Skvělá zábava s kvalitním obrazem
Nejen televizory, ale i projektory prošly v posledních letech cenovou odtučňovací kůrou. To co se dříve mohlo zdát jako sen, tedy „silný stroj“ s vysokým rozlišením se stává realitou i pro běžné domácí kino. V poslední době došlo k dynamickému nárůstu kvality a výkonu i v nižších kategoriích HD a rozlišení se i zde stává standardem. Nejlepší modely se stále více přibližují TV. Především u kontrastu, který byl ještě nedávno u levnějších modelů oproti televizorům enormně nízký. Nedostatek světelného toku pak neumožňoval sledování programů při méně zatemněné místnosti. Tento problém však u současných dobrých modelů odpadá.
Jakou zvolit technologii?
Běžně se v této cenové kategorii používají dvě. 3 LCD a DLP. Obě technologie jsou relativně složité, nicméně je dobré si připomenout alespoň ty nejzákladnější rozdíly. Základem projektorů „elcédé“ je klasicky zdroj světla tedy projekční lampa. Dojde k rozdělení světla na tři paprsky. Každý z nich prochází 3 LCD panely, které mají tisíce miniaturních pixelů. Každý panel má barevný filtr. Červený, zelený nebo modrý (RGB) podobně jako u TV. Světlo prochází panelem s filtrem. Po jeho projití se paprsky opět přes optický hranol zkombinují a v „plných barvách“ projdou objektivem na plátno.
Také u běžných jednočipových DLP, které v této cenové třídě výrazně převažují, začíná vše obdobně, tedy projekční lampou. Na rozdíl od průchodu 3 LCD panelem prochází barevným kolečkem a odráží se od DLP čipu, který má statisíce miniaturních zrcátek. Otáčející se „barevné kolečko“ složené z barevných filtrů v kombinaci s přesným časováním dovoluje světlu pokračovat přes objektiv jako ta „správná barva“. Další skupinou jsou tříčipové DLP, ale ty svou mnohonásobně vyšší cenou výrazně převyšují námi testovanou kategorii.
DLP nebo 3 LCD? Výběr není jednoduchý
Jednoznačně se nedá říci, že by některý ze systémů byl výrazně lepší než ten druhý. Jak už to bývá, každý má své výhody i nevýhody a záleží pouze na tom, které z vlastností považujeme za klíčové. Které preferujeme a naopak které jsme ochotni tolerovat. DLP má lepší a čitelnější podání nejtmavších a nejsvětlejších míst. Další výhodou je fakt, že tato technologie je „zapouzdřená“ tedy že čip nepodléhá zaprášení, což vhodné nejen například do restaurací a zakouřeného prostředí, ale také právě pro domácí použití.
LCD je obecně kontrastnější, což naopak vede k často menšímu zobrazení detailu. Druhou nevýhodou je postupné „nachytávání“ prachu na LCD panely. Domníváme se, že v poměru cena výkon jsou na tom současné době o trochu lépe DLP. Naopak v porovnání kvality obrazu spíše projektory 3 LCD.
Otázek je však mnohem vice. Například jaké rozlišení. Nejlevnější projektory mají většinou 800×600, což již není to zcela nejlepší. V době HD je 720p určitě lepším řešením. Tím nejlepším je zcela nepochybně plné HD. Další otázkou je poměr stran. Tedy, máte-li zálibu ve starých filmech pak je 4:3 dobrým řešením. Poslední roky však jasně ukazují, že absolutním standardem je 16:9. Tedy tady není co řešit. Další důležitou vlastností je hlučnost projektorů. Zatímco při prezentaci, či v kanceláři se trochu větší hlučnost dá tolerovat, při sledování domácího kina je výrazně nežádoucí. Zatímco někdo z tohoto důvodu preferuje některý ze systémů, problém je jinde, u obou jsou tiché i hlučné. Záleží pouze na konstrukci velikosti a účinnosti ventilátorů. Ideální tedy je, abychom kupovaný projektor před koupí vyzkoušeli.
