Test autorádií s Bluetooth

Vyšlo i v Lidových novinách 30.1.2008

Mobil zdomácněl ve všech oblastech. Samozřejmě také v automobilech. V Čechách se však jeho používání  za jízdy stalo  velmi pozoruhodným negativním  fenoménem. Jestliže se nějaký dopravní zákon u nás „hromadně“ nedodržuje, pak je to právě telefonování za jízdy. A procento řidičů, kteří ho porušují je drasticky vysoké. Situaci asi nejlépe vystihl jeden náš anglický kamarád. “Hele u vás se smí telefonovat při řízení?“ „Ne“ odvětil jsem suše.“Tak proč všichni běžně volají?“

Důvodů je několik. Od sebejistoty některých řidičů  „mně přece nechytnou“ až po nechuť ovládat složitější technická  řešení různých handsfree systémů. Handsfree v autě však lze řešit velmi jednoduše a  komfortně ve spojení s autorádiem, které je absolutně nejrozšířenějším informačním centrem v automobilu.  Zatímco móda interiérů se v autě po desetiletí výrazně měnila, autorádio zůstalo. Jeho spojení s mobilem, který je v automobilech v posledních letech stejně samozřejmý jako rádio, je tak nejen zcela logické. Také je jedním  z absolutně nejlepších řešení.  Důvodů je několik. BlueTooth zabudovaný v autorádiu se, obdobně jako Handsfree samostatné, po zapnutí zapalování zaregistruje a připraví do funkčního stavu. Na rozdíl od něj je však bez jakýchkoliv úprav k dispozici reprodukční systém automobilu, který umožňuje zřetelný a čistý zvuk i při vysokých rychlostech. Přerušení zvuku rádia je zde automaticky přerušeno při telefonování. To vše sice za určitých podmínek umí i mnoho handsfree, avšak  po jednoduší, či u některých modelů složitější  a  dražší montáži. Další nevýhodou Handsfree oproti kombinovanému autorádiu je klasický „nerudovský“ problém. Kam s ním. Na rozdíl od autorádia s handsfree většina výrobců při návrhu interiéru nepočítá a improvizace s různými držáky  a úpravami nebývá ani estetická ani praktická. Další  bezkonkurenční výhodou  BlueTooth v autorádiu je větší bezpečnost  z hlediska zřetelné informovanosti řidiče. Moderní autorádio má velký a přehledný displej, který usnadňuje kontrolu údajů.  Proč toho tedy nevyužít i pro práci s telefonem. Většina  BlueTooth modulů  informuje řidiče o čísle příchozího hovoru či o jméně. Některé modely jdou však v komfortu podstatně dále. Načítají telefonní seznamy, mají zprávu přijatých či nepřijatých hovorů. Ukazují například stav baterií, kvalitu signálu.  Jeden námi testovaný model dokonce pracuje i se zprávami SMS. Nejlepší autorádia vybavená dotykovým displejem pro DVD  využívají například tento displej i pro možnost přímé volby „vytáčení“ čísel. BlueToth  modul  je v autorádiích používán dvěma způsoby. Jedním je integrace  přímo do autorádia nebo jako přídavný modul většinou k širší škále modelů jedné značky. Výhoda druhého řešení je především ve variabilitě. Každý si vybere požadované  vlastnosti rádia a k tomu dokoupí modul. Nevýhodou tohoto řešení bývá trochu vyšší cena. Není to však pravidlem.

Pioneer DEH - P65BT  9 990 Kč  (cena stanovená dovozcem)

Výborný model, který v mnohém překvapil a v mnohém je také o třídu dále než ostatní autorádia v této kategorii. Excelentní je mimo jiné informovanost řidiče nejen o volaných telefonních číslech, ale například i o síle signálu či stavu baterie vašeho mobilu. Do rádia můžete zaregistrovat až šest mobilních telefonů. Aktivní bude ten, který se po vstupu do vozu první přihlásí. Absolutně mimo běžnou nabídku je barevná přizpůsobivost přístroje k interiéru automobilu. Jak centrální kruhový ovládač, tak i displej mohou být velmi citlivě nastaveny i do ne zcela tradičních interiérů. „Král barev“ má desítky možností barevných  kombinací ve dvou nezávislých modech. Podsvícení ovladače, druhý mód pak určuje barevný odstín displeje. Přehrávat můžete jak CD a CD-ROM tak i MP3,WMA a WAW. Přehrávač umí vyhledávání jednotlivých skladeb, náhodnou reprodukci či poslední skladby v paměti.

