Digitální svět

Skvělá zábava s kvalitním obrazem

Aktualizováno: 28.09.2015

Nejen televizory, ale i projektory prošly v posledních letech cenovou odtučňovací kůrou. To co se dříve mohlo zdát jako sen, tedy „silný stroj“ s vysokým rozlišením se stává realitou i pro běžné domácí kino. V poslední době došlo k dynamickému nárůstu kvality a výkonu i v nižších kategoriích HD a rozlišení se i zde stává standardem. Nejlepší modely se stále více přibližují TV.  Především u kontrastu, který byl ještě nedávno u levnějších modelů oproti televizorům enormně nízký. Nedostatek světelného toku pak neumožňoval sledování programů při méně zatemněné místnosti. Tento problém však u současných dobrých modelů odpadá.

Jakou zvolit technologii?

Běžně se v této cenové kategorii používají dvě. 3 LCD a DLP. Obě technologie jsou relativně složité, nicméně je dobré si připomenout alespoň ty nejzákladnější rozdíly. Základem projektorů „elcédé“ je klasicky zdroj světla tedy projekční lampa. Dojde k rozdělení světla na tři paprsky. Každý z nich prochází 3 LCD panely, které mají tisíce miniaturních pixelů. Každý panel má barevný filtr. Červený, zelený nebo modrý (RGB) podobně jako u TV. Světlo prochází panelem s filtrem. Po jeho projití se paprsky opět přes optický hranol zkombinují a v „plných barvách“ projdou objektivem na plátno.
Také u běžných jednočipových DLP, které v této cenové třídě výrazně převažují, začíná vše obdobně, tedy projekční lampou. Na rozdíl od průchodu 3 LCD panelem prochází barevným kolečkem a odráží se od DLP čipu, který má statisíce miniaturních zrcátek. Otáčející se „barevné kolečko“ složené z barevných filtrů v kombinaci s přesným časováním dovoluje světlu pokračovat přes objektiv jako ta „správná barva“. Další skupinou jsou tříčipové DLP, ale ty svou mnohonásobně vyšší cenou výrazně převyšují námi testovanou kategorii.

DLP nebo 3 LCD?    Výběr není jednoduchý

Jednoznačně se nedá říci, že by některý ze systémů byl výrazně lepší než ten druhý. Jak už to bývá, každý má své výhody i nevýhody a záleží pouze na tom, které z vlastností považujeme za klíčové. Které preferujeme a naopak které jsme ochotni tolerovat. DLP má lepší a čitelnější podání nejtmavších a nejsvětlejších míst. Další výhodou je fakt, že tato technologie je „zapouzdřená“ tedy že čip nepodléhá zaprášení, což vhodné nejen například do restaurací a zakouřeného prostředí, ale také právě pro domácí použití.
LCD je obecně kontrastnější, což naopak vede k často menšímu zobrazení detailu. Druhou nevýhodou je postupné „nachytávání“ prachu na LCD panely. Domníváme se, že v poměru cena výkon jsou na tom současné době o trochu lépe DLP. Naopak v porovnání kvality obrazu spíše projektory 3 LCD.
Otázek je však mnohem vice. Například jaké rozlišení. Nejlevnější projektory mají většinou 800×600, což již není to zcela nejlepší. V době HD je 720p určitě lepším řešením. Tím nejlepším je zcela nepochybně plné HD. Další otázkou je poměr stran. Tedy, máte-li zálibu ve starých filmech pak je 4:3 dobrým řešením. Poslední roky však jasně ukazují, že absolutním standardem je 16:9. Tedy tady není co řešit. Další důležitou vlastností je hlučnost projektorů. Zatímco při prezentaci, či v kanceláři se trochu větší hlučnost dá tolerovat, při sledování domácího kina je výrazně nežádoucí. Zatímco někdo z tohoto důvodu preferuje některý ze systémů, problém je jinde, u obou jsou tiché i hlučné. Záleží pouze na konstrukci velikosti a účinnosti ventilátorů. Ideální tedy je, abychom kupovaný projektor před koupí vyzkoušeli.