Panasonic PT-LW330 E (Alza )
- Technologie: 3 LCD
- Rozlišení: 1280x800
- Svítivost: 3300 ANSI
- Kontrast: 10 000:1
- Hmotnost: 2,7kg
- Hlučnost: 29dB
- Životnost lampy: 8000 hodin
Velmi dobrý model v poměru cena výkon. Na první pohled zaujme kvalitní dílenské zpracování a velmi dobrý obraz. A to i přesto, že se nejedná jako u všech ostatních modelů o plné HD, ale je jediným projektorem s rozlišením 1280x 800. Díky precizní konstrukci 3 LCD je však v tomto případě nedostatek relativně velmi malý. Více patrný je pouze při pozorování z blízka díky hrubší „pixelové“ mřížce. Z větší vzdálenosti je menší rozlišení v podstatě bez problémů. Nadprůměrné je u tohoto Panasonicu barevné podání a syté barvy. Tedy vlastnosti, které velmi dobrý dojem umocňují a jsou pro tříčipovou technologii 3 LCD typické. Jestliže má tento projektor nějakou slabší vlastnost, pak je to hlučnější ventilátor. I když má „papírově“ pouhých 29dB subjektivně působí hlasitěji. Souborem všech vlastností patří však k nejlepším v testu. K tomu přispívá i neuvěřitelně nízká cena 18 000 Kč, která je pro oblast 3 LCD v této kategorii neobvyklá.
- výborný poměr cena/výkon
- velmi dobré barevné podání
- dílenské zpracování
- hlučnější ventilátor
BenQ W 1080ST+ ( Mironet )
- Technologie: DLP
- Rozlišení: 1920x1080
- Svítivost: 2200lm
- Kontrast: 10 000:1
- Hmotnost: 2,85 kg
- Hlučnost: neuvedeno
- Životnost lampy: 5 000h (eco mod)
Představitel technologie Short Throw, možnosti, jak si užít velké úhlopříčky i v malém prostoru. Tedy dobré pro velmi malé místnosti. Nicméně diskutabilní je otázka, zda je opravdu úžasným zážitkem pozorování například obrazu o úhlopříčce 3,5 metru ze vzdálenosti 1,5. Nás tato alternativa nijak nenadchla a v tomto případě bychom raději zvolili buď či menší úhlopříčku nebo velkou TV. Druhým problémem je fakt, že velmi širokoúhlé objektivy jsou nejen dražší, čímž zdražují celkovou cenu, ale také se hůře nastavují úhly projekce. Do třetice jakékoliv nerovnosti či vlnění plátna zhoršují výrazně výsledný efekt obrazu. V běžných místnostech je umístěn relativně velmi blízko, což není často zcela optimální. Souborem vlastností nás tento model nijak příjemně nepřekvapil. Jeho vlastnosti patřily spíše k těm slabším modelům ve srovnatelné cenové třídě. Nejen u Benq jsou modely lepší. Stejně tak tomu bylo i v testu.
- projekce v malých místnostech
- náročnější nastavení
- problematické umístění v běžných prostorech
Epson EH-TW6600 (AV Media)
- Technologie:3 LCD
- Rozlišení: HD 1980x1080
- Svítivost: 2 500 lm /ANSI/
- Kontrast: 70 000:1
- Hmotnost: 6,7kg
- Hlučnost: 36dB
- Životnost lampy: 3 500 h
Model s velmi vyrovnanými vlastnostmi. Má vše co by měl projektor pro domácí kino mít. Chod bez rušivého hluku. Robustní konstrukci, velmi kvalitní a přesný zoom. Velké „dospělé“ dálkové ovládání s podsvícením. Ke komfortu slouží i dva vstupy HDMI pro současné zapojení dvou zdrojů. Také kvalita reproduktorů je nadprůměrná a nejlepší v testu. I když mnoho milovníků domácího kina může namítnout, že to není podstatné, protože většinou je zvuk napojen na domácí audio, mít sebou kompaktní dobré reproduktory není nikdy špatné. Oproti svému předchůdci umožňuje vychýlit objektiv do výšky či do stran a tím umístit projektor mimo osu s plátnem. To hlavní však je kvalita obrazu. Ta je v rámci testovaných modelů výrazně nejvyšší. Nejen v kontrastu, ale i v kresbě detailů. A to i přesto, že svítivost je pouze 2500 ANSI oproti 3000 lm u některých dalších strojů. Výsledný efekt je lepší, a to především díky vynikajícímu kontrastu 70 000:1. K nevýhodám patří vyšší cena. Pro někoho mohou být nevýhodou i výrazně větší rozměry projektoru. Prodává se ve dvou variantách. Klasické a druhá kombinuje propojení kabelem i bezdrátovou technologií. Ta, jak jsme ověřili, funguje zcela bezvadně.
