madla
Nevýhody: volnější panty víka, obrácený ovládací panel proti otvírání víka.
Hodnocení:        dobrá
---------------------------------------------------------------------------------------

EZetil EZC 35            cena: 14 327 Kčobjem: 35 litrů

Obdobná chladnička jako konkurenční model Waeco CoolFreeze CF-35 má také podobnou dvouprostorovou koncepci. Rozdílný je pouze systém rozdělení obou prostorů zatímco u Waeca je přepážka pevná zde je variabilní výsuvná což v některých případech může být výhodou. Horší je naopak absence madel. Výstupky na povrchu chladničky nejsou dostatečně veliké na pohodlné přenášení. Naopak podstatně lépe a praktičtěji je vyřešená elektronika. Má menší výkyvy v regulaci než obdobné Waeco a především velmi logický displej. Ten je umístěn  v  zorném poli aby ze směru otevírání víka byl co nejlépe čitelný. Tomu slouží i jeho sklon na šikmé plošince. Také tento model je možno napájet 12/24 či 230 V.

Výhody: výborně řešený displej, dobře řešený vnitřní prostor
Nevýhody: nepohodlné přenášení
Hodnocení:      dobrá

----------------------------------------------------------------------------------------------

Prexim Megapex  (Globus)     cena:  2590 Kčobjem: 32 litrů

Nejlevnější chladnička v testu. Stojí sice relativně málo, tedy 2590 Kč, ale otázkou je, zdali díky  zcela nedostatečnému  výkonu vlastně není příliš drahá. Test ukázal, že již i tak malý „papírový“ výkon 20 stupňů pod okolní teplotu není schopen výrobce nejen dodržet, ale ani se mu v běžných podmínkách nepřiblíží. To, že je tato lednička tak nedostatečná  není vinou špatného výběru obchodníků z Globusu. Jak jsme si několikrát ověřili, tento systém až na naprosté výjimky /Waeco Tropicool/, vykazuje dle našich zkušeností obecně katastrofální  výsledky. Tento model však byl ještě horší než je v této kategorii  obvyklé. Po pěti hodinách v teplotě 23 stupňů se podařilo uvnitř vytvořit teplotu 17 stupňů. Tedy rozdíl pouhých 6 stupňů. Ve vysokých teplotách v zaparkovaném autě to bylo ještě horší. Jak praxe ukázala, i tak špatný systém, jakým je pro chladničky termoelektrické řešení, může být slušně využit /bohužel jediný model/ nebo také může být pod  hranici logické použitelnosti. A právě takovým modelem je Prexim  Megapex. Výsledkem proto nemůže být nic jiného než rezolutní nedoporučení.   

Výhody: relativně nízká cena
Nevýhody: velmi nízká účinnost velká spotřeba velmi hlučný větrák
Hodnocení:       nedoporučujeme
-------------------------------------------------------------------------

Waeco Tropicool Classic TC-21FL         cena: 4580 Kčobjem: 21 litrů

Velké překvapení v oblasti termoelektrických chladniček. Jediná v této kategorii opravdu chladí a při jízdě se některými vlastnostmi přibližuje kompresorovým chladničkám. Rozsah teploty +1 až +150C a chlazení o 300C pod okolní teplotu není „papírovým“ přáním, ale pro většinu běžných situací i realitou. Na rozdíl od ostatních modelů v této kategorii má i sedmistupňovou regulaci s membránovým ovládáním. Jediným nedostatkem při jízdě je větrák. Byť o mnoho tišší než u konkurence, přesto slyšitelný. Jednu vlastnost má však lepší i než kompresorové modely. Tou je možnost přepnutí na ohřev. Pro zimní období to není vlastnost zanedbatelná, protože dosažitelných  +650C v autě pod sjezdovkou se může dobře hodit. Cena necelých 5000 Kč je velmi zajímavá nejen z pohledu této kategorie, kde ostatní modely se v testu projevily jako víceméně nefunkční v náročnějších podmínkách. Oproti kompresorovým je více než o polovinu levnější, což je samozřejmě také velmi důležité. 