Výhody : Prvotřídně zpracovaná problematika telefonování ve vozidle, informace o stavu baterie telefonu a síly signálu.  Obrovská škála barevných odstínů podsvícení.
Nevýhody: menší čitelnost při přímém slunci.

Kenwood KDC-W4537   9 900 Kč  (průměr cen v měsíci lednu)
(5 500 Kč autoradio + 4 400 bluetooth modul)         

První co mě napadá když vidím model od  Kenwoodu je excelentní zvuk. Je tomu obdobně i u tohoto modelu. Bluetooth je zde řešený přídavným modulem. Výhodou je možnost výběru ze široké škály modelů autorádií. Modul umožňuje mimo jiné i zobrazení jmen v seznamu, historii hovorů, v nejvyšších modelech /nikoliv zde/ indikuje také sílu signálu či stav nabití mobilů a přímé vytáčení. Mikrofon je externí a umísťuje se dle potřeby nejlépe ve výši hlavy, tedy do předního levého sloupku či v oblasti slunečních clon. Tento model má podporu přehrávání CD/MP3 a WMA. Je zde možné připojit i harddisk pomocí USB vstupu. 

Výhody: vynikající zvuk, tradičně velmi dobrá kvalita
Nevýhody: dražší bluetooth modul

Blaupunkt Hamburg MP57    5 990 Kč (cena stanovená dovozcem)

Velmi univerzální rádio za vynikající cenu. Hamburg MP57 zvládá v této cenové relaci neuvěřitelnou škálu přístrojů. Poradí si s  MP3 -přehrávačem, spolupracuje i s mobilními pevnými disky, bez problému vám přehraje vaší oblíbenou písničku i z USB-paměti. Je představitelem autorádia, kde Bluetooth telefonování je bonus zdarma. Všechny vyjmenované vstupy nejsou běžné ani u dražších modelů jiných značek a právě možnost telefonování za jízdy jen zvyšuje velmi dobrý komfort tohoto modelu. Také displej je komfortní, plně grafický, třířádkový. Zvuk je klasicky velmi dobrý a vyrovnaný ať použijete jakýkoliv zdroj, tak jako i většiny ostatních modelů Blaupunkt. Pomocí funkce Plug&Play lze mobilní audio-média připojit přes USB a čelní vstup Aux. Vše probíhá snadno, bez problémů. Další výhodou je i možnost připojení přídavného zesilovače nebo subwooferu. Máme jedinou připomínku. Při přijímání hovoru se neukazuje identifikace čísla či jména volajícího. Zatímco pro někoho to je zcela podružné, pro jiné uživatele to může být nedostatek.

Výhody: velmi dobrá výbava, grafický třířádkový displej, velmi dobrý zvuk
Nevýhody: nemá indikaci volaného čísla

Becker Grand Prix   9 990 Kč   (průměr cen v měsíci lednu)

Autorádia Becker patří k legendám. Přestože  často patří k výbavě velmi drahých vozů, na někoho mohou působit dost „zastaralým“ dojmem. To do jisté míry platí i o tomto modelu Grand Prix. Ale pouze do okamžiku, než s Beckerem začnete pracovat. Intuitivní systém vám pomůže k okamžitému rozhodnutí bez zbytečného hledání. Zobrazované číslo volajícího je dostatečně veliké na to, aby jste i ve vyšší rychlosti mohli bez problému zvážit, zda se jedná o hovor nutný, či počká až dojedete do cíle. Grand Prix je vybaven dvěma tunery, které umožňují excelentní příjem bez zbytečného kolísání kvality. Tak jako i ostatní Beckery i Grand Prix je model pro individualisty, které uchvacuje systém ovládání a přehlednosti a nepodléhají módním vlnám v designu. Je možno vybrat ze čtyř základních provedení podsvícení - červená, modrá, zelená a oranžová.