- výborný obraz
- skvělé dálkové ovládání
- shift
- kvalitní zvuk
- vyšší cena
- větší rozměry
Acer H7550ST DLP (CZC )
- Technologie: DLP
- Rozlišení: HD 1920x1080
- Svítivost: 3 000 lm
- Kontrast:16 000:1
- Hmotnost: 3,4kg
- Hlučnost: 33dB
- Životnost lampy st: 4 000h
Novinka od Aceru používá již tradičně technologii DLP. V současné době v provedení s použitím až šesti barev místo klasických třech, tedy technologií Brilliantcolor, která napomáhá lepšímu barevnému podání. Tento model podobně jako testovaný Benq je vybaven Short Throw, neboli širokoúhlým zoom pro promítání v malých prostorech. Ani zde však nás toto řešení nenadchlo. Jak již bylo řečeno, domníváme se, že nevýhody v podobě určitého zkreslení, náročnějšího seřízení projektoru, či případné blízkosti u větráku projektoru, které se v malém prostoru nevyhneme, převyšují výhody tohoto řešení. Většina ostatních vlastností je ale na rozdíl od obdobného Benq mnohem příznivější, a to i přes to, že jsou oba modely ve stejné cenové relaci. Svítivost Aceru je 3000 ANSI a patří ve třídě k nejlepším. Obdobné je to i s vysokým kontrastem 16 000:1. Model má možnost dokoupení bohatého příslušenství jako je například bezdrátové připojení. Další výhodou je, že pro ty, kdož nepotřebují nezbytně použít právě Short Throw, mohou projektor s identickými vlastnostmi koupit s klasickým zoomem a to ještě o dva tisíce levněji.
- vysoký výkon a kontrast
- nepřesné a méně komfortní DO
ViewSonic PJD 7822 HDL (B2 Comp )
- Technologie: DLP
- Rozlišení: 1920x1080
- Svítivost: 3200 ANSI
- Kontrast: 15 000:1
- Hmotnost: 2,1 kg
- Hlučnost: 32/27 db
- Životnost lampy: 10 000 h
Klasický projektor s vysokou svítivostí i dobrým kontrastem. Obrazově má vše co by dobrý projektor v této třídě měl mít. I jeho konektivita není špatná. Má dva HDMI vstupy, klasické USB i v provedení mini a také již méně používané S video. Umožňuje i sledování 3D Blue-Ray. Škoda jen, že takto výkonný projektor nemá lepší design. I když může zaznít námitka že vzhled „nepromítá“ přece jen je dle našeho názoru nutné aby přístroj který je součástí interiéru měl jít s trendy a nepůsobil lacině přesto že jeho technické hodnoty jsou mnohem vyšší. Chybku má ještě jednu a tou je velmi slabý reproduktor. Jistě lze usoudit že to není podstatné protože většina uživatelů používá zvuk s audia domácího kina. To samozřejmě má opodstatnění ale především u těžkých zabudovaných modelů. Tento však je hmotností a velikostí předurčen k mobilitě. A tak se může hodit například na chalupě či na horách.
- velmi dobrý výkon
- vysoký kontrast
- design
- vyšší hlučnost
- slabý reproduktor
Vivitek D910 HD (Projektmedia)
- Technologie: DLP
- Rozlišení: 1920x1080
- Svítivost: 3000lm
- Kontrast: 6000:1
- Hmotnost: 3,15
- Hlučnost: 35,dB /32
- Životnost lampy: 3500/500
U nás zatím méně známá značka, která příjemně překvapila. První co zaujme je moderní a velmi zdařilý design projektoru. Čelu přístroje dominuje relativně velký objektiv, který je umístěn ve výrazné cloně v černém matu, která eliminuje případné nežádoucí světelné odrazy. Druhým výrazným prvkem je mřížka výstupního vzduchů z větráku. Velmi příjemně se ovládá zoom v těle přístroje a ostření v čele objektivu.Toto řešení je přehledné a přesné. Promítací systém využívá technologie DLP, která je doplněna o BrilliantColor od Texas Instruments. Ta používá až šest barev na místo klasických RGB, tedy červené zelené a modré, což prospívá lepšímu barevnému podání. Právě barvy a zobrazení detailů včetně „pleťovky“ je na tuto třídu a cenovou relaci velmi dobré. Připojení je víceméně standardní. Mimo HDMI VGA kompozitního a komponentního videa. Tento model má především velmi vyvážené vlastnosti, pro které se právem dostal do čela přístrojů s technologií DLP.
- povedený design
- tichý větrák
- vyrovnané vlastnosti
- dílenské zpracování
- vyšší cena