Výhody: velmi dobrý poměr cena výkon, možnost účinného ohřevu,regulace
Nevýhody: větší spotřeba, trvale spuštěný větrák
Hodnocení:    dobrá
----------------------------------------------------------------------------------

Engel MT-35F       cena: 19 560 KčObjem: 35 litrů

Absolutní špička v autoledničkách. Vyniká technickými prvky i dokonale zvládnutou technologií. Zatímco většina ostatních výrobců autochladniček  jednotlivé komponenty nakupuje, výrobce Engelu, Sawafuji Eletric Co.Ltd, si vše vyrábí. Legendární je především unikátním Schwingkompresorem, který umožňuje náklony lednice až 60 stupňů a snáší i obrovské vibrace bez snížení výkonu. Lednička je nastavitelná v oblasti -180C až +50C. Má velmi malé kolísání teploty, vyniká i zajímavým a solidním designem. Pro někoho může být  jedinou nevýhodou, že je uspořádaná jednoprostorově. Pro mnoho lidí, kteří chtějí skladovat větší množství potravin o stejné teplotě je však tato vlastnost nejen pozitivní, ale zcela prioritní. Interiér ledničky je vybaven drátěným košem, ve kterém je možno zároveň vyjmou všechny chlazené potraviny. Již na první pohled je patrné perfektní dílenské zpracování i smysl pro detail. V testech uspěla výrazně nejlépe a stala se tak jednoznačným vítězem

Výhody: přesnost, špičkový kompresor, výborný nadčasový design 
Nevýhody: nepodsvícený displej
Hodnocení:  vítěz testu
-----------------------------------------------------------------------------------------------

Mobicool   W35                        cena: 3061 Kčobjem:  35 litrů 

Neuvěřitelné monstrum na kolečkách s integrovanou „ojí“.  Pro některé kupující jeden z hlavních faktorů, proč se pro tento model rozhodnou. Velkým paradoxem je fakt, že v horkém počasí velmi neúčinný model může někomu vyhovovat jen proto, že má kolečka. Podle našeho názoru snad možná kufr pro excentrického cestovatele, ale chladnička opravdu jen se značnou dávkou obrazotvornosti. Relativně velký prostor 35 litrů a použití klasického termoelektrického článku se ukázalo ještě méně účinnější než u ostatních modelů obdobného systému. Konstruktéři si však „pohráli“ i s dalšími prvky. Hlučný větrák umístili nahoru na víko lednice, aby byl lépe slyšet a vedle umístili zásuvky na kabely, aby umocnili již tak hrozný design. Kromě hrozného vzhledu tak ještě máte o co zakopávat. To vše za skoro obdobnou cenu jako funkční Waeco Tropicool.

Výhody: otvor na láhve
Nevýhody: minimální účinnost, výrazný hluk, hrozný design nepraktické umístění zásuvek
Hodnocení: nedoporučujeme
---------------------------------------------------------------------------------

EZetil EZC 25                  cena: 12 008 Kčobjem 25 litrů

Původně jsme u kompresorových ledniček dávali přednost modelům o obsahu 35 litrů. Při podrobnějším zkoumání jsme však dospěli k názoru, že přes veškeré nesporné výhody mají všechny i jednu velkou nevýhodu. U drtivé většiny automobilů se nevejdou mezi přední a zadní sedadla, u některých modelů i mezi přední sedadla a tím neumožňují osádce využívat její výhody i při jízdě. A právě tady se ukázala EZetil EZC 25 jako ideální univerzál. Zatímco v „pětatřicítkách“ jak již bylo řečeno jsou mezi EZetilem a Waecem v podstatě rozdílné jenom drobnosti, pakv kategorii „pětadvacítek“ je Ezetil  o kategorii výš. Má stejnou řídící elektroniku jako jeho větší bratr EZC 35, se kterým je kromě tvaru zcela k nerozeznání, až na to, že není vybaven napájením 230 Voltů. Oproti tomu obdobné Waico nemá řídící elektroniku ani digitální nastavení teploty. Práce s tahovým potenciometrem  nenáročná a nepřesná. EZC 25 je tak jedním z absolutně nejkomfortnějších a nejuniverzálnějších modelů na světovém trhu.  

Výhody: špičková univerzálnost, perfektní elektronika, přehledný displej
Nevýhody: nemá napájení 230 V
Hodnocení:    velmi dobrá  Petr Řezáč   /

 

         Z obsahu