Výhody: Přehledné uspořádání komfortní ovládání, dva tunery pro excelentní příjem
Nevýhody: Zastaralý design

Orava AR-109 Bluetooth       4 000 Kč  (cena stanovená dovozcem)

 

Také autorádio Orava AR-109 má zabudovaný handsfree Bluetooth. I zde je mnoho dalších funkcí, které by mu mohly závidět i mnohem dražší modely. Například  přehrává CD/MP3, WMA CD-R i CD-RW.  Ke komfortu patří i zobrazení názvu skladby a interpreta. zabudovaný ekvalizér, zvýraznění zvuku X-Bass, dvoubarevné podsvícení červená/modrá. Zajímavý je také vstup pro MP3 přehrávače, SD/MMC Slot. Zajímavá je i možnost dokoupení  kabelu na připojení iPOD přehrávače. Také výkon 4x50W je špičkový. Model  AR-109 je ze všech testovaných bezkonkurenčně nejlevnější, což při velmi silné výbavě je  dobrá zpráva pro ty, kteří chtějí mít  dobře vybavené rádio s integrovaným handsfree za super cenu. Nevýhodou pro někoho může být relativně malý displej a poněkud výrazný design. Po praktické stránce však tato Orava  může být velmi dobrým řešením pro váš automobil. 

Výhody: velmi dobrý poměr cena výkon, široká škála možností přídavných médií,
Nevýhody: neindikované příchozí hovory, úzký a méně komfortní displej

Sony MEX- BT5100   10 500 Kč  (průměr cen v měsíci lednu)

Nástupce oblíbeného modelu MEX BT 5000. Také toto Sony má integrovaný bluetooth modul a umožňuje snadnou práci s telefonním seznamem uloženým v telefonu. Hlas snímá zabudovaný mikrofon. Také tento model si hravě poradí s přehráváním MP3. Podsvícení tlačítek je zde červené  LCD displej je modrý. Pro co nejlepší kvalitu zvuku je tento model vybaven  S-MOSFET výstupním  stupňem a 24-bit převodníkem Burr-Brown. Čelní panel je vybaven IR pro dálkové ovládání. Vybavení, zajímavý design a  bluetooth  modul dělají z tohoto modelu zajímavé informační a zábavní centrum, které řidiči zpříjemní čas strávený ve vozidle.

Výhody: kvalitní displej, dobrý zvuk nevšední design 
Nevýhody: drobné písmo

Alpine CDE- 9872 R +modul KCE 300BT  7000 Kč (cena stanovená dovozcem)
(4 000 Kč autoradio + 3 000 Kč bluetooth modul)

Základní model nové řady autorádií Alpine se vyrábí se zeleným a jantarovým podsvětlením tlačítek . Display má bílé písmo. Přístroj je  laděn do černé barvy. Tento model má  připojení bluethooth handsfree, které je zde řešeno ve spojení s modulem  KCE-300 BT. Cena kompletu  nepřevyšuje částku 7000 Kč. Tato kombinace patří vůbec k nejlevnějším variantam dvoudílného řešení. Také zde, jako i ostatních dvoudílných systémů, je oproti integrovanému blueetooth velkou výhodou široká možnost kombinace modulu s autorádiem. Nicméně již tento základní model CDE- 9872R splňuje mnoho nároků na komfort a kvalitu. I zde je například možné pomocí konektoru full speed  připojit iPod (iPod nano a všechny modely s dokovacím konektorem). Výhodou značky Alpine je  vysoký standard kvality již od základních modelů. Tak je tomu i u „dvaasedmdesátky“, která má velmi dobrý poměr cena výkon.

Výhody: vynikající zvuk, kvalitní bluetooth modul, tradičně výborná kvalita, seznam až pro tisíc čísel. Velmi dobrý poměr cena výkon
Nevýhody: složitější nastavování bluetooth při uvedení do provozu

JVC KD-BT1   8 990 Kč (průměr cen v měsíci lednu)

Také toto  autorádio má  integrované  bluetooth handsfree. Na rozdíl od konkurence je však vybaveno ještě více funkcemi. V této oblasti pak jednou zcela ojedinělou, a to posíláním  a příjmem SMS zpráv. Také po designové stránce patří k nejlepším. Kvalitní celoplošný grafický LCD displej umožňuje pohodlně zobrazovat telefonní čísla, seznam i poslední hovory. Umožňuje  přehrávání z MP3 přehrávačů, přenosných pamětí, usb čteček. Množstvím možností se řadí k absolutní špici v oblasti autorádií s handsfree. Nejvíce ceníme práci se zprávami SMS. Škoda, že signalizace volaného čísla je velmi titěrná a i při nejlepší vůli jde špatně přečíst. Zvětšit písmo se nám nepodařilo. Výhody a kvality tohoto modelu však výrazně převyšují tuto jedinou negativní vlastnost. 

Výhody: velmi dobře vybavený model, plně grafický displej, komfort
Nevýhody: velmi drobné číslice identifikace volajícího

Petr Řezáč

  /

 

         Z obsahu