Digitální svět

TV vysílání DVB-T2 HEVC

Aktualizováno: 15.10.2017

Zatím bez dynamiky, ale s lepším komfortem

Když jsme před rokem testovali první pozemní digitální přijímače, měly dvě vlastnosti. Až na pár výjimek toho navíc nad běžný příjem moc neuměly a ani výběr nebyl veliký. Ve stejném systému v sousedním Německu za identickou dobu učinili z DVB-T2 regulérní vysílání s desítkami HD programů. Podobně i v Rakousku, kde je sice HEVC H264, ale principielně jde o řešení podobné.
U nás je to však podobné jako s výstavbou dálnic. Tedy i zde děláme vše pomalu a “obezřetně”. Stávající stav je stále zkušební vysílání, pokrytí nadále není na celém území a programová nabídka je více než chabá. V HD programy zatím žádné. Nadále probíhá diskuze, jak se budou platit prémiové či HD programy. Tedy jestli budou muset mít přijímače čtečky karet podobně jako u satelitního příjmu. (Ty samozřejmně většina současných u nás prodávaných přijímačů DVB-T2 nemá), nebo zajistit placení jiným způsobem.

Tedy jediná oblast, ve které už jsme alespoň trochu vykročili je komfort. Už se tedy neprodávají pouze jen ty nejjednoduší chudinky, ale některé, které alespoň umožňují používat interaktivní Hbb TV, také přístroje s více tunery, které mohou nahrávat současně několik programů či modely s některými dalšími vychytávkami. Jaký by tedy měl být nejlepší přijímač? Na to samozřejmě existuje mnoho názorů. Každé řešení má své výhody, které záleží především na potřebách a zvycích konkrétních uživatelů. Ten, kdo rád poslouchá kvalitní digitální rádio určitě nepohrdne možností příjmů DAB+. Ten kdo propadl multimédiím může být nadšen z komplexního multimediálního řešení s Androidem, které nabízí například Ferguson.
Nás nejvíce oslovilo řešení se dvěma tunery DVB-T2, které umožňují zároveň nahrávat dva programy a třetí sledovat. A to i když je dnes plno možností jak se dostat pomocí nejrůznějších archivů k obsahu, který jsme nestihli sledovat on-line. Mít je doma „v bedně“ má z mnoha důvodů své velké výhody. U těch dobře vybavených jsme ocenili Hbb TV, které přispívá k velkému komfortu. Také ale satelitní tuner navíc, který sice z přijímače dělá kombo, ale u některých modelů cenově tak výhodně (například Ariva 4K), že jde spíše o bonus.

Jak jsme testovali

Tak jako obvykle jsme v této oblasti spolupracovali s experty z firmy Nela Electronic, která prodává satelitní a terestriální systémy, provádí jejich montáže a také pomáhá zákazníkům doladit přístroje, které nepodávají optimální výkon a změní se k lepšímu až po úpravě software. Každý přijímač jsme podrobili podrobnému testu. A to nejen ve sledované oblasti DVB-T2, ale i v dalších vlastnostech, které mohou výrazným způsobem vylepšit komfort užívání.